Moedertjelief, wat een hoop moederboeken F't! k i 'Dat boek van Konttinen was het ei waaruit ik als schrijver ben geboren' SCHRIJVER LEEST 'Van Casteren vertelt met veel flair en oog voor detail' zonder boeken ondenkbaar was. Boeken maakten het leven draaglijk omdat ik erin kon ver dwijnen. Ik was er nog, maar ik was er ook niet meer, ik was in het boek. Anneke Bloemen kon zulke boeken schrijven. Ingrijpen De Finse kinderboekenschrij ver Aili Konttinen kon dat ook. Van haar heb ik alleen Blijf toch bij ons, Ingertje! gelezen, maar dat boek vergeet ik nooit. Tra nen met tuiten heb ik erbij gehuild. Zo groot was mijn verdriet dat ik het slot heb veranderd. Ik kon niet verder leven met het einde dat zij had bedacht, ik moest ingrijpen. De woorden die ik op de laatste bladzijde schreef, kan ik nog altijd zien, zo helder staat het moment in mijn geheugen gegrift. Misschien beeld ik het me in, herinneringen zijn on betrouwbaar, zo wordt gezegd. Het boek heb ik niet meer, en ook de Merels en Polly's zijn niet meer in mijn bezit. Mis schien gelukkig maar, want ze zouden me kunnen ontgooche len als ik ze herlees. Ik denk weleens: de dag dat ik het slot van dat boek her schreef, ben ik schrijver gewor den. Dat boek was het ei waar uit ik als schrijver ben geboren. De beeldspraak klopt niet hele maal, maar toen is het begon nen. Onbewust was er het be sef: je kunt niet alleen verdwij nen in een boek, maar je kunt het ook zelf sturen. Om enigszins wegwijs te raken tussen de stapels boeken die aanhaken bij het thema van de Boekenweek: een ruwe selectie uit het aanbod. 42 Lezen Moeders lichaam - Joris van Casteren Piet heeft zoveel verdriet van de dood van zijn moeder, dat hij haar ruim twee jaar in huis houdt. Van Casteren vertelt het waargebeurde verhaal met veel flair en oog voor detail. (De Bezige Bij, €20) Mevrouw mijn moeder - Yvonne Keuls Heruitgave van Keuls' boek uit 1999, waarin ze een spreek woordelijk monument opricht voor een bijzondere vrouw met Indische wortels. (Ambo Anthos, €13) Ik, moeder - Annemarie de Gee Eva Kelder (redactie) Bundel met dertien essays over het moederschap van onder anderen Yasmine Allas, Anna Enquist en Joke J. Hermsen. (Meulenhoff, €20) Wat ik van mijn moeder leerde - Manon Duintjer (redactie) Bekende zonen en dochters, van Murat Isik tot Susan Smit, over de levenslessen en praktische lessen die ze van hun moeder leerden. (AmboAnthos, €20) Wij zijn de menigte die moeder heet - Ester Naomi Perquin (samenstelling) Schrijver van het boekenweek gedicht Perquin stelde deze bundel met de mooiste Neder landse gedichten over moe ders en moederschap samen. (Prometheus, €15) Klaar MOEDER WAT IK VAN MIJN MOEDER LEERDE De ongehoorde helft - Paul van der Steen Portretten van vrouwen die pionierswerk verrichten in door mannen gedomineerde politiek. (Vantilt, €20) Wolf - Maartje Laterveer (red.) In deze bundeling essays zoe ken dertien vrouwen, onder wie Marja Pruis, Naema Tahir en Yaël Vinckx, antwoord op de vraag 'wat maakt de vrouw?' (Atlas Contact, €17,50) Klaar - F. Starik Klaar, de laatste roman van F. Starik (1958-2018), verschijnt dankzij zijn geliefde Vrouwkje Tuinman. Stariks moeder, in het verpleegtehuis, ziet haar zoon patiënt worden na een infarct. (Nieuw Amsterdam, €21) Moeder, loop toch niet zo mank - Annie M.G. Schmidt Speciaal voor de Boekenweek verschijnt deze bundeling van verhalen, gedichten en liedjes over ondeugende moeders en rebelse kinderen. Aanstekelijk en verbazingwekkend eigen tijds. (Querido, €10) Smoeder - Maria Goos Na de dood van haar moeder in 1985 schreef scenarioschrijver Maria Goos notitieboekjes vol met haar overpeinzingen en herinneringen. Het vormde de basis voor de prachtvoorstelling Smoeder, en nu dus voor deze bundel, waarbij de dagboekjes bewerkt zijn door dochter Roos. (Balans, €17,50)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 130