'Dat troost een mens: te weten dat iemand denkt zoals hij' op je smartphone. Reageer niet bot of onverschillig als ze je vraagt wat je ervan vond. Ik denk dat Sylvia Plath het niet meer kon verdragen. Ze bewonderde haar man, de En gelse dichter Ted Hughes, maar de adoratie die hem te beurt viel ergerde haar. Ze wilde een deel van die koek voor zichzelf, want ze wist dat ze goed was. Wat ze schreef was niet banaal. Het had een kracht, het was ei genzinnig en het was niet al honderd keer eerder gezegd. Het was baanbrekend. Zouden zij en ook Virginia Woolf zelf moord hebben gepleegd als ze hadden geweten hoe hun werk nog vele jaren na hun dood zou worden gelezen en geciteerd? Verwant Ik baal van mezelf wanneer ik me wanhopig voel. Intussen weet ik dat ik het moet uit zieken. Ook een slechte dag gaat voorbij. Dat heb ik geleerd van de Britse Jenny Diski (1947-2016). Van alle schrijvers en schrijfsters die ik ooit heb gelezen, voel ik me met haar het meest verwant. Dat troost een mens: te weten dat iemand denkt en voelt zoals hij, zoals zij. Onnatuurlijk was het eerste boek dat ik van Jenny Diski las, en daarna Moederziel en het au tobiografische Schaatsen naar Antarctica. Het zou mooi zijn als ik kon zeggen: van Jenny Diski heb ik geleerd dat je de dingen ook gewoon kunt opschrijven zoals ze zijn gebeurd, zonder te fic tionaliseren of te verhullen. Dat besef heb ik niet van haar, al is dat wat ze in Schaatsen naar Antarctica doet. Ik denk dat ik Jenny Diski een literair zusje kan noemen. En ook Woolf en Plath zijn dat. Ik bedoel er niet mee dat ik me op hetzelfde ni veau plaats. Het gaat me om de herkenning, om de gedachte: we zijn met hetzelfde literaire dna gemaakt. Door wie? Tja, dat is geen eenvoudige vraag. Draaglijk Wie mag dan wel mijn literaire mama zijn? Misschien is het de Nederlandse jeugdboeken schrijver Anneke Bloemen. Ik heb haar naam moeten opzoe ken want toen ik haar las, lette ik niet op auteursnamen. Ik werd als kind gegrepen door haar verhalen en door de perso nages, de auteur interesseerde me niet. Ik denk niet dat ik stil stond bij het gegeven dat een boek door iemand geschreven moet worden. Het boek be stond, punt. Anneke Bloemen schreef boeken over Merel en over Polly. Die over Merel vond ik het mooist. Ik las ze steeds opnieuw. Ze mochten naast mijn hoofdkussen liggen, zo had ik ze ook 's nachts bij me. Toen al wist ik dat een leven Invloedrijk 'Misschien is Anneke Bloemen mijn literaire mama.' Kristien Hemmerechts debuteerde in 1987. Het bekendste werk van de Vlaamse auteur is het auto biografische Taal zonder mij, over haar in 1997 over leden echtgenoot, dichter Herman de Coninck. In 2014 baarde ze opzien met De vrouw die de hon den eten gaf, een roman gebaseerd op de zaak- Dutroux. Onlangs ver scheen Het verdriet van Vlaanderen, non-fictie over de tweeling Hein en Toon Van den Brempt. Zij gaan gebukt onder het SS-verleden van hun ou ders en familie. ZATERDAG 23 MAART 2019 41

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 129