'Ondanks zijn leeftijd geeft hij zich altijd en overal volledig' 'Ik geloof dat ik de enige vrouw in de Verenigde Staten ben die door het land reisde om politieke toespraken te houden terwijl ik mijn baby nog borst voeding gaf.' Ida B. Wells het boekenweekgeschenk te schrijven, was hij blij verrast en vereerd. En ik ook, van zelfsprekend. Tegelijkertijd was ik bezorgd. Ik dacht: jongen, wat krijg je over je heen? De druk om in een beperkt aantal woorden een verhaal te vertellen. En de drukte. Je wordt geleefd, vóór en in die week. Inter views, tv-optredens, signeersessies. Soms heeft hij drie afspraken op een dag. Het hele land door: van Ede naar Amsterdam, naar Den Haag en Rotterdam en weer terug. Gelukkig is hij heel vitaal: we hebben een hond waarmee hij een paar keer per dag flinke einden wandelt. Zijn hele leven heeft hij lange stukken gelopen en gefietst. Maar hij is nu wel 81. En ondanks zijn leeftijd geeft hij zich altijd en overal volledig. Het begrip reserves komt niet voor in zijn woordenboek. De aanloop naar het boekenweekge schenk was bepaald niet ideaal. Ik kreeg een ongeluk waarbij ik mijn been en heup brak. Ik moest twee maanden herstellen in een revalidatiecentrum in Oosterbeek. Geen dag heeft hij verzuimd mij op te zoe ken, terwijl hij daarna meteen weer uren ging schrijven. Dat bewonder ik: zijn hele leven is hij een keiharde werker geweest, hij gaat door tot hij vindt dat het echt goed is. Ook nu, met al zijn ervaring, gooit hij nog steeds hele pagina's waar hij lang op heeft gebroed in de prullenbak; en soms haalt hij ze er weer uit. Hij schrijft eerst met potlood, om de manuscripten vervolgens op zijn typemachine uit te tikken. Ouder wets ja. Ik heb wel geprobeerd hem aan de computer te krijgen, maar ik ben daar niet in geslaagd. Aan het begin van zijn carrière vertelde hij me in grote lijnen waarmee hij bezig was, ik las alles en gaf uitgebreid commen taar. Nu vis ik nog weleens, maar laat hij me zijn werk pas lezen bij de eerste drukproef. Dan houd ik het bij kleine kanttekeningen. Het boekenweekthema 'De moeder de vrouw' en vooral het gedicht van Martinus Nijhoff waar dat uit komt, vind ik prachtig. Het woordje 'de' laat zien dat het niet om een vrouw achter het aanrecht gaat, maar om een vrouw die de touwtjes in handen heeft, aan het roer staat. Dat spreekt mij aan: Jan en ik hebben altijd samen de koers bepaald.'' (1862-1931) Moeder van de Afro- Amerikaanse burger rechtenbeweging, mede-oprichter van de National Associa tion for the Advance ment of Colored People. Ze toonde aan dat je ook als moeder van vier kinderen een carrière in de politiek kan maken. Uit: Crusade for Jus tice: The Autobiogra phy of Ida B. Wells, 1970, University of Chicago Press. ZATERDAG 23 MAART 2019 19

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 107