Eileen Collins 'Mijn dochter denkt gewoon dat alle moeders met de spaceshuttle vliegen.' Acht schrijvers - moeders en dochters - stuurden elkaar op ons verzoek een brief. Lief meisje, Je was een jaar of 13. Ik was uitgegaan, naar een feest met veel schrijvers. In die tijd nam ik nog vaak een oppas voor je als ik langer wegging, maar er was er geen voorhanden en je vond het ook niet nodig. Ik ook niet, want ik zou op tijd terugkomen, met de laatste tram. Het feest was leuk en het werd een uur of 2 voor ik een taxi terug nam. Toen ik de voordeur opende zag ik je on deraan op de trap zitten, in je nachtjapon netje, kijkend naar deur, met een betraand gezicht. Je had je zorgen gemaakt: de laatste tram was al voorbij gekomen en daar had ik niet in gezeten. Nog zie ik je zitten, daar in de schemer van de trap, in die omgekeerde situatie. Niet jij hoorde je zorgen te maken, maar ik. Dat beeld komt nog geregeld bij me boven en op zo'n momenten vraag ik me wel af of ik je soms niet te groot heb ingeschat en te makkelijk dacht dat je din gen wel aankon. De moeder was zelfstandig en dacht dat de dochter dat ook al heel vroeg kon. Er zijn me dingen ontgaan. Ik hoorde pas toen je al midden 20 was dat je enige jaren daarvoor de ziekte van Pfeiffer had opgelo pen. Ik hoorde pas dat je dyslectisch was toen je al van de basisschool af was. Je ver telde me niet dat je een afschuwelijke erva ring met een jongen in Italië had gehad en ik heb het niet gemerkt. Ik had zelfs niet je talenten in de gaten. Tot je 17de besefte ik niet dat er een schrijf ster in je stak. Goed, je dicteerde als kind verhaaltjes die ik op de computer intikte. Je verzon prachtige woorden zoals 'drenke ling' voor een sok waarvan de bijbehorende kwijt was. Maar pas toen je bij de school krant was gegaan, besefte ik dat Alma en schrijven bij elkaar horen. Dit wou ik met je delen, nu we die Boe kenweek met dat rare thema hebben. De moeder de vrouw de wetenschapper: dat ben ik, dat heb ik nooit als een tegenstelling ervaren. En als het er op aan komt, ben ik alleen maar de moeder van Alma. Kus, mam 30 (1956) De eerste vrouwe lijke Amerikaanse astronaut, in 1999 de eerste vrouwelijke shuttle commandant en moeder van Bridget en Luke. Uit: The Book of Awesome Women van Becca Ander son, 2017. Lieve dochter, kus mama FOTO'S BART JANSEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 118