II t9 7 pt8§ 8 ZEELAND DEBUUT DICHTBUNDEL ROGIER DE JONG Olijven Willemien wist dat ze niet lang meer had. In het jaar 2000 werd borstkanker geconstateerd. Leuk als je ons leven opschrijft als ik er niet meer ben, zei ze tegen haar man Rogier. In 2003 overleed ze. Zaterdag 23 maart presen teert Rogier de Jong (1952) zijn poëziebundel Memento in Aardenburg. 'Voor Willemien Blanken (1954-2003)' staat er na de titelpa gina. Het is niet het boek geworden waar Willemien om had gevraagd. Ze wist dat haar man kon schrijven. Na een loopbaan als orthopedagoog had hij halverwege de jaren tachtig een car rièreswitch gemaakt en was in Zwolle zelfstandig reclametekst schrijver geworden. Met succes. Ro gier: „Als speciale schrijfklus had ik een biografie geschreven van een vrouw die multiple sclerose had. Zo'n verhaal stond Willemien voor ogen, over haar, over ons leven. Maar ik wilde geen herhalingsoefening. Toen dacht ik aan een echte roman. Echter, precies in 2003 kwam Kluun met zijn Komt een vrouw bij de dokter. Als ik een roman zou schrijven, moest ik over Kluun heen. Dat zag ik niet zitten. Zo diende zich de vraag aan: wat dan wel?" een nobel gezicht, ze was een kettingrookster. Ik vond haar poëzie mooi, helder, toe gankelijk. Dat geldt ook voor het werk van Judith Herzberg. Hans Verhagen is de andere dichter die me met zijn bundel Dui zenden Zonsondergangen een knal gaf. Ik herinner me het in groen en goud uitge voerde boek, hij zocht de randen op van de kitsch. Larmoyant Op mijn twintigste had ik succes, op voorspraak van Rutger Kopland werd één van mijn gedichten ge publiceerd in het gerenom meerde tijdschrift Tirade. De vraag van Willemien bracht na haar overlijden de poëzie terug. In de loop van vijftien jaar ontstonden er tientallen gedichten, waaruit er nu 49 zijn opgenomen in Memento. Ro gier vertelt: „Aanvankelijk waren de gedichten niet goed genoeg, te lar moyant. Je hebt rouwbeklag en rouwverwerking. Door me op herin neringen aan het leven met Wille mien te richten, hoopte ik poëzie te gaan schrijven die goed genoeg zou zijn om te publiceren. Het pro bleem was dat het verleden zich terugtrok, ik kon me te weinig herinneren. Eerbetoon Hierbij dacht ik aan Orpheus die zijn geliefde Eurydice uit de onderwereld gaat halen. Hij mag niet omkijken, want dan zal hij haar verliezen. Zo realiseerde ik me dat ik mijn verloren geliefde niet uit het verleden kon terughalen. En diende zich de vraag aan: hoe ga ik om met het eerbetoon aan Wille mien, mag ik met gebeurtenissen op de loop gaan, mag ik in- Heb ik recht gedaan aan de vraag van Willemien? Eigenlijk niet, ik ben ermee aan de haal gegaan Inmiddels woont Rogier de Jong aan de Peurssensstraat in Aardenburg. Ria, die net als hij haar partner verloor, is zijn nieuwe echtgenote. Zij wilde het liefst bij haar fa milie in Vlaanderen wonen. Rogier vond dat als geboren Groninger net een stap te ver. Zeeuws-Vlaanderen, Aardenburg bijna op de grens: ze noemen het beiden 'een prachtig compromis.' Vasalis De vraag over het schrijven hing lange tijd boven de markt. Rogier: „In mijn jonge jaren schreef ik gedichten. Vasalis, mevrouw Droogleever For- tuyn, was in mijn geboortestad Gro ningen mijn buurvrouw. Ik herinner me haar als een fragiele vrouw met kleuren? Toen ik op die vraag beves tigend antwoordde begon mijn poë zie te leven. Ik ging vooruit kijken en begon het verleden te herscheppen en te reconstrueren." De nieuwe bundel is opgenomen in het poëziefonds van uitgeverij Liverse en er verscheen een voorpu blicatie in het tijdschrift Meander. Rogier: „Of ik met deze bundel recht gedaan heb aan de vraag van Wille mien? Eigenlijk niet, ik ben ermee aan de haal gegaan. Willemien had niet zo veel met poëzie, ze las lie ver vrouwenromans van Sylvia Plath en Marlen Haushofer. Spijt? Dat moet dan maar de prijs zijn die ik betaal." vrijdag 22 maart 2019 GO Voor Willemien, maar anders Gedichten 1 i En zo reisden wij van een zonnig eiland naar een dor gebied, een woestijn. Op die vlakte stapte jij uit en reisde ik alleen verder. Jaren later kwam ik aan op een tochtig perron. Thuis opende ik onze koffer en vond in de voering een paar verdroogde olijven. Toen pas kon wat vast zat ontsloten worden toen pas schreeuwde ik tegen het raam dat je weg was en schreeuwde het raam terug dat je voor altijd weg zou blijven. Dichter Rogier de Jong met zijn nieuwe gedichtenbundel Me mento. FOTO BOAZ TIMMERMANS Jan van Damme Aardenburg Daarna kreeg ik het te druk met mijn carrière, het dichten kwam er niet van." -Rogier de Jong Rogier de Jong: Memento. Ge dichten - Uitgeverij Liverse, 66 pagina's, 21,95 euro. Presentatie: zaterdag 23 maart in 'In het Herenhuis' in de Sassenstraat in Aardenburg. Aanvang 20.00 uur. Met poëti sche bijdragen van Delphine Lecompte, André van der Veeke en Tijs van Bragt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 44