Het zoet van de overwinning... Thierry Baudet wil dat leden van het kabinet opstappen NIEUWS 3 PROVINCIALE VERKIEZINGEN 2019 Op veel plekken in het land zijn de gekozen FvD-kandidaten grote onbekenden. Ze waren afwezig bij politieke bijeenkomsten en wijzen de media de deur. Het wordt een bredere partij, er komen meer gezichten ,,Ik weet niet wie het zijn'', liet de Gelderse VVD-lijsttrekker Jan Mar- kink bijvoorbeeld optekenen. ,,Als je ze links laat liggen, zeggen ze: 'Zie je wel, daar heb je weer het partijkartel'. Dus linksom of rechtsom doen we het niet goed. Maar ik wil wel graag zakendoen met mensen van wie ik wat weet.'' Bovendien putte Forum vooral uit een groep getrouwen. Na dat een jaar geleden oproer uitbrak onder een groep leden die sneller wilden groeien en een democrati scher bestuur eisten, haalde Henk Otten, als rechterhand van Baudet, de teugels aan. Deze verkiezingen zouden ze met kandidaten gaan doen die gehoor geven aan de wil van het partijbestuur. Dan maar met minder vers bloed. Partijkader Dus zijn er van de 159 kandidaten die verkiesbaar waren, bijna een kwart afkomstig uit het eigen partijkader. Het zijn bestuursleden, actief kader, of van de jongerenorganisatie. Het leverde op de lijsten voor de Provin ciale Staten mede daardoor ook 35 kandidaten op die niet wonen in de provincie waar ze verkiesbaar waren. In Flevoland gaf dat gisteren al pro blemen: in de komende acht dagen zal één kandidaat uit Noord-Holland daarnaartoe moeten verhuizen. Onder de kersverse Eerste Kamer leden zijn wel iets meer bekende ge zichten. Het is een lijst die Henk Ot ten boetseerde als bestuurslid annex mediastrateeg annex penningmees ter annex Kamermedewerker. Met zichzelf op plek één, overigens. Hoogleraar recht en filosofie Paul Cliteur staat er verder op, fel voor stander van directe democratie. Schaakgrootmeester Loek van Wely bijvoorbeeld ook, die 'een frisse wind' wil door het 'vastgeroeste poli tieke bestel', maar zich verder niet roert in het openbaar. En het zijn veelal selfmade men. Voormalig make laar Jeroen de Vries, nu nog woord voerder van Baudet. Of Lennart van der Linden, een accountant die wet houder in Barendrecht werd en toen al de oorlog verklaarde aan alle denk bare windmolenplannen. Hij kwam over van een lokale partij, niet onge bruikelijk bij Forum. Toch schitterden zij allen vooral door afwezigheid in de media, tij dens de campagne. Het uithang- bordje stond twee, misschien drie gezichten toe. Naast Baudet en Kamerlid Theo Hiddema, steeds va ker dat van lijsttrekker Henk Otten. Vriend en vijand binnen de partij weten dat dit geen toeval is. Otten re gisseert de mediastrategie eigenhan dig. Hij houdt alles in eigen hand: van de centrale boodschap tot iedere tweet vanuit het partijaccount. Spotlights Het is hem een gruwel dat er LPF- achtige toestanden zouden ontstaan, met 'losgeslagen' types die voor ei gen eer en glorie de spotlights stelen. Het eenzelvige geluid in de provincie lijkt er het gevolg van. Als lokale kan didaten zich al lieten horen, was dat met FvD-evergreens als de gekozen burgemeester en lastenverlichting. Baudet lijkt zich daarvan bewust. Gisteren beloofde hij dat Forumkan didaten zich nadrukkelijker gaan la ten zien en horen. ,,Forum voor De mocratie wordt een bredere partij, er komen meer gezichten. En ik denk dat dit heel positief is, want dan kun nen mensen ook zien dat het niet al leen meer Theo Hiddema en Thierry Baudet in de Tweede Kamer is.'' In de provinciehuizen van Den Haag en Haarlem mogen zij al snel kleur bekennen, als daar vandaag de formaties beginnen. Baudet zocht als informateur VVD-coryfee Hans Wiegel aan voor Zuid-Holland, naast PvdA'er Paul Scheffer voor Noord-Holland. De ge mene deler van alle 'nieuwe gezich ten' in de komende onderhandelin gen? ,,Dat we verandering willen'', aldus Baudet. Op dit moment ziet het ernaar uit dat Forum voor Democratie de grootste partij in de Eerste Kamer wordt, met dertien zetels. De vraag is nu welke eisen de partij van Baudet straks wil inslikken als er echt compromissen moeten worden gesloten. ,,Wij blijven ontzettend kritisch op dit kabinet, maar zijn tegelijk wel be reid om standpunten te steunen die wij onderschrijven. Wat we niet gaan doen is in achterkamertjes het re geerakkoord openbreken en een soort gedoogconstructie bouwen. Daar zijn we niet in geïnteresseerd.'' ,,Zeker niet. We zijn tegen het hui dige absurde en miljarden verslin dende klimaatbeleid. Ook is onze in zet het immigratiebeleid te verande ren en de koopkracht direct te her stellen voor alle mensen. We zullen onze invloed in de Eerste Kamer straks aanwenden om die zaken te realiseren, om de koers te wijzigen.'' ,,Ja. Wij denken dat staatssecretaris Harbers (Asiel) verantwoordelijk is voor een enorme immigratieblunder, met name door het tekenen van het pact van Marrakesh. We vinden ver der dat minister Ollongren (Binnen landse Zaken) echt tegen de demo cratie heeft gehandeld toen ze het re ferendum afschafte. Ten derde moe ten al die klimaatplannen van minis ter Wiebes (Economische Zaken en Klimaat) van tafel.'' ,,Dat zal wel moeten. Nederland is een coalitieland. Dus moet je om tafel en samen zoeken naar manieren om eruit te komen. Daar zijn wij toe be reid, we willen dingen veranderen.'' ,,Dat zal moeten blijken. De geves tigde partijen gaan nu aan soul sear ching doen over de vraag hoe het kan dat ze zo veel hebben verloren. En waarom Forum voor Democratie zo groot is geworden. Dan komen ze vanzelf uit bij onze speerpunten. Ik denk dat we de komende weken gaan zien dat gevestigde partijen als VVD en CDA heel erg gaan bewegen. Dan zal blijken waar ze uitkomen." vrijdag 22 maart 2019 Thierry Baudet had het er gisteren maar druk mee. Zijn grote winst bij de Provinci ale Statenverkiezingen van woensdag, le verde hem een strooom felicitaties op van zijn collega-Kamerleden. Die kregen goed nieuws mee: FvD is bereid om compromissen te sluiten. FOTO'S ANP Vervolg van voorpagina Tobias den Hartog Den Haag -Thierry Baudet Daags na de verkiezingen toont Forum voor Democratieleider Thierry Baudet zich bereid om in de provincies en landelijk te gaan samenwerken met de gevestigde orde. Maar de nieuwkomer heeft - zeker als het gaat om steun aan de coalitie - wel een fiks wensen- lijstje, waaronder het vertrek van meerdere kabinetsleden. Edwin van der Aa Bent u bereid om de coalitie aan een meerderheid te helpen? Wilt u bijvoorbeeld de eis laten val len de Klimaatwet te schrappen? U wilt ook dat bepaalde kabinetsle den vertrekken? U heeft maandenlang campagne gevoerd tegen het 'partijkartel', zoals u dat noemde. Kunt u nu wel met hen in zee gaan? Over welke onderwerpen kunt u zeker zaken doen met de andere partijen?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 3