Spontane persoonlijke ontmoetingen op Zeeuwse Carrière Beurs 'Personeelstekort samen op lange termijn oplossen' ORGANISATOR PETER HOLTERMAN WERKGEVER LIJN NAGTEGAAL Zoeken naar vacatures in de zaterdag krant, een brief schrijven en hopen dat je wordt uitgenodigd voor een gesprek. Zo lang is het niet geleden dat de jacht op een baan zo verliep. "Hoe anders is dat nu", weet Peter Holterman uit ervaring. "Voor werkzoekenden en zeker ook voor werk gevers. Om het voor beide partijen makkelijker te maken, hebben wij met onze carrièrebeurs het proces omgedraaid." Tien jaar geleden organiseerde Peter Holterman al carrièrebeurzen zoals nu de Zeeuwse Carrière Beurs. ,,Er is zoveel veranderd. Kijk naar het medialandschap. Dat is enorm versplinterd, wat het lastig maakt voor goede arbeidsmarkt communicatie. Alle vormen van adverteren lijken goedkoper te worden, maar alles moet online. Voor veel werkgevers is dat een flinke uitdaging. Ik heb zelf ook een bedrijf en maak gebruik van het vacatureplatform Indeed, de respons is echter dramatisch." Face-to-face Holterman, die het evenement in samenwerking met de gemeente Goes organiseert, weet dus als geen ander hoe fijn het is om als ondernemer op een beurs te staan waar werkzoekenden in grote getalen langskomen. ,,Dat is fijn voor bedrijven, maar het biedt natuurlijk ook mogelijkheden voor de mensen die op zoek zijn naar een (nieuwe) baan. Met deze beurs hebben we het proces omgedraaid. Niet meer solliciteren via de zaterdagkrant, wel face-to-face. Een spontane, persoonlijke ontmoeting geeft de doorslag om met een werkgever in gesprek te gaan, niet een brief of CV. De aanwezige bedrijven hebben soms wel veertig tot vijftig vacatures. Bereid je je als werkzoekende goed voor, dan kun je in een paar uur tijd wel zeven werkgevers spreken." Millennials Het uitgangspunt van de beurs is om de Zeeuwen in Zeeland te houden en degenen die de provincie hebben verlaten, terug te halen. Het aantal millennials zal volgens Holterman hoog liggen tijdens de aanstaande beurs. Deze doelgroep heeft compleet andere behoeftes bij het zoeken van een baan. Met hun vakmanschap een bijdrage leveren aan de maatschappij is voor hen belangrijker dan geld, status en macht. Ze willen bij voorkeur een werkgever die niet alleen winst maakt maar de wereld ook mooier maakt. Op de Zeeuwse Carrière Beurs is er voor alle partijen ruimte en gelegenheid die wensen en behoeftes van elkaar te leren kennen. o Als projectleider van PZW (Platform Procestechniek Zeeland West-Brabant) lijkt Lijn Nagtegaal alles behalve onrustig te worden van de huidige situatie op de arbeidsmarkt. ,,We bevinden ons wel degelijk in een lastige markt. Dan gaat het erom dat je rustig blijft en de lange termijn in de gaten houdt." Als overkoepelende organisatie vertegenwoordigt PZW twaalf bedrijven tijdens De Zeeuwse Carrière Beurs. Ook in deze branche is het vinden van geschikt personeel problematisch. Sommige bedrijven worstelen al met de vraag hoe je dat tegenwoordig het beste kunt doen. Bedrijfstak ,,Samenwerking is daarbij ontzettend belangrijk. Er zijn wel eens bedrijven die niet aan de juiste mensen kunnen komen en dan maar zeggen dat ze de promotie voor het werk in deze branche zelf gaan doen. Dat kan wel, maar dan uit je jezelf als een individuele partij. Terwijl de hele bedrijfstak zich als één partij zou moeten opstellen. Op de lange termijn bereik je dan samen je doel. Dingen samen doen is bovendien goedkoper. Denk hierbij aan samen campagne voeren met het doel meer schoolverlaters onze sector in te laten stromen." Millennials Als je toch op korte termijn iemand moet aan trekken zoek je daarbij hulp, adviseert Nagte- gaal: "De bedrijven die bij ons zijn aangesloten, hebben daar wel eens moeite mee. Ook de manier waarop ze bijvoorbeeld millennials moeten benaderen, is voor velen een flinke op gave. Dat gebeurt vooral via social media. Kijk ik naar mezelf, ik ben 52, dan ben ik daarin niet vaardig genoeg om gericht achter mensen aan te gaan. De sleutel is dan dit toe te geven. Kun je het niet zelf, dan zoek je een externe partij die dat wel kan. Niet goed om kunnen gaan met nieuwe ontwikkelingen is iets van alle tijden. Daar moeten we niet te moeilijk over doen. En dan zeg ik het nogmaals: Kijk naar de lange termijn en werk samen." o tekst ROBBERT DAALDER CARRIÈREBEURS 13

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 69