'Als Sophie 's nachts hulp nodig had, liet hij mij slapen' BV DE LIEFDE j h f voor Ondanks de intensieve zorg voor hun gehandicapte dochter bleef de liefde tussen Suzanne (53) en Edwin (53) overeind. '5 er U/€-er t,w<\ Soort „Sophie ging op haar twintigste het huis uit. Net zoals haar broer Michael een paar jaar eerder. Alleen ging hij op kamers om te studeren, en verhuisde zij naar een kleinschalig woonproject voor verstande lijk gehandicapten. Michael was bij zijn geboorte een wolk van een baby. Sophie zag er heel anders uit, vooral haar ogen stonden anders. ,,Het lijkt wel een mongool", zei ik meteen tegen Ed win. Hij antwoordde vrij laconiek: ,,Dat is ze ook." Ik zei: ,,Jezus, wat een pech." En toch was ik euforisch van blijdschap met mijn nieuwe kind. Edwin vond het de eer ste dagen lastig, toen sloot hij haar in zijn hart en is hij vol liefde gegaan voor alles wat hoort bij een kind met Down. Zo kreeg ze allerlei medisch onderzoek en moest ze al worden geopereerd voordat ze drie maan den was. Ze bleek een zwak hartje te heb ben. Wij wisselden elkaar in die tijd af met ziekenhuisbezoek en probeerden ook Michael genoeg aandacht te geven. Aan elkaar kwamen we niet toe. We waren met onze eigen emoties bezig. Na die operatie ging het best snel goed met haar, maar toen kwamen we erachter dat ze behalve Down ook een aan autisme verwante stoornis heeft. Sophie kon en kan niets zelf. Nauwelijks praten, niet zelf eten, zich niet aankleden. Ze heeft geen tijdsbe sef, ze ziet geen gevaar. Ze is wel heel beweeglijk en ze is al weg voor je het in de gaten hebt. Je kunt haar geen moment alleen laten. De eerste vijfjaar stonden we in de over- leefstand. Niet dat we ruzie maakten, maar onze relatie was ook niet erg amoureus. Ik zag ons als een bedrijf. Dat klinkt zakelijk en dat was het ook. Edwin was goed in de verzorgende rol, ik deed al het organisatori sche. Toen heb ik weleens gedacht: zijn wij bij elkaar uit liefde of vanwege de gedeelde zorg voor Sophie? Want als wij uit elkaar zouden gaan, moet zij worden opgenomen in een instelling. Toch bleek het liefde te zijn dat ons bij elkaar hield. We zijn gek op elkaar, hebben altijd enorm gerespecteerd en gewaardeerd wat de ander deed. En we gunden elkaar veel. Als Sophie 's nachts hulp nodig had, liet Edwin mij slapen. Ik kon met vriendin nen een paar dagen vakantie vieren en na een jaar weer parttime gaan werken. Ik zorgde dat hij af en toe onbezorgd een eind kon fietsen of met een gerust hart naar zijn bedrijf kon. Toen Sophie 11 jaar was, zijn we getrouwd. We zagen het als een kroon op onze relatie, op ons harde werken, op het feit dat we het hadden volgehouden. We gingen zelfs op huwelijksreis, naar Madrid. Dat was heel romantisch. Samen slenteren, lekker eten, lekker drinken. Rond Sophies 15de kregen we een beter Persoonsgebonden Budget. Daardoor kon ik meer hulp inschakelen, en zij was af en toe een weekeinde of zelfs voor een hele vakan tie van drie weken op een zorgboerderij. Geleidelijk leerde ze leven zonder ons. En in november 2015 ging ze het huis uit. Edwin en ik hadden een zware taak vol bracht. De zorg blijft, maar niet meer dage lijks. Ineens was er genoeg tijd voor onszelf en voor elkaar. Dat was wennen. We heb ben geen gedeelde hobby's en heel verschil lend werk. Wat we wel altijd deden, was veel praten. Dat doen we nog steeds. We kunnen lekker uitwisselen en goed samen genieten. We hebben ieder een eigen leven, maar we komen telkens weer bij elkaar. En de weekenden dat Sophie bij ons logeert, hebben we het heerlijk.'' TEKST WILMIE GEURTJENS ILLUSTRATIE STUDIO SKI De echte namen van de geïnterviewden zijn bij de redactie bekend. Wil je ook pra ten over je relatie? magazine@persgroep.nl ZATERDAG 23 MAART 2019 39

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 127