Marie Curie 'Ik ben vaak gevraagd, vooral door vrouwen, hoe ik het gezinsleven combineerde met een wetenschap pelijke carrière. Nou, het was niet gemakkelijk.' In het werk van Kristien Hemmerechts (63) klinkt altijd een feministische toon. Wie zijn haar literaire moeders en zussen? Soms ben ik bang dat ik het niet meer verdraag, waarbij 'het' slaat op de kwetsbaarheid die ontstaat als een mens schrijft en publiceert, iets waar toe niemand hem of haar ver plicht. If you can't stand the heat, get out of the kitchen, heet het dan. Oftewel: als je ergens niet tegen kunt, blijf er dan uit de buurt. Dat is de logica zelve, maar mensen handelen niet al tijd logisch. Gevoelens volgen de grilligste paden, de mijne in ieder geval wel. En ze kunnen heftig zijn, zo heftig dat ik denk: voor mij hoeft het niet meer. Onvermijdelijk gaan mijn ge dachten dan naar de Britse Virginia Woolf (1882-1941) en de Amerikaanse Sylvia Plath (1932-1963). Ik ken hun werk goed en ik heb veel over hen gelezen, ook over de manier waarop ze een eind aan hun leven maakten. Ik ken er alle lugubere details van. Een tijd lang hingen Plaths beroemde regels boven mijn werktafel aan de muur. In vertaling: 'Ster ven is een kunst, zoals alles. Ik doe het uitzonderlijk goed. Ik doe het om de hel te voelen. Ik doe het om als echt te voelen. Ik denk dat je kunt stellen dat ik geroepen ben'. Ik heb er al tijd - terecht of onterecht - ook zelfspot in gehoord. Zijn Sylvia Plath en Virginia Woolf mijn literaire moeders? Er is veel dat ik in hen herken. Schrijven was voor hen geen hobby, maar een manier van leven, een absolute noodzaak. Ik schrijf, dus ik ben; ik ben, dus ik schrijf. Je kiest er niet voor om schrijver te worden, het schrijverschap kiest jou. Het eist je op en vergt het uiter ste van je. Het is alsof je telkens een grens moet verleggen, verder moet doordringen in onontgonnen gebied. Ik verge lijk de schrijver graag met de polsstokspringer seconden voor die zijn of haar aanloop neemt. Die haal je niet uit zijn concentratie om te vragen wan neer het eten klaar is. Adoratie De meeste mensen onder schatten de emotionele en intellectuele energie die een schrijver in haar tekst stopt. Eigenlijk zegt de schrijver: alsjeblieft, hier is mijn ziel. Ik heb haar zo mooi mogelijk ver pakt, zo aantrekkelijk mogelijk neergezet. Behandel haar voor zichtig en liefdevol. Het groot ste cadeau dat je een schrijver kunt geven is hem of haar aan dachtig lezen. Lees haar werk niet diagonaal met een half oog 40 Lezen (1867-1934) Ook wel moeder van de moderne natuur kunde. Curie was een Pools-Frans natuur kundige, pionier op het gebied van de radioactiviteit, ontving twee Nobelprijzen (eerste vrouwelijke winnaar) en ontdekte de elementen polonium en radium. Moeder van twee dochters, Irene en Eva. Uit When Scientists Choose Mother hood, 2012. Boeken maken et even draaa i k FOTO PATRICK DE ROO

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 128