D66 SGP Niet alleen GroenLinks heeft sleutel voor meerderheid 4 Analyse Zelden telde een verkiezing zó veel verliezers. Hoewel de zetel aantallen in de Eerste Kamer nog niet vaststaan, is het slagveld groot. Toch is de ene nederlaag de andere niet. PROVINCIALE VERKIEZINGEN 2019 Wat verklaart deze electorale aardverschuiving? De onvrede onder de kiezers komt niet uit de lucht vallen. Onderzoe kers constateren al jaren dat grofweg een vijfde van het electoraat weinig vertrouwen heeft in de huidige poli tiek. Partijen die net als Baudet nu riepen dat het bestel moet worden opgeblazen, volgden elkaar met wis selend succes op. Gemene delers van al die partijen: onvrede over de in vloed van kiezers en de wens om re ferenda in te voeren. Baudet heeft die onvrede slim ge mobiliseerd. Hij had al een grote ach terban verzameld toen hij als een van de initiatiefnemers van het Oekraï- nereferendum in 2016 zijn partij op richtte. Die achterban wist hij als een van de weinige partijen te mobilise ren. 44 procent van de kiezers bleef woensdag thuis, maar juist de Fo- rumfans kwamen massaal opdagen. Waarom? Omdat Baudet én van de verkiezingen een soort referendum over het kabinetsbeleid had gemaakt. Én omdat hij zijn pijlen richtte op het klimaatbeleid. Uit onderzoek onder Forumstemmers blijkt dat hun be langrijkste motivatie te zijn. Samen met het immigratiestandpunt van de partij. De regeringspartijen hebben die on vrede over het klimaatbeleid onder schat. Tijdens de verkiezingscam pagne voor de Kamerverkiezingen ging het amper over de vraag of onze woningen van het gas af moeten. Veel kiezers voelen zich overvallen door alle plannen die de afgelopen maanden zijn gelanceerd en zijn bang voor de kosten ervan. De opkomst van anti-esta- blishmentpartijen als Forum past ook in een trend die je in de hele westerse wereld ziet. Zie Italië, zie de Verenigde Staten. Na de Kamerver kiezingen van twee jaar geleden zei VVD-leider Mark Rutte nog dat 'we' een halt hadden toegeroepen aan het 'verkeerd soort populisme'. Daarmee doelde hij onder andere op Forum voor Democratie, de partij die Rutte nu in zowel de provincies als in de Eerst Kamer zijn hielen laat zien. En waartoe leidt die verschuiving? De ervaring leert dat onze democra tie partijen absorbeert die het bestel van binnenuit willen veranderen. Dat gebeurde met D66, LPF en in meer of mindere mate ook met SP en PVV die in verschillende bestuursla gen verantwoordelijkheid namen. Ook Forum is bereid verantwoorde lijkheid te nemen, al heeft Baudet flink wat eisen aan het kabinet om dat ook op landelijk niveau te doen. Zo moeten de klimaatplannen van tafel. Op korte termijn zal de politieke aardverschuiving niet direct gevol gen hebben. Het kabinet kan gewoon doorregeren en is voor een meerder heid in de Eerste Kamer straks niet afhankelijk van Baudets partij. In trekking van de klimaatplannen zou onherroepelijk tot de val van het ka binet leiden. Zeker op korte termijn zullen de middenpartijen elkaar ste viger vasthouden. Geen van hen zit nu te wachten op nieuwe verkiezin gen. Dan zal Forum (dat zowel kie zers van PVV, SP als van regerings partij VVD en CDA afsnoept) ook fors winnen, geven de peilingen aan. Megawinst Maar de verkiezingen komen er hoe dan aan als over twee jaar deze kabi netsperiode afloopt. De megawinst van Forum voor Democratie werpt zijn schaduw daarnaar vooruit. De VVD zal zich de komende tijd onher roepelijk bezinnen op de koers. Nu al is er intern gemor dat de partij te on zichtbaar is geworden. Er is een elec toraal gat op rechts ontstaan. Nadat de VVD zijn scepsis over de klimaatplan nen liet varen, was er bijvoorbeeld voor veel rechtse kiezers niet echt een alternatief voor Forum. En niet alleen de VVD krabt zich achter de oren. Het politieke midden is de afgelopen jaren steeds kleiner geworden. Het CDA boekte de slechtste uitslag ooit woensdag. Mid denpartijen weten dat compromis sen sluiten leidt tot electorale afstraf fing. Kijk naar de PvdA die na de knock-out bij de vorige Kamerver kiezingen niet meer staat te springen het kabinet nog te helpen. Het zou ervoor kunnen zorgen dat de rege ringspartijen VVD, CDA, D66 en ChristenUnie het komende jaar toch uit elkaar drijven. VAN 9 NAAR 4ZETELS VAN 10 NAAR 6 ZETELS 0ZETELS VAN 2 NAAR 1 ZETEL ,,Nu komt het op ons aan!'', roept Klaver, op de ochtend na de ver kiezingen met een enorme slag roomtaart voor zijn neus. Hij houdt nog vast aan de boodschap waarmee hij de verkiezingen in ging: GroenLinks is de partij die nodig is voor een meerderheid en dus gaat de partij het kabi netsbeleid naar groen en naar links af laten slaan. ,,Wij hebben de sleutel in han den'', mailde Klaver gisteren nog naar zijn achterban. Probleem is alleen: dat klopt niet meer. Waar GroenLinks lang dacht dat ze de enige partij was die de coalitie in haar eentje aan een meerderheid kon helpen, zijn er nu plots drie gegadigden voor die rol. FvD op rechts, met een monsterzege van 13 zetels in de Eerste Kamer, maar - belangrijker nog voor GroenLinks - ook de 'linkse vriend' PvdA kan het kabinet in zijn eentje van voldoende steun voorzien. GroenLinks bezweert dat dat 'prima' is, omdat de soci aaldemocraten grofweg ge deelde idealen hebben. Maar Lo- dewijk Asscher maakt van kli maat niet zo'n groot punt als Klaver. GroenLinks heeft altijd gezegd dat de volgende Tweede Kamer verkiezingen een tweestrijd tus sen de VVD en GroenLinks zou worden. Maar daar is ineens een nieuwe partij die een gooi doet naar de macht. Klaver probeerde er tegen het einde van de campagne nog wel een tweestrijd van te maken tus sen hem en Baudet. Die heeft Baudet glansrijk gewonnen. vrijdag 22 maart 2019 GO Coalitie heeft onvrede over klimaatbeleid onderschat Voor het eerst werd niet een van de traditionele middenpartijen de grootste bij een verkiezing. Forum voor Democratie heeft het poli tieke landschap flink opgeschud. Het door Thierry Baudet aangeval len 'partijkartel' krabt zich vertwij feld achter de oren. Hans van Soest Den Haag Onderschat Ondertussen Laurens Kok en Peter Winterman SP De grootste verlie zer van deze verkie zingen: SP-leider Lilian Marijnissen. Sinds haar aantreden gaat het steeds slechter met de pro testpartij. Zelf denkt Marijnissen dat een groot deel van de achterban niet naar de stembus is ge gaan, maar ze moet de oorzaak van deze verkiezingsdreun ook bij zichzelf zoeken. Haar belangrijkste speerpunt, de zorg, kwam opnieuw niet uit de verf: deze ver kiezingen gingen over klimaat en immigratie. Toch houdt ze vast aan haar koers, hoe wel het kabinet miljar den euro's extra in de zorg heeft gepompt. Ook is het Marijnis- sen niet gelukt om op te vallen in televisie debatten, waar ze een van de weinige vrouwen tussen de mannelijke fractie voorzitters was. De SP maakt het verschil niet meer. Op geen an dere politieke partij is de wetmatigheid 'regeren is halveren' zo van toepassing als op D66. Het verlies komt dan ook niet onver wacht. Toch had de nieuwe fractieleider Rob Jetten zich een an dere start ge wenst. Intern krijgt hij welis waar de no dige goodwill, bij de kiezer weet de jonge ling nog geen potten te bre ken. De grote steden die D66 onder leiding van voorgan ger Alexander Pechtold in 2015 aan de zegekar bond, gaan bijna één-op-één over naar het GroenLinks van Jesse Kla ver. Het steekt D66 dat Klaver nu de eer krijgt voor het feit dat VVD en CDA het kli maatbeleid omarmen. De gretige Jetten moet de ko mende tijd zijn leiderschap bevestigen. ■4 Bij de Tweede Kamerverkie zingen van 2017 stemden nog 216.000 Nederlanders op Denk, nu zijn het er slechts 135.000. Daar mee loopt partijvoorzitter Selcuk Öztürk de door hem verwachte se naatszetel mis. De lage opkomst lijkt de Denk-opmars te hebben gestuit. De lokroep van Forum laat ook SGP-kiezers niet onberoerd. In bastions Urk en Staphorst verliest Van der Staaij& Co terrein aan Baudets partij. Al moet worden aangetekend dat de SGP, met haar trouwe achter ban, last heeft van een lage opkomst. De sleutel van de meerder heid in de senaat zou in han den komen van GroenLinks, beloofde Jesse Klaver zijn achterban. Maar er zijn woensdag meer sleutels uit gedeeld. De coalitie kan wél om GroenLinks heen. Hanneke Keultjes Den Haag

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 4