Bedreigde soorten in kaart gebracht Gedichtenwedstrijd Slag om de Schelde t'M 10 ZEELAND SUPPORT CASPER OPBRENGST EERSTE K Ronald Koeman heeft een waslijst aan voetbalsucces sen op zijn naam staan. Stiekem hoopt Eva Kuit dat hij 28 maart ook de veiling van de eer ste Oosterschelde- kreeft van dit sei zoen tot een nieuwe recordhoogte weet te brengen. Voor Casper van Eijck, en zijn onderzoek naar alvleesklier kanker. TERNEUZEN Zeeuwse jonge ren zorgen dit jaar voor een poë tische aankleding van de her denking van de Slag om de Schelde. Switch, onderdeel van ZB|Planbureau en Bibliotheek van Zeeland, organiseert een ge- dichtenwedstrij d voor leerlingen van het voortgezet onderwijs en middelbaar beroepsonderwijs. De gedichtenwedstrijd krijgt de titel Message in a Bottle. De tien beste gedichten worden ten- toongesteld tijdens de opening van de landelijke herdenking op 31 augustus in Terneuzen. Anna de Bruyckere, stadsdichter van Middelburg, verzorgt zes gedich tenworkshops verspreid over Zeeland en daagt leerlingen uit om deel te nemen. De scholen die meedoen zijn Odyzee Goes, Nehalennia Middelburg, Scalda (op diverse locaties), Schelde- mond College Vlissingen en Cal- vijn College Tholen. Het thema is vrijheid. Een veteraan zal de stadsdichter bij elke workshop vergezellen en vertellen over zijn deelname aan een vredesmissie. Vervolgens wordt aan de leerlin gen gevraagd om voor zichzelf in een gedicht op te schrijven wat vrede voor hen betekent. De ge dichtenwedstrijd maakt deel uit van het programma Four Free doms door het jaar heen. In 2019 is het 75 jaar geleden dat de Slag om de Schelde plaatsvond. ^B ^Bijlen Joop Braak- hekke probeerde het drie jaar gele den al. Maar het ^B ^B KWF Kanker fonds wees zijn suggestie, de op brengst van 25.000 euro te schen ken aan de Rotterdamse oncoloog Casper van Eijck, van de hand. ,,Mij werd gezegd: 'Nee, die steu nen wij niet. Die is te innovatief.' Letterlijk!", aldus de beroemde tv- kok in een interview kort voor zijn dood in december 2016. Met de komst van Ronald Koe man 28 maart, komen de kreeft en Support Casper alsnog tot elkaar. De oud-voetbalinternational en huidig bondscoach is één van de ambassadeurs die zich sterk maakt voor het baanbrekende onderzoek van de specialist van het Erasmus Medisch Centrum. Hij kent Van Eijck uit zijn tijd van Feyenoord. De chirurg is in zijn vrije tijd club arts van de Rotterdammers. „Daarmee is dit cirkeltje voor mij nu mooi rond", glimlacht de in Zijpe woonachtige Kuit. Veilingcircus Ze rekent op minimaal twintig duizend euro; de gemiddelde op brengst van het jaarlijkse veiling circus rond de eerste Oosterschel- dekreeft van het nieuwe seizoen. Maar (ex)Feyenoorders halen va ker het beste in de mens naar bo ven op dat soort momenten. In 2017 werd met 41.000 euro een re cordopbrengst geboekt voor de Dirk Kuyt Foundation. ,,Dus wie weet hoe mooi dit verder nog wordt." Kuit is samen met haar vriendin "V - N; V-'- 'Cv t feïfï, 4Ü, Carien de Jonge één van de initia tiefnemers achter Support Casper. In opdracht van de provincie heeft Stichting Landschapsbeheer Zee land de meest bedreigde bijen soorten in kaart gebracht. De na druk ligt op zeldzame en kwets bare soorten die vooral in Zeeland voorkomen. ,,Als een soort in Zeeland voor komt en niet in andere delen van Nederland, dan ligt de verant woordelijkheid voor het behou den ervan bij ons", zegt Lucien Calle, een van de opstellers van het rapport. ,,En naarmate die soort ook sterker worden bedreigd, neemt onze verantwoordelijkheid toe." Rode Lijst Van de 358 soorten bijen die in Ne derland voorkomen zijn er 220 ook (ooit) in Zeeland gesignaleerd. Ruim de helft van de Zeeuwse wilde bijensoorten staat op de zo geheten Rode Lijst van bedreigde soorten. hommel, de moshommel, de tuin- hommel en de grashommel. ,,Ook voor deze soorten is bescherming gewenst", zo staat in het rapport van de stichting. Zij adviseert om aanvullend on derzoek te doen, onder meer om te bepalen of bepaalde soorten echt zijn uitgestorven. Dat is nu nog lastig te zeggen, omdat het aantal waarnemingen beperkt is. Een uit gebreidere en intensievere inven tarisatie is daarom gewenst. Meer onderzoek is ook dringend nood zakelijk om de zeldzame en voor Zeeland typerende soorten te kunnen beschermen. Zeldzame bijensoorten worden bedreigd door onder meer het toe nemende stikstofgehalte in de bo dem, het gebruik van bestrijdings middelen, de klimaatverandering en het verdwijnen van bloemrijk en kleinschalig landschap. Stich ting Landschapsbeheer adviseert dan ook om bij inrichting en be heer van het landschap te zorgen voor meer bloemrijkdom en vooral inheemse soorten te ge bruiken. Ook moet er meer aan dacht zijn voor nestplekken, als nestheuvels, steilkanten en bijen hotels. In totaal 17 soorten worden in middels als uitgestorven be schouwd. Daarnaast zijn er 22 heel zeldzame soorten in Zeeland. Daarvan komt alleen de kraag- bloedbij specifiek voor in Zeeland. Verder heeft Stichting Land schapsbeheer 38 zeldzame soorten geteld. Daarvan komen er 7 voor namelijk hier voor: de doornkaak- zandbij, de kielstaartkegelbij, de schubhaarkegelbij, de langspriet- wespbij, de tweekleurige wespbij, de duinmaskerbij en de gedoornde slakkenhuisbij. De onderzoekers hebben zelf de knautiabij en de schorviltbij aan het rijtje toegevoegd. Verder is er een aantal niet-zeldzame bijen soorten waarvan de achteruitgang ook zorgen baart, zoals de veen- Als een bij alleen in Zeeland voorkomt, ben je verantwoor delijk voor zijn overleven vrijdag 22 maart 2019 GO Bijen kunnen niet veel meer lijden 'Geld belang: Marcel Modde Zijpe ■f X- 7BBTM if' k Eva Kuit: ,,Van Eijk verricht baanbrekend onderzoek.'' FOTO ERNESTA VERBURG Zeventien zeer zeldzame bijen soorten zijn sinds 2000 niet meer gezien in Zeeland. Zij zijn waarschijnlijk uitgestorven. Het gaat onder meer om de kleine wolbij, de grote tuinhommel en de heidezijdebij. Rolf Bosboom Vlissingen De grashommel heeft bescherming nodig. foto lucien calle -Lucien Calle, opsteller rapport

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 46