20 Bij Atlanta United staat Frank de Boer (48) weer met een prettig gevoel op het trainingsveld, na de decepties bij Internazionale en Crystal Palace. Ook een zwakke start kan zijn humeur niet verpesten. Deze krant zocht hem op. „Misschien wilde ik bij Inter te veel een allemansvriend zijn.'' De Minaur naar Rosmalen Eenvoudige zege Bertens Flinke straf Panathinaikos INTERVIEW FRANK DE BOER Bij Inter had ik te maken met een verrotte groep et is even na de vrij dagochtendtraining als Frank de Boer (48) een appje krijgt van zijn vrouw Helen, die vijf dagen eerder is aangekomen in Atlanta. De verhuis wagens zijn gearriveerd. Na ruim twee maanden in een hotel kan de nieuwe trainer van Atlanta United eindelijk zijn eigen woning betrek ken. De Boer heeft gekozen voor een plek in het centrum, 'omdat het daar een beetje op Nederland lijkt'. Het is een van de weinige delen van de uit gestrekte stad waar voetgangers te zien zijn. De Boer geniet van zijn nieuwe omgeving, een groene en diverse metropool. Een voetbalstad boven dien. Overal hangen vlaggen van United FC, de trotse kampioen van de Major League Soccer (MLS). Van uit zijn nieuwe appartement op de 23ste verdieping kijkt de coach uit op het Mercedes-Benz Stadium, een blinkende kolos die de piepjonge voetbalclub deelt met NFL-team At lanta Falcons. ,,Het mooiste stadion dat ik ooit heb gezien'', zegt de man die in tempels als Camp Nou speelde. Het hypermoderne complex beschikt over het grootste beeld scherm van Amerika. Bij thuiswed strijden komen er soms meer dan 70.000 toeschouwers. „Alleen jam mer dat er kunstgras ligt.'' De nieuwe werkgever van De Boer is het schoolvoorbeeld van een suc cesvolle start-up: binnen een paar jaar, en met de dollars van Falcons- eigenaar Arthur Blank, is een Ameri kaanse topclub neergezet. Atlanta United FC is pas toe aan zijn derde seizoen, maar is al niet meer weg te denken uit de hoofdstad van de staat Georgia. ,,Ze hebben hier goed in de keuken gekeken bij grote Europese clubs'', zegt De Boer in het 60 mil joen kostende trainingscomplex, even buiten de stad. ,,Alles is top van de top. Ik sprak Marc Overmars laatst. Die zei dat ze zelfs bij Ajax iets kon den leren van de manier waarop het hier in zo'n korte tijd is opgezet.'' ,,Het is een club die de gemeenschap overal bij betrekt, een waar je het ge voel van krijgt: hier wil ik bij horen. Ze willen de structuur van de Ameri kaanse competitie veranderen. Veel meer met jeugd gaan werken. Darren Eales, de algemeen directeur die al interesse in me toonde toen hij nog bij Tottenham werkte, wist dat ik daar gecharmeerd van ben.'' ,,Dat zeg ik ook altijd. Ze willen jonge, talentvolle spelers een podium geven. Tegelijk trekken ze flink de portemonnee voor spelers. De Argentijn Gonzalo Martmez werd in de zomer voor 15 miljoen dollar ge kocht van River Plate. Miguel Almi- ron ging juist voor 27 miljoen naar Newcastle United.'' ,,Wat dat betreft zijn ze echt een voorloper, inderdaad. Ze kiezen een andere weg, gaan voor talentvolle spelers van een bepaalde leeftijd. Niet voor de oudere Europese ster ren. Ik denk dat ze een nieuwe aan pak hebben gevonden die andere clubs kunnen volgen.'' ,,Zo zie ik dat niet. Over het algemeen zijn teams hier sterker dan in Neder land, op de top van de eredivisie na. Ik ben hier op precies dezelfde ma nier met spelers bezig als bij Ajax, Inter of Crystal Palace. Het grote ver schil is dat je in Europa spelers kunt halen totdat je de beste voetballer voor een bepaalde positie hebt ge vonden. Hier heb je te maken met een salarisplafond, waardoor je maar een paar toppers kunt hebben en die met anderen moet aanvullen.'' ,,Steeds meer kinderen gaan voetbal len. Daarmee wordt een bepaalde ba sis gecreëerd. Maar vaak ontbreekt die nog. Voetballers zijn hier soms wat gemaakt, het gaat niet vloeiend. Pleintjesvoetbal zoals in Zuid-Ame- rika of Europa kennen ze niet. Het is aangeleerd, in plaats van tweede na tuur. Amerikaanse voetballers ken nen de structuur en patronen, maar als ze moeten improviseren, komen ze vaak in de problemen.'' ,,Het reizen. Dat moet je echt niet on derschatten. Je moet voor uitwed strijden soms van Amsterdam naar Syrië, bij wijze van spreken. Ik heb tot nu toe 6700 kilometer gevlogen. Binnenkort moeten we achter elkaar naar Vancouver, New York en Salt Lake City. En dat in een week.'' De start van De Boer in Atlanta ver loopt moeizaam. De uitschakeling in de CONCACAF Champions League door de Mexicaanse topclub Monter rey was een domper, maar vooral de bedenkelijke competitiestart baart supporters in Atlanta zorgen. Uit drie wedstrijden haalde de kampioen twee punten. zaterdag 23 maart 2019 PC TENNIS De Australische tennisser Alex de Minaur maakt dit jaar zijn opwach ting op het grastoernooi van Rosmalen (10-16 juni). De 20-jarige De Minaur schreef in januari het ATP- toernooi van Sydney op zijn naam en is de nummer 26 van de wereld. De Minaur wordt beschouwd als een van de aanstormende spe lers die de huidige toppers moeten kunnen gaan op volgen. Eerder werden al de Griek Tsitsipas en de Nederlanders Robin Haase en Kiki Bertens vastgelegd voor Rosmalen. TENNIS Kiki Bertens heeft zich eenvoudig geplaatst voor de derde ronde van het sterk bezette toernooi in Miami. De als zevende geplaatste Nederlandse versloeg de Chinese Xiyu Wang in twee sets: 6-4, 6-1. Het was de eerste keer dat de twee speelsters tegen over elkaar stonden. Ber- tens had 70 minuten nodig om zich te ontdoen van de pas 17-jarige Wang, die meedeed op een wildcard en in de eerste ronde te sterk was voor Monica Puig uit Puerto Rico. Wang staat 190ste op de wereld ranglijst, Bertens achtste. VOETBAL Rellen rond het stadion van Panathinaikos kosten de club punten. De heftige ongeregeldheden zorgden er zondag voor dat de Atheense stads derby tegen Olympiakos Piraeus in de 70ste minuut werd gestaakt bij een stand van 0-1. De Griekse competitieleiding heeft be sloten dat de club drie pun ten in mindering krijgt. De volgende twee thuisduels moet Panathinaikos boven dien zonder publiek afwer ken. Daarnaast heeft het een boete van 94.500 euro opgelegd gekregen. Er waren geen uitfans aanwe zig, maar het was erg on rustig. Zo werd onder meer de bank van Olympiakos belaagd door hooligans. 'Na twee mislukkingen wil ik het gevoel terug dat ik bij Ajax had' Koen van der Velden Wat is de filosofie van de club? En wat sprak je daarin aan? Het is een soort Ajax? Atlanta is een soort handelshuis, uniek in het Amerikaanse voetbal. - Frank de Boer (48) Veel mensen zagen je keuze voor de MLS als een stap terug. Wat is het niveau hier? Waaraan heb je het meest moeten wennen? Frank de Boercoachend aan de zijlijn (links) en Atlanta United in de aanval tegen Monterrey. FOTO'S ATLANTA UNITED, AP, GETTY IMAGES

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 20