'Mijn moeder ergert zich ook aan mij' MUN MOEDER kon hij een half uur later alsnog exploderen en roepen: 'Ga er dus ook maar uit, daar heb ik dus geen zin in, dus wegwezen!' Hele tijd dat woordje 'dus', alsof hij zich daarmee verontschuldigde. Papa was geen vader-vader, geen man die autoritair aanwezig was. Integendeel: ik kan me niet herinneren dat hij mij iets verbood op het gebied van uitgaan of vriendjes. Maar misschien kwam dat doordat mijn oudere broer en zus de weg voor mij gepla veid hadden. Ik ben een nakomertje en kon daardoor - toen zij het huis uit waren - meer tijd alleen met mijn ouders doorbren gen. Daar ben ik dankbaar voor. De deur van zijn schrijfkamer stond altijd open. Ik zeg weleens tegen mijn kinderen: sorry, nu even niet. Dat heeft hij nooit ge daan, we konden altijd bij hem terecht. Knap dat hij vervolgens toch snel de rust weer kon vinden om verder te schrijven. Overal lagen notitieblaadjes met dat fijne handschrift van hem, dat voor anderen onleesbaar is. 'Ik moet even iets opschrij ven, hoor.' Het gebeurt nog, midden in een gesprek. Ik herinner me dat we samen badmin tonden en dat we naar Velp fietsten naar oma, met als beloning een ijsje in Arnhem. En we klommen over muren om kastanjes te rapen. Later nam hij me mee naar boe kenfeesten om samen voor te lezen. Hij was geen vader die schilderijen ophing of kast jes timmerde. Dat regelde mijn moeder. Alles in huis regelde zij. Hij heeft ons nooit gepusht om ook te gaan schrijven. Toch zijn we alle drie in ver schillende disciplines van het schrijversvak terechtgekomen. Blijkbaar zit het in ons dna. Ik ging naar de Frederik Muller Acade mie, een opleiding voor uitgeverij en boek handel. Later heb ik mij gespecialiseerd in familiegeschiedenissen opschrijven. Nu ben ik hoofdredacteur boeken bij bol.com. Jaren geleden ben ik begonnen aan een roman, maar het blijft steken op tachtig procent. Ik kom niet verder. Ik heb nooit advies of hulp gevraagd aan mijn vader. Ik wil het alleen doen. Dan zegt hij af en toe: 'Goh, dat is toch wel jammer.' Pijnlijk, want ik zou het zo graag afmaken. Maar ik weet ook dat hij heel trots is. Mijn zus, broer en ik redden het in het leven. Op onze eigen wijze manier. Net als hij.'' Als columnist van NRC schreef Marcel van Roosmalen (51) geregeld over zijn hoogbejaarde moeder. Ook in het pas verschenen Het zijn de kleine dingen die het doen staat zij centraal. ,,In mijn schrijven is het menselijk falen een belangrijk thema. Het is in mijn ogen meer dan logisch dat je dan ook schrijft over het menselijk falen dicht bij huis. Daarom dus een boek over mijn moeder. Hoewel ik me altijd op recht voorneem dat niet te doen, erger ik me ver schrikkelijk aan haar. Het begint er al mee dat ik haar bel en dat haar gehoorappa raat niet aanstaat. Probeer dan maar eens aardig te blijven. Maar er is meer. Zo raakt ze voortdurend haar sleutels kwijt, kan ze geen moment stilzitten en maakt ze zich voortdurend druk om niets. Ik kreeg het een keer met haar aan de stok toen ik een pak bedor ven melk uit haar koelkast viste en weggooide. Ze vond dat een inbreuk op haar privacy. Een keer heeft mijn moe der me vanuit mijn woon plaats Wormer naar Velp laten komen omdat ze geen boodschappen kon doen vanwege het noodweer. Kwam ik daar aan na ander half uur in de auto, bleek ze alleen een pakje zakdoekjes nodig te hebben. Mijn moeder ergert zich ook aan mij. En aan mijn stukjes. Ze knipt ze soms uit en schrijft dan in de kantlijn: wat een onzin! Ze heeft een keer gehuild toen ik schreef dat haar soep was mislukt omdat de mixer kapot was. Ik denk dat ze de laatste tijd veel lol beleeft aan het feit dat mensen na het le zen van mijn stukjes vaak partij kiezen voor haar. Prima! Ik heb liever dat ze hun pijlen op mij richten dan op mijn moeder. Natuurlijk zie ik dat ze vol goede bedoelingen zit. Ze heeft heus haar lieve kanten, hoewel die vooral in andermans gezelschap tot bloei komen. Ik heb haar in dit boek geenszins willen afspiegelen als een vrese lijke moeder. Ik denk dat je dit boek grappig vindt als je de ironie begrijpt. Ik ben zelf immers vaak lijdend voorwerp.'' Mark Roos Marcel van Roosmalen ergert zich voortdurend aan zijn moeder; een gevoel dat wederzijds is. FOTO MARTIJN VAN DE GRIENDT

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 109