Is het zo raar om nog eens met je ex-schoonmoeder af te spreken? Ik baal ervan dat ik het niet voor elkaar krijg mijn visite een boek te weigeren JOOST MAG 'T WETEN Mijn aanbeveling: schaf uzelf een principe aan. Naar mijn ervaring heeft de mensheid respect voor grondregels. Niet terecht overigens, want geen vervelender volk dan principiële mensen. Ze passen altijd hun principes toe om iets niet te hoeven doen of niet te hoeven betalen. 'Zeker, de nood is hoog, er moet worden geholpen. Maar dit is een zaak van de overheid, dus ik bemoei me er principieel niet mee.' Lees: ik betaal niks. Hebt u ooit iemand horen zeggen: 'Ik steek principieel de handen eens uit de mouwen'? Nee toch? Het is altijd nee, njet en nietsjewo. Vervelend volk. U kunt er uw voordeel mee doen. Mocht iemand weer een boek te leen vragen, dan zegt u: 'Ik heb niet veel principes. Eigenlijk maar één: ik leen nooit (heb je die ontkenning weer) boeken uit. Ik ben er te veel aan gehecht, ik wil ze gewoon om me heen hebben. Sorry.' Onzin en gelogen natuurlijk. En een lastige smoes voor een fatsoenlijk mens als u. Maar op uw manier loopt het steeds mis. Sommige dingen kunnen nu eenmaal beter worden afgehandeld met list en bedrog. En voor adviezen op dat gebied heeft deze krant mij ingehuurd. Vraagt u nu of ik wil stoken in een slecht huwelijk? Sorry: in een slecht ex-huwelijk? Ik bevind mij in een soort omgekeerde schoon moedermop. Maar niemand lacht. Wat ik mis in uw brief is het slot van de zin 'Dit gaat ook nooit meer gebeuren', zoals uw ex zei. Namelijk het onuitgesproken 'want anders'. Wilt uw schoonmoeder nog wel contact met u? En zo ja, wat voor machtsmiddelen heeft uw ex om dat contact tegen te houden? Wat is het 'want anders' dat hij in huis heeft? Gaat hij heisa maken over de hoofden van de kinderen? Hebt u eigenlijk kinderen? Gaat hij chicaneren over de alimentatie? Betaalt hij alimentatie? Kan hij handtastelijk worden als hem iets niet zint? Ik heb daar allemaal geen flauw idee van. U wel. U kunt dingen tegen elkaar afwegen. Maar als hij geen dreigingen heeft waar u schrik van hebt, waarom zou u zich dan aan zijn mening iets gelegen laten liggen? Waar hebt u mij nog voor nodig? Steuntje in de rug? Duwtje? Bij deze: bel uw schoonmoeder en nodig haar uit voor een kop koffie. Bij voorkeur op neutraal terrein. Een leuk café bijvoorbeeld. En betaal de rekening dan van de alimentatie. Wijsheid komt met de jaren. Omdat acteur Joost Prinsen (76) een eind op weg is, beantwoordt hij uw vragen. Ik mis mijn ex niet, maar mijn ex-schoonmoeder des te meer. Zij is een ruimdenkende vrouw van bijna 80. Wij hadden altijd fijne gesprekken, over het leven, de dood, relaties, van alles. Sinds de echtbreuk zie ik haar nooit meer, en toen ik dat eens tegen mijn ex-man zei, riep hij dat dit ook nooit meer gaat gebeuren. Vind jij dat ik me erbij moet neerleggen? Als literatuurliefhebber (man, 51) heb ik een wandvullende kast vol boeken staan. Visite is nogal eens geïmponeerd en krijgt steevast een roman in het vizier die ze dan, vaak met mier zoete stem, te leen vraagt. Mensen weten het altijd zo te keren dat ik er niet onderuit kan, of durf. De boeken zie ik meestal nooit meer terug. Daar baal ik van. Speelt er iets tussen u en uw kinderen, familie, vrienden, buren of collega's? Leg de kwestie voor aan Joost Prinsen. Mail uw vraag naar joostmagtweten@persgroep.nl ZATERDAG 23 MAART 2019 51

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 139