'Alleen Fortuyn haalde niveau van Baudet' 7 Dit, zegt Wijnen, is het meest wonderlijke stukje. Hij spoelt naar de 8ste minuut. 'Wij moeten boeten, zo pa pegaaien de machtszoekende bestuurders van dit land de ecologische hogepriesters na', zegt Thierry Baudet. Dan, luider: 'Het is pure oikofobie, pure zelfhaat.' ,,En moet je nou 's horen'', zegt Wijnen. ,,De mensen beginnen te klappen, te jui chen. Bij het woord oikofo bie. Een woord dat niemand kent! De hele opbouw van die twee minuten daarvoor is zó goed, dat het laatste woord niet eens meer uitmaakt.'' Hoe die opbouw werkt? Volledig volgens de regels van de retorica, analyseert Wijnen. ,,Eerst, al vroeg in de toespraak, benadrukt hij de grootsheid van onze geschie denis. Baudet schildert een heel romantisch beeld van ons verleden, om daarna over te schakelen naar het nu: de puinhopen die nog van die schoonheid over zijn. De elite die daar verantwoorde lijk voor is. Hier...'' Baudet: 'En deze duur zaamheidsafgoderij stort niet alleen onze economie in de totale ondergangWijnen: ,,Kijk, nu komt het hoogte punt. Een hele reeks nega tieve termen achter elkaar. Masochistische ketterij, zondvloedgeloof, manie, doodscultusKrenken, schuldgevoel, boeten... Je voelt het geluid in de zaal al opborrelen. En als hij dan zijn stem verheft, en bij het klapstuk van dit deel komt Dan maakt het niet meer uit dat hij afsluit met 'oikofobie'. De mensen móeten hun en thousiasme kwijt. Daarom klappen ze. Heel bijzonder.'' Qua vorm en presentatie, zegt de speechtrainer, klopt alles aan deze rede. ,,Moet je kijken wat voor rust hij uit straalt, hoe kalm hij spreekt, terwijl deze man toch net een enórme boost moet heb ben gehad. Zijn handgebaren zijn goed, hij kijkt goed de zaal in. Iemand als Klaver is ook erg met zijn presentatie bezig, maar dat komt wat in gestudeerd over. Bij Baudet oogt het zo natuurlijk.'' Baudet gebruikt klassieke trucs, zegt Wijnen. Zoals de drieslag, een figuur die de oude Grieken al gebruikten, en recenter Barack Obama. ,,Kijk, hier: nu we in déze cri sis verkeren, déze schemer, déze zonsondergangDit doet hij voortdurend. Bam, bam, bam. Dat houdt de luis teraar bij de les. Vakwerk.'' Volgens Wijnen gebruikt Baudet klassieke trucs zoals de drieslag Hij schakelt naar zijn favo riete stukje van de speech. ,,Hij zegt: Toen wij begon nen, zei iedereen: lukt je nooit. Dat herhaalt hij een paar keer. Lukt je nooit, lukt je nooit. Kijk, hier gaat het publiek al mee: 'lukt je nooit.' Dan vertelt hij dat ze het tóch hebben geflikt. En dan die af sluiterBaudet: 'En van daag is dus het moment om een boodschap te sturen aan Mark Rutte en de gevestigde machten. Forum voor Demo cratie nog langer negeren: datluktjeHet publiek schreeuwt: 'NOOIT!!!' Lang applaus volgt. Het zoveelste. Met de inhoud heeft Wij nen niets. Op Baudet zou hij nooit stemmen. ,,Hij creëert een vijandbeeld dat ik niet herken, en zijn oplossingen zijn niet de mijne. Maar als spreker is hij ij-zer-sterk. In Nederland haalde alleen Fortuyn dit niveau.'' vrijdag 22 maart 2019 Ook dat is correct, zegt Robroek. Als Baudet hiermee tenminste bedoelt dat we individuele mammoeten heb ben uitgeschakeld. Voor het uit sterven van de soort kunnen we niet verantwoordelijk worden geacht. De reden daarvoor is onbekend. g* Metafysisch betekent 1^# zoveel als bovennatuur lijk, niet met onze zintuigen waar te nemen. Baudet verwijst nadrukkelijk naar het wederop- standingsverhaal van Jezus Christus, dat de grondslag is voor het christendom, maar wetenschappelijk niet te verkla ren is. vervangen en verslaan. Wij hebben de mensen om de EU te verslaan. We heb ben concrete oplossingen om de massa integratie te stoppen. We hebben de mensen die de controle over onze gren zen kunnen herstellen. En om de euro munt te ontvlechten. Zodat wij eindelijk weer de baas worden in ons eigen land. We zullen niet rusten totdat onze demo cratie is hersteld en het partijkartel is ge broken. We gaan bindende referenda in troduceren. Volksinitiatieven. Open solli citaties voor publieke functies. Gekozen burgemeesters. En wij saneren de NPO. Zo is het. Opnieuw gaan we voorbij onze horizonten reiken. We gaan een renais sance teweegbrengen. Waarin ons zelf vertrouwen is hersteld. Waarin we weer veilig kunnen leven in een vertrouwde omgeving, waarin de democratische rechtsstaat is hersteld. En de economische en culturele dynamiek kan terugkeren. En zoals u weet, doen we dat graag met alle andere partijen en bewegingen die ons willen versterken, want wij zij n het vlag genschip van de renaissancevloot. En an dere schepen kunnen zich bij ons voegen. We willen met iedereen samenwerken. Dat gaan we gestalte geven in de provin cies, dat gaan we gestalte geven op natio naal niveau en dat gaan we gestalte geven op Europees niveau. Want vrienden, wij gaan met deze par tij de trots van ons land herstellen. Op deze rots gaan wij onze zuil bouwen. We gaan onze democratie herstellen en van daag is de eerste grote veldslag gewonnen. De overwinningstoespraak van Baudet? Absoluut vak werk, zegt Otto Wijnen, oprichter van het Neder lands Presentatie Instituut. Peter Groenendijk Hoorn nooit begraven. Iets wat in ons zit, wat nooit kan worden afgepakt. En vandaag, en dat voel j e ook in de zaal, vandaag hebben we gekozen om weer te strijden. Weer te dromen, weer te hopen, weer te vechten. En als ik nu terugkijk op de af gelopen drie jaar, dan is dat het sterkste gevoel dat ik heb. Wat wij samen heb ben bereikt. Die zin om weer te bouwen. Die zin om er samen voor te gaan. Dat geloofin de toekomst, en daar wil ik jul lie voorbedanken. Toen wij begonnen, toen wij begon nen aan deze reis om samen met alle mensen die hier nu zijn en nog veel meer mensen handtekeningen te verza melen voor het referendum over het as sociatieverdrag met Oekraïne, toen zei iedereen. Iedereen zei: lukt j e nooit. Daarna moesten we de 30 procent op komstdrempel halen. 6 april 2016. Ieder een zei: lukt je nooit. Wij zijn het hele land doorgegaan. Overal geweest, overal gedebatteerd. Iedereen dacht dat het ons niet ging lukken, maar het lukte ons wel. We haalden het, het werd een over weldigend nee. Rutte lachte, iedereen lachte, want er was een inlegvelletje te voorschijn getoverd weet u nog, waar mee de stem van de bevolking terzijde werd geschoven. Wij namen het niet. Wij accepteerden het niet en wij start ten onze eigen partij. En iedereen had het over versplintering en had het over Peppi en Kokki en dit en dat en iedereen zei: lukt j e nooit. Maar het lukte ons wel en we kwamen met twee zetels in de Tweede Kamer op 15 maart 2017. En ook toen, ook toen hadden ze hun woorden klaar. Ook toen lachte Mark Rutte en zei: met twee zetels in de Tweede Kamer effectief oppositie voeren lukt je nooit. En hier staan we vanavond. In alle pro vincies zijn we vertegenwoordigd. In de Eerste Kamer zijn we vertegenwoor digd. Jullie hebben Annabel gehoord.. In Amsterdam zijn we er. Vanavond is hier ook Derk Jan Eppink, die de lijst aan voert in het Europees Parlement. Ook daar staan we er. En vandaag is dus het moment om een boodschap te sturen aan Mark Rutte en de gevestigde mach ten. Forum voor Democratie nog langer negeren dat lukt je nooit! Wij weten als FvD'ers dat je de meta- 15 fysische grondslagen van het christen dom niet hoeft te aanvaarden, om toch de wederopstandingsgedachte als lei dend motief van de westerse beschaving te kunnen aanvaarden. Iets dat dood leek, iets dat voorbij leek, iets dat achter ons zou liggen, iets dat definitief achter ons zou liggen, dat kan, zo weten wij, weer tot bloei komen. Het idee dat iets dat dood was, iets dat voorgoed voorbij was, weer tot bloei kan komen, precies dat is onze leidraad, ons leidende motief, ons levensmotto. Want wij zijn de partij van de Wedergeboorte. Van de Renais sance. Dat is wat wij willen bewerkstelli gen, en het is nooit urgenter geweest dan nu om dat te bewerkstelligen. Nooit noodzakelijker geweest dan nu, dat mensen van goede wil de handen ineen slaan. Om de banden met onze tradities te herstellen. Om onze kracht te hervin den en nieuwe kruisbestuivingen tot stand te brengen. Om al het goede dat we in de wereld kunnen vinden te ver binden met onze oude wortels en zo ons land weer te laten bloeien. Wij zijn aan het bouwen. We zijn be zig een partij te bouwen, met een oplei dingsinstituut, met lokale afdelingen, met provinciale fracties, met een Eerste Kamerfractie, met een Tweede Kamer fractie, met een Europese Parlements- fractie. We gaan een nieuwe generatie opleiden en we gaan de huidige leiders Oikofobie wordt in de cultuurfilosofie gezien als een tegenhanger van xeno fobie. Het is een term die Bau- det vaak gebruikt voor de aver sie die we in Nederland zouden hebben van onze eigen cultuur en nationale identiteit. De term wordt vaak toegeschreven aan een Engelse filosoof, Roger Scruton. Baudet citeert graag uit I Wigman, bij de Algemene Beschouwingen deed hij het ook. De familie van de in 2018 overleden Amsterdamse stads dichter is daar niet blij mee. ,,Hij citeerde de dichtregels foutief, en de familie ziet bovendien dat Baudet de poëzie in een context plaatst die mijlenver van het we reldbeeld van Wigman staat'', schrijft een familielid. Op basis van archeologi- 12 sche vondsten wordt in derdaad aangenomen dat de moderne mens 300.000 jaar ge leden al leefde. Niet zo lang ge leden werden er in Marokko schedels gevonden die uit die tijd stammen. Dat klopt, zegt Wil Ro- 1^3 broek, professor Paleoli- thische Archeologie in Leiden. De moderne mens - en ook de neanderthaler - heeft meerdere ijstijden het hoofd geboden. Kijk op onze site bij /video Analyse van speech door Kasper C. Jansen van de Snijtafel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 7