V 'J&m V i - r Het Zeeuwse Landschap hoopt met EU-geld proef twee jaar te verlengen Zeldzame bijen in Zeeland Badminton in Lewedorp 't Leeuwtje viert het 50-jarig bestaan in kaart gebracht Stichting Support Casper Eva Kuit is één van de drijvende krachten 1 -pi Het is vandaag nationale Pannenkoekdag. De lekkernijen worden voor de ouderen in de buurt gebakken. Kok Tawan Ramakers van Spek mie Stroop in 's-Heerenhoek liet gisteren zien hoe je een pannenkoek met hartige ingrediënten bereidt. „Pannenkoeken gaan steeds meer op pizza's lijken.'' zeeland 11 Red de Patrijs wordt op twee proef gebieden van 500 hectare in Zee land (de polders bij Burgh-Haam- stede) en Brabant uitgevoerd. Het laat zien dat boeren met simpele maatregelen vogels en andere dier- soorten kunnen redden. Door in tensieve landbouw broeden in Zee land hooguit nog 1000 tot 2000 pa- trijzenparen. Om het tij te keren, bieden acht deelnemende Schouw- se akkerbouwers bedreigde weide vogels als de patrijs, de graspieper, de gele kwikstaart en de veldleeu werik sinds 2016 meer leefcomfort. In overleg experimenteren de boeren met een reeks maatregelen, zoals het laten staan van de stoppels van tarwe en de vervanging van ak kerranden door bloemblokken. Naast dit patrijzenproject laat Het Zeeuwse Landschap ook andere proeven doen. Op 22 hectare grond die de stichting aan akkerbouwers verpacht, worden sinds twee jaar smalle stroken met diverse gewas sen ingezaaid. Keverbanken, stro- ken met een gras- en kruiden mengsel, en bloemblokken zorgen voor een insectenexplosie. Een deel van die insecten vormt het voedsel voor de kuikens van akkervogels. In de stroken vinden akkervogels ook de noodzakelijk dekking tegen na tuurlijke vijanden. Drie stroken Chris Vreugdenhil van Het Zeeuwse Landschap is er enthou siast over: „Boeren telen niet op één aaneengesloten veld, maar op drie stroken verschillende gewassen. Dat gaat niet ten koste van de op brengst, die is hetzelfde. Wel steken de boeren er iets meer tijd in. Maar het levert resultaat op. Akkervogels reageren er meteen op. Door het landschap kleinschaliger in te rich- ten, neemt de biodiversiteit zien derogen toe. Onze ambitie is om deze vorm van natuurinclusieve landbouw uit te rollen over Zee- Een kleinschaliger landschap zorgt voor een grotere biodiversiteit land. Uiteraard in samenspraak met de agrarische sector." Populatiecijfers van de veldleeu werik illustreren dat. In 2014 huisde geen enkel broedpaar in het gebied. Nu broeden er negen paren. ,,Dat is een opmerkelijke toename." Vreug- denhil ziet naast andere akkervo gels zoals de graspieper en de gele kwikstaart ook weer hazen terug keren. En met de patrijs gaat het ook goed. In het 500 hectare grote proefgebied zijn onlangs 11 'roe pende' mannetjes geteld. ,,Dat lijkt misschien weinig, maar twee jaar terug waren het er 4." Om betrouwbare cijfers over het herstel van de patrijzenstand te hebben, is verlenging van de proef nodig, zegt Vreugdenhil. ,,De popu latie kan na een strenge winter of een slecht broedseizoen plots krimpen. Daarom willen we twee jaar langer de patrijs volgen. Ook is het bedoeling om dan meteen de insectenstand in de gaten te hou den." I vrijdag 22 maart 2019 I pzc.nl e-mail: walcheren@pzc.nl ZEELAND10 'S. ZEELAND 10 ZEELAND15 upsakee! Patrijs blij met ingrepen boeren Het interregionale EU-project Red de Patrijs op Schouwen wordt mogelijk verlengd. Het Zeeuwse Landschap wil na 2020, als de vierjarige proef ein digt, nog twee seizoenen het herstel van de akkervogel vol gen. De natuurorganisatie be reidt momenteel een aanvraag voor een nieuwe EU-subsidie voor. Frank Balkenende Burgh-Haamstede -Chris Vreugdenhil, HZL

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 37