6 Douwe Bob berouwvol na veroordeling voor bedreiging: 'Ik schaam me' 32 MEDIA CULTUUR Klassieke muziekpuristen gruwelen van zijn voorkeur voor het grote gebaar, maar Lang Lang krijgt wel mooi alle concertzalen stampvol. ,,Wij moeten uitkijken dat we deze kunstvorm niet om zeep helpen'', aldus de hipste pianist ter wereld. ANGELA KIJKT TV INTERVIEW PIANIST LANG LANG Een leuk repootje uit Friesland, hoe moei lijk kan het zijn? Hoe soepel, informatief én onderhoudend de NOS het ook deed op verkiezingsavond, er was één iemand die ei genlijk alleen maar medelijden opriep: verslag gever Edwin van den Berg. Die was de sjaak- van-dienst om 'de gewone man' voor de camera te halen. In Friesland natuurlijk, want daar is het provinciegevoel het sterkst. Een Triviant- weetje dat ik afgelopen weken wel honderd keer voorbij heb horen komen, geloof ik. Waarschijnlijk stak hij tijdens de redactiever gadering net te laat zijn vinger op toen de echt interessante posten verdeeld werden en moest hij met lede ogen toezien hoe andere collega's naar de partijbijeenkomsten van VVD of Forum mochten. En dan was er ook nog de concurren tie van de verslaggevers van de regionale om roepen, die ineens ook een plekje in de NOS- uitzending kregen. Zelden mensen live zo zien stralen op NPO 1 als zij. Maar dat terzijde. Prooi naar China Ik was laatst in een platenzaak in New York waar de sectie klassieke muziek let terlijk was verstopt achter een glazen deur!'' Lang Lang (36) roept het vol ontzetting en met luide stem. ,,Een glazen deur! Is dit be wust, vroeg ik de eigenaar. Waarom blokkeer je 'ons' van de andere genres?'' Natuurlijk is een concertpianist ge brand op technische perfectie en het raken van de juiste emotionele snaar. Maar Lang Lang legt in een keizer lijke suite van het Imperial Hotel in Wenen uit dat zijn missie om het klassieke repertoire minder 'eng en exclusief te maken, minstens zo be langrijk is. ,,Want ik geloof écht dat jongeren die naar klassiek luisteren, beter in staat zijn te reflecteren op hun leven. Het is gewoon gezonder!'' Een cartoon waarin kat Tom (die van muis Jerry) zich uitleeft op de Hongaarse Rapsodie No. 2 van Liszt, maakte in de nog piepjonge Lang Lang een fascinatie voor het piano spel wakker. Al op 5-jarige leeftijd won het in China geboren wonder kind zijn eerste concours waarna hij overal concerten gaf. Hij vertrok als tiener naar de VS voor een muziek studie. En in 2008 werd hij door mil jarden wereldwijd gezien bij een op treden tijdens de opening van de Olympische Spelen in Peking. Dat laatste kan in de ogen van veel puristen nog nét. Maar jammen met Metallica bij de uitreiking van de Grammy Awards? 'Te veel show, te weinig ziel', aldus de meer conserva tieve collegapianist Earl Wild. Hij noemde Lang Lang, met zijn boy- bandlook en voorkeur voor opval lende kleding zoals gouden schoe nen, ooit 'de Jennifer Lopez van de klassieke muziekwereld'. Lang Lang snapt er niets van. ,,Ze roepen: mensen uit de populaire cul tuur snappen klassieke muziek toch niet. Daar is die veel te verfijnd voor.'' Hij pakt er zijn Lang Lang Piano Book bij, een nieuwe cd inclusief bladmu ziek vol aanwijzingen hoe je de stuk ken het beste kunt spelen, die vol gende week vrijdag verschijnt. ,,Hier, Für Elise... denk je echt dat Beethoven dit of zijn beroemde Negende Symfo nie alleen schreef voor de koning? En moet je Shakespeare hebben gelezen voor je dit mag spelen?'' Autistisch Beethoven, Mozart en Liszt aan de man brengen doe je niet alleen met mooi golvend haar en wilde armbe wegingen achter de vleugel. ,,Ik vind dat we in onze beroepsgroep meer moeten communiceren met het pu bliek. In deze wereld praten we über haupt te weinig. We maken ook nau welijks contact met elkaar. 'Jij doet jouw ding, ik de mijne en laat me verder met rust.' Bijna autistisch.'' Dus? ,,Deel dat waar je van houdt. We doen dat ook op sociale me dia. Plaats foto's, vertel wat je doet en waarom. Leg de muziek een beetje uit. In de popmuziek gebeurt dat constant. Daar krijg je op een presenteerblaadje de songteksten en persoonlijke ver halen die achter nummers schuil gaan. Als wij dat niet óók doen, blij ven we een soort onmenselijke, ro botachtige wezens. Wij moeten nu écht uitkijken dat we deze kunst vorm niet om zeep helpen." is er wel een probleem, vraagt Lang Lang zich vervolgens hardop af. In China zouden momenteel een slor dige 16 miljoen kinderen het instru ment piano leren spelen. „Misschien vanwege de cultuur daar, dat weet ik niet precies. Maar waarom kan dat niet ook in andere landen, waar die Het probleem is niet dat mensen geen interesse hebben in klassieke muziek, ze hebben er gewoon nooit naar geluisterd Volgens de rechter is bewezen dat de zanger op 2 november twee beveiligers van het zie kenhuis OLVG in Amsterdam bedreigde. Douwe Bob had ook te veel gedronken, toen hij met een Biro (brommobiel) naar het ziekenhuis reed. ,,Ik schaam me'', aldus een berouwvolle Douwe Bob (26). De zanger was in allerijl naar het ziekenhuis gereden omdat zijn vriendin onwel was ge- worden. Naar eigen zeggen was hij in paniek. In het ziekenhuis kreeg hij het aan de stok met de beveiligers, die hij uitschold en bedreigde. Ze werkten hem naar buiten en deden de deur op slot. De gealarmeerde poli tie hield de zanger aan. Een dag na het incident meldde Douwe Bob zich met een bos bloemen en excuses bij het ziekenhuis. ,,Buitengewoon vervelende feiten'', vond de officier van justitie, die een werkstraf van veertig uur en een rijverbod van vier maanden eiste. De aanklager toonde begrip voor de paniektoestand waarin de zanger verkeerde, maar vond dat hij niet in de Biro had moe ten stappen. In december kreeg Douwe Bob al een rijverbod van drie maanden wegens rij den onder invloed. Volgens advocaat Juriaan de Vries beseft Douwe Bob dat hij beter een taxi of ambulance had kunnen bellen, maar zag hij op dat moment geen andere uitweg. De raadsman pleitte voor een boete. Ook de rechter noemde de feiten 'vervelend'. Zij zag geen aanleiding een werkstraf op te leggen. Kaandorp op Zwarte Cross Ik wil hier nooit meer weg Terug naar Edwin. Die liet zich niet kennen en ging op pad. Hoe moeilijk kan het ook zijn? Eerste stop was een pannenkoekenrestaurant annex stemlokaal in Jubbega waar vier opper hoofden zich onder een stel schemerlampen hadden genesteld en als hertjes in de camera ke ken. Er meldden zich ondanks het late uur zelfs nog twee stemmers, wat een toeval. Maar toen was Edwin net in een gesprekje verwikkeld met een jonge vrijwilliger die uitlegde hoe hij de stembiljetten ging tellen. Eerst partijen op par tijen, daarna kandidaten op kandidaten. Vervolgens ging de reis naar een café in Leeu warden, waar vast een stuk of wat gezellige Friezen achter een Beerenburger zouden zitten. De oogst bleef echter steken op drie communi catiestudenten die kennelijk in ruil voor een biertje best interesse wilden veinzen voor de verkiezingen. Alleen had Edwin het misschien net iets beter kunnen voorbereiden. Want toen hij live op zender was, bleek er één niet gestemd te hebben. Een ander, door Edwin gevraagd naar zijn Frieslandgevoel, antwoordde dat hij uit Groningen kwam. Oeps. Toen gaf de verslag gever het maar op en riep hij op zijn volgende stop veilig om 'Caroliene'. Zomaar een ideetje: laat dit soort repootjes voortaan over aan mensen die daadwerkelijk iets hebben met de regio. Bijvoorbeeld de ver slaggevers van de regionale omroepen, die toch koste wat kost de uitzending in geperst moesten worden. Want zo moeilijk is het inderdaad niet, je moet er alleen een beetje meer liefde en eer in willen stoppen. Dan wordt het voor iedereen leuker, de kijker voorop. Quote van de dag Reooot e vrijdag 22 maart 2019 GO FILM De Nederlandse thriller Prooi draait vanaf 22 maart in meer dan vierduizend Chinese biosco pen. Het is voor het eerst dat een Neder landse film er een release krijgt. Prooi gaat over een leeuw die Amsterdam onveilig maakt. THEATER Gudo Tienhooven 44 AMSTERDAM Douwe Bob heeft gisteren van de politie rechter een boete van 1500 euro gekregen. White Lies en Brigitte Kaan dorp zijn te zien op Zwarte Cross. Ook Royal Republic komt. Kaandorp versterkt samen met Drie Gene raties Terlouw en De Speld Live! het thea terprogramma van het festival. —De geboren Brit Barrie Stevens is verheugd dat de aanvraag voor een Nederlands paspoort is gehonoreerd

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 32