Maar ook ik had en heb mijn verantwoorde lijkheidsgevoel. Eberhard wilde anderen helpen. Letterlijk opkomen voor de zwak keren. Met mijn columns heb ik, op een an dere manier, ook mensen geholpen. Pas nu begrijp ik waarom hij dat zo fijn vond; dat het prettig is mensen te kunnen helpen." Ben je veranderd? ,,Ik denk wel af en toe: vroeger was ik leu ker. Minder zwaar op de hand. Ik word niet meer de oude. Dat kan ook niet. En dat hoeft ook niet. Je moet jezelf opnieuw leren kennen. Het is de eerste keer dat ik mijn man heb verloren. Alles wat daarbij hoort, moet je zien uit te vinden." ,,Op de rit? Het leven is voor mij en voor de kinderen altijd doorgegaan. Je kunt het le ven niet stilzetten, opnieuw inrichten en dan pas weer verdergaan. Zo werkt het niet. Ik vind dat we het goed doen. Wat niet be tekent dat alles goed gaat." ,,Ik merk dat ik de kinderen soms wat scherp in de gaten houd. Dat ik misschien wel overdreven alert ben: gaat het wel goed met ze? Zij hebben hem maar zo kort mee gemaakt. Ik maak me er zorgen over wat dat voor hen betekent." ,,Het is geen kwestie van een straf uitzitten. Ik mag zeker genieten. Alleen heb ik daar niet altijd zin in. Het verdriet kan me zo maar overvallen. Dat ik uit eten ga en hal verwege de avond denk: ik wil hier weg." ,,Vaak wel. Verdriet maakt ontzettend moe. Er zijn heel veel avonden dat ik om half tien in mijn bed kruip, kort achter de kinderen aan. Het is nogal wat geweest; de ziekte, de dood, de rouw." ,,Ik zorg goed voor mezelf. Ik leef gezond en zorg dat ik genoeg rust. Ook praat ik veel met vriendinnen. Dat praten biedt enige verlichting, maar de volgende dag moet je zelf weer de confrontatie aan. Er zijn geen sluiproutes om de rouw heen. Daarvoor is hij, zeker in de eerste periode, te allesom vattend. Het is de kunst weer zicht te krij gen op het leven eromheen." ,,We hebben zoveel gedaan en gezien en zoveel mooie mensen ontmoet. Dat is echt een voorrecht. Maar als ik terugkijk, zie ik Eberhard, mijn man. Ik zie een vader van vijf fantastische kinderen. Dat zie je ook in mijn columns. Het gaat om de kleine momenten." ,,Daar hebben we wel over gesproken. De mensen op het stadhuis, alle ambtenaren, het college, hebben zich fantastisch opge steld, door zich aan te passen aan zijn ziekte. Daarbij kan de stad echt wel tegen een stootje. Door tot het einde te blijven werken, heeft Eberhard vooral iets gecre- eerd: er ontstond een saamhorigheid die een eigen waarde heeft. Het is niet aan mij om te beoordelen of het bestuurlijk alle maal verantwoord was. Maar het heeft de stad iets unieks gebracht." Heb je je leven inmiddels weer op de rit? Kun je een voorbeeld geven? Kun je ook weer genieten? Vertrek je dan ook? Hoe bestrijd je de vermoeidheid? Wat zie je, als je terugkijkt? Toen Eberhard doodziek was, werd getwijfeld of het wel verstandig was te blijven doorwerken. Hebben jullie het daarover gehad? 14

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 102