'Jij had geen oog voor je talenten' Michelle Obama 'Ik voed volwassenen op, geen kin deren, zei mijn moeder altijd. Tegen mijn dochters zeg ik stel je vragen aan mij. Ik weet meer dan je leeftijd genoten.' Lieve Natascha, Zoals je weet wilde ik eigenlijk geen kinderen. Dat was begin jaren 80 van de vorige eeuw las tig te combineren met journa listiek werk. En bovendien: hoe haal je het in je hoofd om een menselijk wezen zomaar op deze gevaarlijke planeet te zet ten? Maar je vader, Max, wilde wel, heel graag, en ik liet me overhalen. Sinds het ogenblik dat je zachtjes uit mijn buik rolde, meteen heel eigenwijs, met de beentjes recht naar vo ren in plaats van het hoofdje, was ik verkocht. Je was, bent, en zal altijd blijven: het licht in mijn leven, mijn allerbelang rijkste raison d'être. Dat wil niet zeggen dat ik een voorbeeldige moeder ben ge weest. Als kleintje was je vaak alleen met de oppas en je vond het vreselijk als ik aan het werk moest. Deels om dat te com penseren, deels vanuit de be hoefte om jou tegen alles en ie dereen te beschermen, hebben we je erg verwend. Het aantal Barbies in en rond je poppen huizen was bijna niet te tellen. Thuis was je de koningin en algemeen commandant, maar buitenshuis was je vaak angstig, stil en verlegen. Na een wisse ling van school werd je op de nieuwe basisschool gepest en dat ging door op het gymna sium waar we je ondanks lichte tegenstand van de juf uit groep 8 geplaatst hadden weten te krijgen. Herinner je je nog dat die onderwijzeres ineens de meegaandheid zelve werd, nadat jij een schitterend maar vernietigend opstel over haar had geschreven? Zonder haar bij naam te noemen natuurlijk. Ik zag meteen dat er een echte schrijfster in jou stak. Maar jij had in die tijd helaas totaal geen oog voor je talenten. Je vond je zelf lelijk en dik, je raakte in cri sis en ging op je 14de in eetsta- king. Toch heb ik altijd geloofd dat je de anorexia zou overwin nen. Want als iemand zoveel wilskracht heeft dat ze aange boden eten weigert hoewel ze er enorm veel zin in heeft, dan kan diegene, als ze die vastbera denheid anders leert in te zet ten, praktisch alles wat ze wil bereiken. En zo is het, godzij dank, gegaan. Al toen jij nog kind was, vond ik het heerlijk om op gelijk ni veau met je te praten. Je lacht me daar nog steeds weleens om uit: 'Mamma, je behandelde me als een volwassene'. Nu vind ik het nog veel fijner om het met jou over van alles te hebben, over de boeken die we hebben gelezen, de schrijfplannen die we hebben en de toestand in de wereld. Taschi, je bent zo verstandig, slim, gevoelig, lief! Ik ben trots op jou, mijn schrijf ster en filmmaakster! Ach je weet het, je zit nu eenmaal opgescheept met een echte 'Jiddisje Mamme'. Liefs, Anet 34 (1964) Voormalig First Lady, echtgenote van de 44ste Ameri kaanse president Barack Obama, advocaat en moeder van Malia en Sasha. The United State of Women Summit 2018.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 122