Centraal tellen heeft voor - en nadelen ZEELAND 3 vrijdag 22 maart 2019 CDA Zeeland viert de overwinning met taart. foto lex de meester collegeprogramma kunnen worden opgenomen, in ruil voor steun in de Staten. Ze zijn met vijf zetels de Staten bin nen gekomen. Forum is groter dan de VVD en de PvdA. Zo'n partij kun je niet zomaar passeren. Er zal dus serieus mee worden gesproken. Maar samenwerken betekent ook compromissen sluiten. Het vorige college benoemde de overgang naar duurzame energie en de voorberei- ding op onder meer zeespiegelstij ging al als speerpunten. Het CDA zal zeker proberen een Zeeuwse vertaling te maken van het klimaat akkoord dat zo door partijleider Thierry Baudet van FvD wordt ver afschuwd. Gaat het Zeeuwse Fo rum over het klimaat water bij de wijn doen? Zeeland werkt op veel vlakken nauw samen met Vlaande ren. Grensoverschrijdende samen werking past slecht bij de anti-Eu- ropese houding van FvD. Zijn hier compromissen mogelijk? En ook niet onbelangrijk: de andere par tijen kennen Forum niet. Heeft de partij goede bestuurders? De kans is groot dat Forum buitenspel blijft staan, net als de PVV acht jaar gele den, toen die in één klap vijf zetels scoorde. Krijgt Zeeland meer dan vier ge deputeerden? Als er een college van vijf partijen komt, ligt dat voor de hand, al is het niet noodzakelijk. Maar ook als de huidige coalitie doorgaat, is een ex tra gedeputeerde niet denkbeeldig. Door de verkiezingsuitslag zijn de onderlinge verhoudingen sterk ge wijzigd. Het CDA is fors groter dan Forum voor Democratie kun je niet zomaar passeren. Er zal serieus mee gesproken worden de VVD en de PvdA. Misschien wil de partij dat uitbetaald zien in een tweede gedeputeerde. Moeilijk te zeggen. Woensdag ne men de oude Staten afscheid, een dag later worden de Staten in hun nieuwe samenstelling geïnstal leerd. Dat er op 12 april, als ze voor het eerst echt vergaderen, ook een nieuw college zit, is onwaarschijn lijk. Vier jaar geleden duurde de for matie in Zeeland het langst. Dat kwam mede door het aftreden van toenmalig CDA-gedeputeerde Kees van Beveren, maar ook omdat De Bat - die toen het roer overnam - goed in de gaten had dat je voor een echt hechte samenwerking de tijd moet nemen. Willem Adriaansens Kapelle ,,De grootste voordelen zijn dat het tellen veel transparanter gebeurt en dat er nog wat kleine foutjes uitge haald worden", laat projectleider verkiezingen Emmy Bouwense we ten. ,,Per slot van rekening staat er een verse ploeg tellers klaar. Zo hoef je niet als je moe bent na een lange dag op het stembureau nog eens heel uitgebreid te gaan tellen." Expertise Nadelen zijn er ook volgens Bou wense. ,,Dat is vooral de organisatie er omheen. Het heeft heel veel tijd gekost om dit voor elkaar te krijgen. We hebben veel gehad aan de ex pertise van Groningen en Rotter dam, die dit al eerder gedaan heb ben. Maar dat moesten we dan nog wel allemaal vertalen naar een veel kleinere gemeente als Kapelle." Volgens wethouder Jon Hersel- man levert het systeem een zuiver der telling op. ,,Er kunnen nu nog foutjes uitgehaald worden. Dat zie je ook gebeuren. Maar het effect op de einduitslag zal echt minimaal zijn", laat de vice-voorzitter van het gemeentelijk stembureau weten. Europese verkiezingen Met de Europese verkiezingen, op 23 mei, doet Kapelle nog een keer mee met het experiment. ,,Daarna gaan we evalueren", melden zowel Herselman als Bouwense. ,,Mis- schien dat het uiteindelijk een wet wordt", aldus die laatste. ,,Dan heb ben wij in ieder geval al wel erva ring met het systeem. En hoeven we het niet bij gemeentelijke- of Tweede Kamerverkiezingen in te voeren.'' puzzelen breekt aan En samenwerking met Forum voor Democratie? Dat is toch de grote winnaar? Hoe lang gaat de formatie duren? In Kapelle is bij de verkiezingen (als enige Zeeuwse gemeente) geëxperimenteerd met het zo genoemde centrale tellen. Daar bij worden de stemmen van de Provinciale Staten- en water schapsverkiezingen pas de dag na de verkiezingen op kandi daatsniveau geteld. Eerste con clusie van het experiment: er zit ten zowel voor- als nadelen aan. Het Centraal Stembureau van Kapelle in actie in De Vroone. FOTO JOHAN VAN DER HEIJDEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 39