WIM HOFMAN Bij een oude foto 9 Klimaatcrisis of niet? archieffoto robin utrecht/anp Bij het opruimen vond ik een oude foto van een tafel met daarop een rijtje baby's; achter de tafel een paar lachende verpleegsters met witte kapjes op. Degene die me de foto ooit gaf, zei: „Misschien lig jij daar wel bij." De foto was genomen in de oorlogsja ren, in Oostkapelle, toen daar nogal wat kinderen geboren werden. Ook mijn moeder was in 1941 daarheen gestuurd om te bevallen, maar dat ik op die tafel zou liggen, lijkt me onwaarschijnlijk. De verpleegsters droegen korte mouw tjes en toen ik geboren werd, was het fe bruari. Het vroor en er lag sneeuw en er was daar geen verwarming. Ik vind trouwens dat de kinderen op de foto op elkaar lijken. Ze waren alle maal rond dezelfde tijd geboren. Ik herinner me nog goed toen ik voor het eerst een pasgeboren baby zag. Een verpleegster droeg een klein pakje doe ken naar een lange formica tafel met daarop een stalen schaaltje met water en een hol matrasje. Toen ze het pak ketje daarop opengevouwen had, lag daar een zeer klein kindje. Het was een paar weken te vroeg geboren en alles zag er bijzonder fijn uit: minuscule vin gertjes en teentjes aan paarse voetjes. De verpleegster veegde met een was- lapje wat bloed en slijm weg, korreltjes vet liet ze hier en daar zitten. Het kind keek met grote donkere ogen. Dat had ik niet verwacht. ,,Zo", zei de verpleegster, ,,zo kun je wel naar je moeder toe." Ze pakte de baby weer in en weg was ze. Het is lang geleden, maar de ogen van het kind zijn me bijgebleven. Ik dacht in die tijd dat baby's met gesloten ogen de wereld in zouden komen en zich wel even zouden bedenken voordat ze die zouden open doen. Volgens Sigmund Freud is de ge boorte van een mens een catastrofe, had ik gelezen. Wat zou dat kind met die wijd open ogen gezien hebben. Licht? Vage vor men? De ogen van de verpleegster? Din gen die het niet kende. Wanneer begint het geheugen en wanneer de herinne ring? Het kind keek, dat was wel zeker, maar wat zou het ervaren hebben? Het keek met zijn twee donkere ogen onver schrokken een nieuwe wereld in en het was alsof die wereld hem niets deed. Wonderlijk en geheimzinnig allemaal. Er zijn dingen die we nooit zullen we ten, dus ook niet wat we het eerst zagen of voor het eerst dachten. BRIEVEN Voetbal Onlangs zijn twee halve finales gespeeld (krant 28 februari) voor de Nederlandse voetbalbeker. Maar het lijkt alsof de wedstrijd Willem II -AZ nog steeds ge speeld moet worden. Geen regel hierover in de krant. Voor een krant die adverteert met de tekst 'blijf 24 uur per dag en 7 dagen in de week op de hoogte van het nieuws', niet bepaald reclame. Nu ben ik als import- Zeeuw - af komstig uit Tilburg - niet geheel objectief, maar zelfs van Zeeu wen uit mijn omgeving, kreeg ik verbaasde reacties. Ik begrijp dat het Zeeuwse sportnieuws voor rang heeft, maar om dit helemaal te negeren is een krant onwaar dig. Nota bene een Zeeuwse trai ner die de finale haalt. Lijkt me toch wel het vermelden waard in de enige provincie zonder prof voetbal. René Broerse Prins Johan Frisostr. 6, Middelburg Koopkracht Als de toename van jouw koop kracht (krant 6 maart) verklaard moet worden met psychologie, omdat je die niet in je portemon nee terug kunt vinden, dan moet je dat ook eens proberen als je bij de supermarkt aan de kassa staat. Volgens opinieonderzoeken erva- ren veel mensen die toename van koopkracht niet. Zij horen dan bij de 4 procent die buiten de boot valt. Dat is wel flink dringen in het vak van 4 procent. Ik denk dat daar zeker alle mensen met een AOW en een slinkend pensioen zitten. En dat zijn er niet weinig. We laten het ons allemaal maar weer aanleunen. Er is een nieuwe sprookjesverteller in het land. En wij maar denken dat nepnieuws een uitvinding van Donald Trump is! Edward Mosmans Burg. Lewestraat 28, Lewedorp Bomenkap Dat waterschap Scheldestromen niets ontziend te pas, maar nog meer te onpas, bomen en strui ken verwijdert (krant 2 maart), is al jaren bekend. De kale resulta ten zijn overal zichtbaar. Dat Na tuurmonumenten de Zwaakse- dijk, de parel van Zwake waar met recht iedere boom een mo nument was, totaal laat verwoes ten en verknallen grenst aan het ongelofelijke. Onkunde, gebrek aan affiniteit, vernietigingsdrang of houthonger kan alleen de re den zijn dit te adviseren. Nog minder te begrijpen is dat derge lijk advies wordt opgevolgd. Wie deze unieke dijk heeft gekend, zal niemand nog adviseren een rondje Zwake te doen. Twee bordjes met betreden op eigen ri sico had deze boomdijk nog jaren kunnen sparen. N. Boone Molenstraat 42, Hoedekenskerke Zonnepanelen De Zeeuwse dijken (krant 5 maart) bekleden met zonnepane len? Geen goed idee! Wel voor de producenten ervan, maar voor het Zeeuwse landschap is het fu nest. Ook voor de energieconsu ment is het uiteindelijk geen écht duurzame oplossing. Zonnepa nelen moeten iedere twintig jaar vervangen worden, kosten ener gie en geld om geproduceerd te worden en, niet onbelangrijk, ze verpesten het landschap. Wij fietsen graag door het mooie Zeeland en schrikken ervan dat steeds meer daken (ook op boer derijen en zélfs op monumenten in de binnenstad) vol gelegd wor den met zonnepanelen. Hoog tijd voor een écht duurzame, onzicht bare en uiteindelijk veel goedko pere oplossing: waterstofgas. Het bestaande gasleidingnetwerk kan daarvoor benut worden, met kleine aanpassingen aan leiding- werk en apparatuur. Gewoon weer overal pannendaken., groene dijken, grazige weilanden en goudgele akkers. Gewoon je huidige cv-installatie en radiato ren blijven gebruiken, zonder on nodige extra investeringen. En, ook niet onbelangrijk, géén la waai van luid brommende bui tenunits van warmtepompen. Lonne van Liere-Smit Spanjaardstraat 14, Middelburg Klimaat Schoolbestuurder dean Van den Brink van University College Roosevelt en zijn collega's (krant 9 maart) roepen op aandacht te besteden aan het klimaat in de lessen. ,,Dat kan in de lessen maatschappijleer, biologie of scheikunde. Scholen moeten rea geren op wat er gebeurt in de we tenschap en in de maatschappij", aldus de dean. Jammer dat men zich niet goed heeft geïnfor meerd over wat er gebeurt in de lessen voortgezet onderwijs. Het had hen bekend kunnen zijn dat aardrijkskunde in het voort gezet onderwijs bij uitstek hét vak is dat gaat over de gevolgen van menselijk handelen voor landschap, bodem, water, ecosys temen én het klimaat. En, omge keerd, hoe de natuurlijke omge ving, waaronder het klimaat, weer van invloed is op het men selijk handelen. Zowel in de on derbouw als in de bovenbouw van vwo en havo komen 'klimaat' en 'klimaatverandering' expliciet aan de orde. Ze maken ook al ja ren deel uit van de examenstof. Nico Jan Valk, oud-docent aardrijks kunde CSW Van de Perre Amnestylaan 84, Middelburg Klimaat (2) In de krant (krant 9 maart) staan achttien aspecten van klimaat verandering. Daar staan echter pertinente onjuistheden in. Zo is CO2 geen broeikasgas maar een levensgas voor planten en bo men. Verder is C02 niet de ver oorzaker van de klimaatverande ring maar het gevolg van klimaat verandering. Oceanen nemen veel CO2 op, maar als het warmer wordt staan ze ook weer veel CO2 af. De echte veroorzakers van klimaatveran dering zijn de zonneactiviteiten, de wisselende afstand tussen zon en aarde en de onrustige aarde. Alleen het broeikasgas water damp kan zonnewarmte beperkt tegen houden. Alleen de arro gante mensheid denkt hier iets aan te kunnen veranderen. Waar we wel verantwoordelijk voor zijn, is het uitputten van de aarde omdat we nooit genoeg hebben. Peter H. de Dreu Ruigendijk 10, Driewegen vrijdag 22 maart 2019 De wereld van Wim Hofman, schrijver/illustrator U kunt uw brief (maximaal 150 woorden) richten aan: lezersredacteur@pzc.nl of per post aan Lezersredacteur PZC Postbus 5046 4380 KA Vlissingen 08801-30210

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 45