ECONOMIE 15 In Nigeria is geen mogelijkheid om een eerlijk proces te voeren Ambitie Shell Volgens Bersch heeft Shell de hele juridische trukendoos ge bruikt om onder de zaak uit te ko men. ,,Ze zeggen steeds dat deze zaak in Nigeria moet worden ge voerd en dat de Nederlandse rech ter geen zeggenschap heeft. Dat ar gument is door de rechter al ver worpen, maar ook in hoger beroep komt het weer terug.'' Ook verwijt Milieudefensie Shell tijd te rekken door heel lang te wachten met het geven van docu menten en duurde het drie jaar voor er een onderzoek was afge rond naar de vraag wie er verant woordelijk is voor de olielekken: Shell, zoals de boeren zeggen, of oliedieven en saboteurs, zoals Shell beweert. 'De grote machtige oliemultina- tional, die miljarden verdient met de oliewinning in Nigeria en die bewoners achterlaat met de ver woestende vervuiling. En dan ook nog eens actief meewerkt om de protesten bloedig neer te slaan.' Dat is het beeld dat oprijst uit de zaken. Het is een beeld waar Shell het compleet mee oneens is en dat het bedrijf graag recht wil zetten. In een schriftelijke reactie zegt Shell dat de executie van de negen activisten het bedrijf 'diep geraakt' heeft. ,,We hebben de beschuldi gingen in deze tragische zaak altijd in de sterkst mogelijke bewoordin gen verworpen. SPDC, de Nigeri- aanse dochter van Shell, heeft niet samengespannen met de autoritei ten om de onrusten te onderdruk ken en het had geen rol in de arres tatie, de rechtszaak en de executie van de negen Ogoni-mannen. Wij geloven dat het bewijsmateriaal duidelijk aantoont dat Shell niet verantwoordelijk is voor deze tragi sche gebeurtenissen." Of de rechtszaak van de wedu wen doorgaat, is overigens niet ze ker. Begin mei besluit de rechter of de Nederlandse rechter bevoegd is deze zaak te behandelen. Een eer dere poging om de zaak in de VS aan te kaarten liep spaak, doordat de Amerikaanse rechter besliste dat de zaak in Nigeria thuishoort. Over de zaak van Milieudefensie is Shell ook helder. Het bedrijf zegt dat het alle olielekken en de daaruit voortkomende vervuiling heeft op geruimd. Shell wijst erop dat veel olielekken zijn veroorzaakt door sa botage. Dieven boren gaten in de pijpleidingen om olie te stelen die vervolgens wordt verkocht. Schade waarvoor Shell niet verantwoorde lijk is en die het niet mSg vergoe den, volgens Nigeriaans recht. Bewijs De kans is groot dat er binnenkort nog een nieuwe zaak tegen Shell Nigeria bijkomt. Het Openbaar Mi nisterie (OM) zegt bewijs te heb ben dat Shell zich in Nigeria schul dig heeft gemaakt aan omkoping om een groot olieveld binnen te slepen. Voor het onderzoek viel het OM in 2016 het hoofdkantoor van Shell in Den Haag binnen en nam mts -Ruud Bosgraaf, Amnesty International documenten en e-mails in beslag. Ook werden telefoons getapt, onder andere van topman Ben van Beur den. Shell zou mogelijk meer dan een miljard dollar hebben betaald aan een bedrijfje dat het geld ver volgens verdeelde onder politici. Eerder werden voor deze zaak in Italië - ook het Italiaanse energie bedrijf Eni is hierbij betrokken - al twee mensen veroordeeld. Het OM is nu aan het wikken en wegen of het bewijs voldoende is om succesvol te procederen. Ook bekijkt het de mogelijkheid om met Shell tot een schikking te komen. Het bedrijf geeft geen inhoudelijke reactie op deze beschuldiging. Klimaatverandering En op 5 april komt er een nieuwe zaak bij. Milieudefensie sleept Shell voor de rechter vanwege de wereld wijde klimaatverandering. ,,We stellen Shell aansprakelijk voor de wereldwijde schade als gevolg van de klimaatverandering'', zegt Bersch. Volgens de milieugroep weet Shell al tientallen jaren dat olie en gas belangrijke veroorzakers zijn van CO2, het belangrijkste broeikasgas. Desondanks zijn ze ge woon doorgegaan met het oppom pen en verkopen van olie en gas. De klimaatverandering speelt niet alleen in Nederland. Ook in de VS en de Filippijnen lopen zaken tegen de oliemultinational. Daarbij gaat het vooral om overheden die Shell aansprakelijk stellen voor de schade die ze oplopen als gevolg van klimaatverandering door de CO2-uitstoot. zaterdag 23 maart 2019 GO boeren en vissers direct in hun levensonderhoud. Shell heeft de vervuiling ook niet voldoende op geruimd, waardoor het probleem groter werd, is het verwijt. Advocaat Channa Samkalden (midden) met de weduwen Esther Kiobel en Victoria Bera (rechts). Shell wijst erop dat het al ambi tieuze klimaat doelen nastreeft. In een schrifte lijke reactie zegt het bedrijf dat het weinig ziet in rechtszaken tegen individuele bedrijven. Het is aan de politiek om doelstellin gen te maken voor de reductie van CO2. Bur gers en bedrij ven moeten hel pen die doelstel lingen te halen. Dat is nuttiger dan deze discus sie in de rechts zaal voeren, aldus Shell.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 15