£3 e? Laat FvD maar aan de zijlij Hoogste opkomst voor provincie sinds 1987 Toch geen Hollandse biljetten in stembussen Mooi nieuws 2 De kiezer heeft gesproken, de stemmen zijn geteld. Hoe gaat het nu verder? Zeven vragen over de gevolgen van de uitslag van de Statenverkiezingen voor Zeeland. PROVINCIALE VERKIEZINGEN 2019 Commentaar Het stof is neergedaald, de eerste uitleg bij de toespraak van Thierry Baudet is gegeven, de eerste gedachten over een nieuwe provinciale coalitie zijn gevormd. Van daag spreken de Zeeuwse politieke partijen over hoe het ver der moet. Forum voor Democratie staat hier duidelijk op de kaart, met vijf zetels in Provinciale Staten. Een nieuwkomer die zo sterk begint, verdient normaal gesproken een plekje in het dagelijks provinciebestuur. Dan krijgt FvD meteen de kans zich te bewijzen. Er zijn minstens twee argumenten om daar toch een beetje voorzichtig mee te zijn. Forum voor Democratie ontkent de klimaatproblemen en moet niets hebben van Europa. Zeeland kan juist geen enkel ri sico nemen met de zeespiegelstijging en heeft daarom een maximale inspanning nodig om de opwarming van de aarde tegen te gaan. Zeeland is ook gebaat bij open grenzen. De nieuwe Statenleden van FvD zouden deze twee grote belangen waarschijnlijk alleen maar schaden. Daarom is het niet logisch FvD bij een coalitie te betrekken. De overige partijen hebben voldoende mogelijkheden om samen te besturen. Doorgaan met de huidige coalitie van CDA, VVD, SGP en PvdA kan, maar dat is dan wel met een zeer krappe meerderheid. Het lijkt beter een vijfde partij in het dage lijks provinciebestuur op te nemen. Denk aan de ChristenUnie of aan GroenLinks. Zeeland moet pas een experiment met FvD doen als het echt niet anders kan. Pas als het echt niet anders kan moet Forum voor Democratie in het dagelijks provinciebestuur Toen ging 68 procent naar de stem bus. Sindsdien varieerde de op komst van 48,7 procent (1999) tot 58,8 procent (2011). De opkomst was deze keer maar liefst 7 procentpunt hoger dan vier jaar geleden. De hoogste opkomst had de ge meente Veere, met 70,6 procent. Zowel Kapelle (69,4 procent) als Reimerswaal (69,3 procent) deed daar niet veel voor onder. De animo van de kiezers was het laagst in de gemeente Vlissingen (50,5 procent) en Terneuzen (53,1 procent). ALMANAK Ook het waterschap kende een aan zienlijk hogere opkomst. In 2015 ging nog 48,1 procent naar de stem bus, deze keer was dat 54,6 procent. Ontzettend tevreden Dijkgraaf Toine Poppelaars is 'ont zettend tevreden' met de opkomst. ,,Dit is niet alleen het resultaat van gecombineerde verkiezingen, maar ook van een positieve publiciteits campagne en uitgebreide media- Dit is het resultaat van gecombineerde verkiezingen en een positieve campagne aandacht voor het waterschaps- werk regionaal én landelijk." Geen uitzending van het Jeugd journaal wil David missen. Na de voetbaltraining wordt zelfs de gemiste uitzending teruggeke ken. De laatste week is het wel een beproeving voor de 7-jarige. Eerst die verschrikkelijke aanslag in Utrecht, daarna die ingewik kelde verkiezingen. Zulk zwaar nieuws vindt hij lastig te verte ren. Tenzij! Tenzij het uitgelegd wordt door iemand met de juiste uitstraling. Zoals de nieuwe pre sentatrice van het Jeugdjournaal. Dan kan het nog zo'n sombere uitzending worden, als zij in beeld verschijnt, ploft hij jui chend op de bank: ,,Yes! Evita!" VLISSINGEN Kieswijzer van PZC werd bijna 60.000 keer gebruikt Uitslag Waterschap liet op zich wachten Maar het lukte het water schap ook niet om con tact te krijgen met de ge meente Schouwen-Dui- veland. De wel beschik bare uitslagen waren on voldoende om conclusies te kunnen trekken. VLISSINGEN Reimerswaal was de snelste teller Tijdens een duidingsdebat krijgen alle partijen die zijn gekozen de ge legenheid iets te zeggen over de stembusuitslag en hoe daarmee om te gaan. Het is de eerste keer dat de Staten van Zeeland dit doen. Het is geen echt Statendebat en het vindt dan ook niet plaats in de Statenzaal, waar normaal gesproken wordt ver gaderd. Ook Forum voor Democra tie en de Partij voor de Dieren, die tot dusver niet in de Staten waren vertegenwoordigd, mogen meepra ten. Ja. Als grootste partij zal het CDA vrijwel zeker voorstellen een infor mateur te benoemen. Die gaat de komende weken een rondje maken langs alle partijen om ze te vragen naar hun ideeën voor de komende vier jaar, naar mogelijke combina ties van partijen die een nieuw pro vinciebestuur kunnen vormen en of ze zelf beschikken over kandida ten met voldoende bestuurlijke er varing. Het ligt voor de hand dat de andere partijen instemmen met een informateur van CDA-huize. Dat is niet bekend, al zal het CDA wel een idee hebben. Vaak zijn het oud-burgemeesters. Gerespec- teerde bestuurders die de provincie kennen, maar toch op enige afstand staan. Vier jaar geleden was het een klusje voor Piet Bruinooge, de bur gemeester van Alkmaar en oud wethouder van Middelburg. Een voor de hand liggende kandidaat is dit keer René Verhulst, oud-burge meester van Goes en nu eerste bur ger van Ede. Hij is CDA'er en heeft nauw samengewerkt met J o-Annes de Bat, de nummer één van het CDA, toen die wethouder was in Goes. Toevallig is Verhulst zondag in Zeeland in verband met een ac tiviteit in het kader van de Boeken week. Een meerderheid van één zetel is een smalle basis. Dat maakt onge wijzigd doorgaan niet vanzelfspre kend. De Bat werpt zich al vier jaar lang op als een verbinder. Ook het vorige college probeerde oppositie partijen zoveel mogelijk bij het be leid te betrekken. Waar mogelijk werd samenwerking gezocht. Het is niet per se nodig om meer partijen in het college op te nemen. Het draagvlak kan ook worden vergroot door afspraken te maken met wat vier jaar geleden al 'niet-coalitie- partijen' werden genoemd. Te den ken valt aan GroenLinks en Chris tenUnie, partijen waarmee inhou delijk veel overeenkomsten be staan. Punten uit hun verkiezings programma zouden in het nieuwe De verkeerde stembiljetten uit Zuid-Holland zijn niet in Vlis- singse stembussen terechtgeko men. Dat heeft de gemeente giste ren bekendgemaakt na het tellen van de stemmen. Tijdens de verkiezingsdag wer den er op drie plekken in de ge meente Vlissingen stembiljetten voor de Provinciale Statenverkie zingen in Zuid-Holland aangetrof fen. Op stembureau De Zwaan in Oost-Souburg merkte een inwoon ster op dat zij een verkeerd stem biljet had gekregen. Na deze ont dekking volgde er een extra con- trole bij alle stembureaus in de ge meente Vlissingen. In Ritthem werden 49 foute stembiljetten ge vonden, bij het stembureau in Bioscoop Cinecity ging het om 21 biljetten. De Kiesraad maakte woensdag al duidelijk dat de stemmen die inge diend zouden zijn met deze stem biljetten, ongeldig zouden worden verklaard. Na het tellen van de stemmen werd echter bekend dat er geen enkel Zuid-Hollands for mulier in de stembussen is aange troffen. Hoe de fout heeft kunnen gebeu ren is nog niet bekend. Dat wordt onderzocht door de leverancier van de formulieren. vrijdag 22 maart 2019 In totaal 59,2 procent van de kiesgerechtigde Zeeuwen heeft woensdag gestemd bij de ver kiezingen voor Provinciale Sta ten. Dat is de hoogste opkomst bij de provinciale verkiezingen sinds 1987. Rolf Bosboom Middelburg -Toine Poppelaars, dijkgraaf Tip? redactie@pzc.nl De Kieswijzer die de PZC heeft gemaakt voor de verkiezingen van Provin ciale Staten is bijna 60.000 keer gebruikt. Na het openen van de Kies wijzer moest de gebrui ker kiezen voor welke provincie hij of zij de standpunten van de par tijen wilde vergelijken. In 59.040 gevallen werd voor de provincie Zee land gekozen. De PZC maakte de Kieswijzer in samen met een aantal andere kranten, waaron der alle titels van de Persgroep. De provinciale Kieswijzer is meer dan 1,1 miljoen keer gebruikt MIDDELBURG De lijsttrekkers bij de Zeeuwse waterschaps verkiezingen wachtten woensdag tot diep in de nacht vergeefs op de de finitieve uitslag. Om kwart voor drie werd de verkiezingsbijeenkomst in Middelburg afgebroken. Op dat moment waren de gegevens van 11 van de 13 gemeenten binnen. Noord-Beveland had laten weten pas donder dag haar resultaten te kunnen presenteren. De gemeente Reimers waal was woensdag avond de eerste in Zee land die een uitslag van de verkiezingen voor Provinciale Staten kon melden. Dat gebeurde kort voor half twaalf. Hulst volgde zo'n minuut later. De gemeente Vlis- singen deed er het langst over, maar daar moest extra worden ge controleerd, omdat er in drie stembureaus stem biljetten van Zuid-Hol land waren ontdekt. Bij de waterschapsverkie zingen was Noord-Beve land het langzaamst: ze meldde de uitslag pas gisterochtend. Tijd van Ernst Jan Rozendaal Middelburg Vandaag wordt in de abdij in Mid delburg een duidingsdebat ge houden. Wat is dat? Wordt daar dan wel een beslis sing genomen? Wie wordt het? Het lijkt toch een makkie? De succesvolle coalitie van CDA, VVD, SGP en PvdA heeft nog steeds een meerderheid. Koen Florusse Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 38