'Mijn leven is precies geworden zoals ik dat nooit wilde' Lieve mama, Als mensen vroeger aan me vroegen wat ik wilde worden als ik later groot was, zei ik steevast: actrice. Het leek me wel wat om in de huid van een ander te kruipen en de gala feestjes en rode lopers vond ik een welkome bijkomstigheid. Wat ik in elk geval met wilde worden, was journalist of schrijver. Dat waren jij en papa al en ik kon me niet voorstellen dat ik hetzelfde leven zou blij ven leiden dat ik van huis uit gewend was; altijd maar het nieuws volgen, jullie nacht diensten waardoor ik zat op gescheept met een oppas, overal stoffige kranten en boeken in huis... nee, daar paste ik voor. Het liep echter anders. Na meerdere audities voor de to neelschool en de afwijzingen die daarop volgden, besloot ik op de filmacademie Scenario te studeren. Maar al tijdens mijn eerste jaar merkte ik dat ik 'de dingen die ik het echt ge beuren' interessanter vond dan mijn fictieverhalen. Via stages bij week- en dagbladen be landde ik alsnog in de journa listiek. En nu is mijn leven pre cies geworden zoals ik dat nooit wilde. Dat is geen klacht, want ik kan me inmiddels niets leu kers bedenken dan het spelen met woorden. Papa en jij hebben me opge voed tot een bewuste kosmo poliet. Iemand die veel nadenkt en filosofeert over de wereld om zich heen. Dat is niet altijd makkelijk geweest. Op mijn 14de raakte ik mezelf kwijt. Ik had het idee dat ik nooit zo suc cesvol zou worden als jullie en dat ik de torenhoge verwach tingen niet kon waarmaken. Ik stopte met eten, omdat ik het gevoel had dat ik alleen goed was in lijnen. Als tiener verzette ik me tegen jou, tegen papa en tegen het leven. Ik weet dat jij je daar nog altijd schuldig over voelt, maar dat is nergens voor nodig. Tegenwoordig besef ik dat niemand verlangt dat ik een exacte kopie van jullie word. Ik volg mijn eigen pad. Dat kan ook niet anders, want in de journalistiek zijn de tijden ver anderd. Jij had al een vaste baan bij een krant op je 26ste, ik ben zzp'er. Dat is een nogal onzeker bestaan, maar het voordeel is dat ik tijd heb om boeken te schrijven: over anorexia, over kleinkinderen van Holocaust overlevenden en meer recent Thuis bij de vijand, over joden en moslims in Nederland. Ik kijk nu al uit naar de per soonlijke biografie die ik over papa wil schrijven. Om zo'n vrije, creatieve loopbaan vol te houden, met alle ups en downs, moet je wel aardig eigenwijs zijn. Gelukkig heb ik die eigenzinnigheid van jou geërfd. Dus dank je. Jij hebt me gemaakt tot wie ik vandaag de dag ben. Liefs, Natascha Anet Bleich (67) schreef boeken over onder andere feminisme, Neder lands racisme en vrouwen op het Binnenhof, en bio grafieën van Joop den Uyl en Max van der Stoel. Natascha van Weezel (32) heeft een column in Trouw, samen met haar vader, journa list Max van Wee zel. Van haar hand verschenen Magere jaren; Anorexiadag- boek, De derde generatie; Kleinkin deren van de Holo caust en Thuis bij de vijand; Moslims en joden in Neder land. ZATERDAG 23 MAART 2019 35

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 123