IJsberenpoep bakken' MONICA Twee keer per jaar logeert Monica's moeder bij haar, minstens een maand. gegroeid tot vriendschap. Toen Jan in 2017 kampte met fysieke problemen ben ik bij gesprongen, ik ben van huis uit verpleeg kundige. Ik hielp in huis, regelde zijn medi catie en was er ook voor een praatje. Vorig jaar kreeg zijn vrouw Gerda een naar ongeluk waardoor ze tijdelijk in een revalidatiecentrum belandde. Jan kan nog geen ei bakken, laat staan de magnetron bedienen. Elke dag ben ik langsgegaan met eten. Goulash en tomatensoep volgens recept van mijn moeder en witlof met ham en kaas uit de oven behoorden tot zijn favo riete gerechten. Net als de zelfgemaakte tonijnsalade. Gelukkig kunnen ze nu weer op eigen benen staan. Nog altijd is er dat hondencontact: we krijgen regelmatig Sarah over de vloer, de huidige hazewind van de Siebelinks. Zij kan het uitstekend vinden met Maartje, ons vuilnisbakje dat op haar beurt weer terecht kan bij Jan en Gerda. Een mooie buren- vriendschap, waarbij zijn werk of bekend heid nooit een rol heeft gespeeld.'' Ah, daar is er weer één: onkruid vergaat niet. Het cliché dat mijn moeder uit de kast trekt om haar eigen pijntjes te relative ren. Mijn moeder grossiert in clichés en uitdrukkingen. Het gaat wel weer over voor je een jongetje bent. Ook zo'n fijne. Die gebruikt ze als een van de meisjes zich - in haar ogen - aanstelt. Ze heeft ook zelfverzonnen uitdruk kingen. Als de kinderen aan tafel afkeurend vragen 'wat is dat?', dan is haar standaardantwoord: poep van een ijsbeer. En als wij 'eet smakelijk' zeggen, zegt zij 'eet ze met hapjes'. Geen idee waar die vandaan komt. Dan is er nog het subtiele neussnuifje, elke keer als ze haar mening ergens over geeft. Alsof ze zichzelf even moet herpakken na zoveel moed. En het bloed- irritante 'hè?' als ze een kamer in loopt en zich wil mengen in het lopende gesprek. Ze woont sinds twintig jaar in Zuid-Afrika, dus zo vaak zie ik haar niet. Maar na het overlijden van mijn vader drie jaar geleden, logeert ze twee keer per jaar min stens een maand bij ons. Zo ziet ze de kleinkinderen genoeg, en mij en passant ook. En kan ik constateren dat haar eigenaardig heden nog precies dezelfde zijn als toen mijn zus en ik klein wa ren. Alsof ik in een herhaling van mijn eigen jeugd stap. Met het grote verschil dat ik er deze ronde niet in ben ondergedompeld, maar er met iets meer afstand naar kan kijken. Bij het zoveelste 'onkruid vergaat niet' voel ik een mix van nostalgie, amusement en ja, toch ook dat oude rollen-met- je-ogen-pubergevoel. Het zijn interessante weken. Je moeder dichtbij, maar hoe dichtbij mag ze komen? En dan die heerlijke moederzorg, die niemand anders zo ongedwon gen kan geven. Maar de fotolijst jes herschikken, dat gaat dan weer net te ver. Als ze op weg naar huis ergens boven Nigeria vliegt, loop ik haar kamer in. Mijn handen vol met de kleding die ik tijdelijk in mijn eigen kamer had geparkeerd. Ter wijl ik de hoop op het logeerbed gooi, ruik ik de mengeling van haar talkpoeder en haar moeder- geur. Ik snuif nog een keertje. Ja, dat is 'r. Ik zorg dat de deur goed dicht is als ik naar buiten loop. Kan ik mor gen nog een keertje komen ruiken. Monica Beek (41) is journalist. Ze woont samen met haar dochters van 11 en 8 en heeft een vriend. ZATERDAG 23 MAART 2019

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 115