'Ik hou van jou tot aan de maan en terug' 'Ze is een tornado' MUN MOEDER Lieve mama, Ik vind het leuk jouw dochter te zijn. Om dat je de liefste mama bent. Je bent heel zorgzaam, ik mag alles zeggen wat ik wil en kan mezelf zijn. Ik heb nooit het gevoel dat je boos bent als het niet goed gaat op school en dat vind ik heel fijn. Ik vind het leuk dat ik soms, door jouw beroep, mee mag naar events of premières. En dat ik gewoon samen met jou een boek mocht schrijven! Maar soms is de bekendheid ook niet zo leuk. Bijvoorbeeld als we samen in de stad zijn, winkelen, lunchen en mensen naar jou kijken of een foto vragen. Ik snap het wel en het is ook niet altijd erg maar soms vind ik het vervelend. Ik heb geleerd dat ik altijd mezelf moet blijven en niet voor anderen moet verande ren als ik denk dat ze me niet leuk vinden zoals ik ben en dat vind ik wel goed. Dat zou ik ook niet van andere mensen willen. Ook zeg jij altijd dat het belangrijk is dat ik naar mijn gevoel blijf luisteren, ook al vind ik dat best moeilijk. En ik ben blij dat ik altijd alles tegen je kan zeggen, wat er ook is. Ik wil best iets zeggen wat je niet zo goed doet, maar dat heeft meer met jou te maken. Je werkt te hard en zorgt daardoor minder goed voor jezelf, hoewel dat de laatste tijd beter gaat. O, en wat ik ook goed vind, is dat je in je eentje Merlijn en mij opvoedt. Jij had ook niet gehoopt dat het zo zou gaan, maar dat doe je heel goed. Ik hou van jou tot aan de maan en terug en dat zal ik altijd doen. Ik zou me geen andere mama kunnen wensen. xxxjes Vlinder V Het schrijverschap vond zijn moeder maar niks. Na het succes van Mama Tandoori is de moeder van Ernest van der Kwast (38) wel bijgedraaid. Nu de Nobelprijs nog. „Beledigd is ze, dat ze niet is uitgenodigd voor de Boekenweek, nu het thema 'moeders' is. Van Mama Tandoori, mijn roman uit 2010 over mijn Indiase moeder, verschijnt de 25ste druk. Ze had serieus wel iets verwacht van de orga nisatie. Mijn moeder is de tor nado onder de moeders, ongelooflijk extreem. Een vurige vrouw met een bijna absurde manier van leven. In winkels dingt ze af tot het extreme, niet al leen als het om een auto gaat, maar ook om een kip filet. Ze is nu, even reke nen, 71 jaar en woont met mijn vader in Toronto, Canada. We zien elkaar twee, drie keer per jaar. Ik nam haar weleens mee naar lrzingen. Dan merkte ik dat ze zich voegde naar de rol van de moeder in mijn roman. Zo nam ze een deegroller mee naar De wereld dnaait dooi-, want in het boek zwaait de moedur daar flink mee, thuis. In werkelijkheid was Irnt uoovderliagsecnivsieuesns apbaunrtroeffneel.glege Ik vond liet moeilijk voor het schrijverschap te kie zen en heb eerst Economie gestudeerd. In Mama Tan- doori staat een scene waarin ik mijn moeder ver tel dat ik met mijn studie ben gestopt. Daarop pakt ze een zwarte vuilniszak uit de keuken en verbrandt die in de tuin. Toen de buur man informeerde of we aan het barbecueën waren, ant woordde ze: 'We zijn de boze geest van Ernest aan het verdrijven'. Het gaat inmiddels beter tussen ons. Ze wilde liever dat ik hersenchirurg was geworden, maar nu mijn boeken ook internationaal succes oogsten - Mama Tandoori wordt zelfs in China en Zuid-Korea uit gegeven - is dat geen issue meer. Maar ze is pas echt trots als ik de Nobelprijs voor Literatuur win - het ibliisjbehorende geld wil ze ergraag met mij delen. Misschien is een les die i,ik van haar leerde: geef inooit op. Haar leven zit vol tegenslagen, ze was een vluchteling in India en ze ah- oopt nu nog dat haar oud- sste zoon, die verstandelijk tebreperkt is, naar de univer siteit zal gaan. Ze is ijzer sterk, ze zou een superheld kunnen zijn.'' -Merel Dado Ernest der Kwast Mama* Tandoori De deegroller waarmee Van der Kwasts moeder in het boek zwaait, was in werke lijkheid een pantoffel. FOTO VINCENT MENTZEL

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 121