Grootse plannen voor herdenkingsjaar 7 MENTALE HULP JONGEREN Rob Verschoor ziet wekelijks wat een scheiding doet met kinderen. Zeker bij vechtscheidingen. Door met huisartsen samen te werken kan hij in een vroeg stadium mentale hulp aan jongeren bieden. En dat voorkomt erger. h ^^p-inderen worden ver scheurd door vecht- scheidingen. Ze wil len geen keuze ma- ^^Lken, willen loyaal zijn naar beide ouders, maar dat wordt ze niet altijd gegund." Hij snapt dat relaties uit elkaar kunnen groeien. Maar vindt dat ouders moeten kie zen voor 'een zachte landing' voor hun kinderen. ,,Dat gebeurt te wei nig." En hij zegt ook dat ouders er voor moeten zorgen dat de leefwe relden van kinderen niet te ver schillend zijn. ,,Dus niet bij de ene ouder alles mogen doen en bij de ander bijna niets." Verschoor (54) is een gespeciali seerde praktijkondersteuner die bij wijze van proef de afgelopen twee jaar bij vier huisartspraktijken in Middelburg, Oost-Souburg, Se- rooskerke en Veere jongeren on dersteunde die kampten met men tale problemen. Daardoor werden en worden veel minder jongeren doorverwezen naar de geestelijke gezondheidszorg (GGZ). Want na een of meerdere gesprekken kun nen de jongeren en hun ouders weer vooruit. Die proef is zo suc cesvol dat er extra mensen zijn aangetrokken die in nog twintig andere Walcherse praktijken aan de slag gaan. Maar dan moeten Middelburg en Vlissingen wel be reid zijn daarvoor geld vrij te ma ken. Veere is al akkoord en stelt bijna tien mille beschikbaar. Vol gens Verschoor, die werkt voor de Zeeuwse Huisartsen Coöperatie, staat het benodigde geld totaal niet in verhouding tot wat er wordt be spaard. ,,Dus ik hoop dat Middel burg en Vlissingen snel akkoord gaan." Verschoor bezoekt scholen om te horen of er jongeren zijn die in aanmerking komen voor onder steuning. Maar ze komen ook bij Ik hoop dat Middelburg en Vlissingen snel akkoord gaan hem na doorverwijzing door de huisarts. Hij benadrukt dat jonge ren met ernstige problemen naar de GGZ gaan. Maar jongeren die last hebben van bijvoorbeeld pa niekaanvallen, somber, angstig of boos zijn, komen bij hem terecht. Door in gesprek te gaan met ou ders kan hij al veel problemen op lossen. ,,Als een vader zegt dat zijn kind angstig is, probeer ik te ach terhalen of hij dat ook ooit zelf was. Is dat zo, dan ga ik na hoe hij zelf met zijn angst is omgegaan. Dit is vaak een manier om zijn kind verder te helpen." Verschoor heeft ook te maken met jongeren die somber zijn van wege een onzekere toekomst. ,,Want de vader is er bijvoorbeeld niet meer en de moeder is onge neeslijk ziek. Dan probeer ik met de jongere na te gaan wat voor mo- gelijkheden en -wensen er zijn." Gemiddeld ziet Verschoor een jongere of de ouders vijf keer. ,,Daarna kunnen ze er weer tegen aan." Hij benadrukt dat het plan voor deze begeleiding 'dichtbij huis' een idee is van de Middel burgse oud-huisarts Peter de Doel- der. ,,Hij zette zich hier ontzettend voor in." Vooral het contact met de scholen is volgens Verschoor heel belangrijk. ,,Scholen zien het al heel snel als er iets aan de hand is met een jongere. Door daar snel op in te spelen, en de ouders erbij te betrekken, voorkomen we dat 'iets' heel groot wordt." De Stichting Oorlogsjaren Vlissin- gen presenteerde deze week in de Pakhuizen van het MuZEEum een deel van het programma voor het lopende herdenkingsjaar. Een deel, want er zijn nog een aantal ideeën niet helemaal uitgewerkt, terwijl van andere plannen - zoals de vlieg- show - nog niet duidelijk is of ze verwezenlijkt kunnen worden. Het programma voor 4 en 5 mei is al wel rond. Naast de vaste herdenkings activiteiten staan er een paar bij zondere evenementen op het pro gramma, kondigde stichtingsvoor zitter Ventevogel aan. Na de traditionele Van Rand wijklezing kunnen mensen aan schuiven bij een Vrijheidsmaaltijd in Scheldehof, het nieuwe zorgcen trum in de voormalige Plaatwerke rij. Ook een Bevrijdingswandeling van Uncle Beach tot aan de locatie van het voormalige hotel Britannia en terug en andere nog uit te zetten 'battlefieldtours' staan op de her- denkingsrol. Stichting Oorlogsja ren Vlissingen had Willemien Montfrans-Hartman, onder meer voormalig burgemeester Veere, uit genodigd om de tientallen aanwe- Een vlootschouw en een aantal culturele activiteiten staan al vast zigen het belang van herdenken nog eens extra mee te geven. Verzetsbaby Van Montfrans was in de jaren ne gentig voorzitter van het Nationaal Comité 4 en 5 mei. Van Montfrans fungeerde zelf als verzetsdaad, want ze kreeg bij haar geboorte in 1941 de naam Willemien en in wieg en wandelwagen waren de kleuren rood, wit en blauw vaak te vinden. Om in de toekomst te blijven besef fen hoe bijzonder vrede is, moeten de oorlogsverhalen verteld blijven worden; ook nu de allerlaatste erva ringsdeskundigen uit de westerse wereld verdwijnen. Dat er nog steeds nieuwe ge denktekens en plaquettes bijko men, bewijst dat de behoefte aan herdenken blijft. ,,Het nationale monument op de Dam is mooi, maar het is belangrijk ook verhalen in eigen woonomgeving levend te houden. Het is dan ook prima dat Vlissingen apart van de nationale festiviteiten in Terneuzen zelf een aantal activiteiten houdt omdat het 75 jaar geleden is dat de Slag om de Schelde speelde." Een vlootschouw en een aantal culturele (muzikale) Het is belangrijk ook verhalen in eigen woonomgeving levend te houden festiviteiten staan al vast. Aan het betrekken van de jeugd bij de her denkingen via diverse educatieve projecten wordt hard gewerkt, ter wijl een net opgerichte Vrienden club hoopt de stichting aan extra fi nanciële middelen te helpen. vrijdag 22 maart 2019 WA Proef bij huisartsen werpt vruchten af Emile Calon Middelburg - Rob Verschoor over een financiële bijdrage Historische vliegtuigen van de Royal Air Force die boven Vlissin gen een show geven, zou Jaap Ventevogel dit najaar graag zien. Maar of die droom wel of niet in vervulling gaat, de Stichting Oor logsjaren Vlissingen maakt van het huidige herdenkingsjaar - 75 jaar na de bevrijding van Walche ren - een spektakel. René Hoonhorst Vlissingen - Willemien Montfrans-Hartman Rob Verschoor biedt als ondersteuner van huisartsen jongeren en hun ouders snel en dichtbij huis hulp bij problemen. foto ruben oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 43