'Papa was geen vader-vader' 'Soms kan hij ineens ontploffen' Prinses Beatrix 'Ik vind het erg moeilijk. Ik geloof dat er een aantal problemen is dat onoplos baar is op dit terrein. Ik hoop dat het mij zal lukken om een halve week voor de kinde ren te houden.' ,,Ik herinner me dat mijn vader kwam kijken naar mijn hockeywedstrijden. Dan stond hij langs de lijn in een beige trench coat met Tikker aan de riem, onze haze windhond. Hij stond alleen in een hoek, recht tegenover alle andere ouders met hun gewatteerde jassen met daaronder poloshirts met Bretonse streep. Hij viel op, paste niet in het plaatje 'gewoon' in Ede. Dat vond ik moeilijk. Niet dat ik werd ge pest, het zat in mijn hoofd. Als 13-jarige wilde ik het liefst oplossen in het niets. Nu waardeer ik juist dat hij zijn eigen weg koos. Hij had en heeft een intrinsieke drang om vooruit te komen. Niet ten koste van de omgeving, maar wel zonder zich te conformeren. Hij wil zijn eigen boodschap hoe dan ook op zijn manier vertellen. Hij wil gezien worden. Misschien is het psy- chologie van de koude grond, maar ik denk dat die drang een reactie is op het feit dat mijn opa vaak niet werd gezien. In Knielen op een bed violen vernedert een koper hem in een bloemenwinkel door geld op de grond te gooien dat opa moet oprapen. Mijn vader was erbij. Ik denk dat dat moment bepalend is geweest en de ambitie van mijn vader heeft gevoed. Mooi is dat hij door die eerzucht mijn opa, en ook mijn oma, een stem en een plek in de literatuur heeft gegeven. Hij is een zonderling, maar hij heeft heel goed in de gaten hoe hij mensen moet be spelen en voor zich kan winnen. Ik wil niet zeggen dat hij een manipulator is, eerder een charmeur. Soms kan hij ineens ontplof fen. Op de middelbare school waar hij les gaf, hoorde ik van die driftbuien van mede leerlingen. Zat iemand niet op te letten, dan zei hij er eerst rustig iets van. Vervolgens 20 (1938) Moeder van het volk en van koning Willem-Alexander, prins Friso (1968 2013) en prins Constantijn, spreekt zich uit over de combinatie moeder schap en haar rol als koningin. Uit: het televisie interview met de NOS op 23 april 1980, een week voor haar inhuldi ging als koningin. Janneke Siebelink (44), jongste dochter

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 108