NIEUWS 19 CLAUDY PIERRET De moord op de Vlaamse prostituee Sally Van Hecke in 1996 bleef altijd onopgelost, maar door onderzoek van journalist Kurt Wertelaers is de zaak heropend. Zijn oog viel op een beruchte seriemoordenaar die ten tijde van de moord in Nederland woonde. Is het omdat het slachtoffer heroïneverslaafd was en tip pelde in Antwerpen? Of om dat drie dagen na haar dood Marc Dutroux wordt gearres teerd en het land in de ban is van die zaak? De moord op Sally Van Hecke raakt hoe dan ook langzaam in de vergetel heid, tot verdriet van Sally's moeder Lydia De Decker, die er nog dagelijks mee worstelt: ,,Voor mensen blijft ze een heroïnehoer. Voor mij was ze mijn dochter.'' Sally Van Hecke (20), moeder van een 3-jarige dochter, tippelde in de Antwerpse Atheneumbuurt en nam soms klanten mee naar een strandje in Linkeroever. Spelende jongens vonden haar lichaam daar op 10 au gustus 1996, tussen het hoge riet. Ze bleek bruut te zijn doodgeslagen met een stuk wrakhout. In de Atheneumbuurt hadden bekenden gezien hoe Sally de avond ervoor was ingestapt bij een man met een paardenstaart, gekleed in jeans, die reed in een blauwe, Amerikaanse auto met mogelijk een Nederlands kenteken. Ook een prostituee had in dezelfde buurt zo'n man in een der gelijke oldtimer gezien. Ondanks dat specifieke signalement wist de poli tie de dader nooit te achterhalen. Sm-foto's Misdaadjournalist Kurt Wertelaers had eind jaren 90 al een vermoeden wie de politie over het hoofd zag. Als verslaggever schreef hij in 1995 en 1998 over twee gruwelijke sm-moor- den, die bleken te zijn gepleegd door Claudy Pierret, nu 70. Het 'Monster van Waasland' werd in 2011 veroor deeld tot twintig jaar cel. Pierret was een op het oog vrien delijke man, die eerder in een studio in Linkeroever porno- en hardcore sm-foto's maakte. Belangrijker nog was dat hij voldeed aan het signale ment van Sally's moordenaar: altijd gekleed in jeans en met paarden staart. ,,Bedenk: ineens duikt er een seriedoder op in Antwerpen, die Lin keroever kent en een paardenstaart heeft", zegt Wertelaers. ,,Dat is toch de moeite waard om te checken?'' De journalist vraagt in 2016 aan Sally's moeder en dochter of hij in de oude moordzaak mag duiken. Hij pluist het gerechtelijke dossier door en komt tot een opzienbarende ont dekking: de politie heeft helemaal geen onderzoek gedaan naar Pierret. Hij vindt steeds meer aanwijzin gen dat de seriemoordenaar onte recht is genegeerd. Zo kwam Pierret COLD CASE SALLY VAN HECKE Je kunt het pas afsluiten als er een dader veroordeeld is voor in een opsporingsprogramma over de verdwijning van Yolanda Prinsen, een van zijn later bewezen slachtoffers. Maar toen beschouwde de politie hem nog als getuige. ,,Een vrouw belde de politie na die uitzen ding. Ze wist niets van de moord af, maar herkende wel Pierret en zei dat ze hem in een Amerikaanse auto in Antwerpen had gezien.'' De belangrijkste lead vindt hij in Nederland. Ten tijde van de moord op Sally woonde Pierret in een staca ravan in het Zeeuwse Koewacht, op het terrein van zijn vriend Sven Bergunde. Die laatste was een fer vent autoliefhebber, die pendelde tussen Koewacht en Arizona. In zijn schuur stond een blauwe Cadillac Deville. Die auto, waarin volgens een getuige ook Pierret weleens reed, vol doet aan het signalement van de auto waarin Sally voor het laatst is gezien. De auto is allang uit de schuur ver dwenen, maar specialisten van de In ternational Anti Crime Academy uit Gilze en Rijen waar Wertelaers mee samenwerkt vinden er wél een foto van. Kroongetuigen herkennen die. Na een jaar onderzoek schrijft de journalist een rapport dat hij stuurt aan de politie en het Openbaar Mi nisterie van Antwerpen. Al na enkele dagen krijgt de moeder van Sally een verlossend bericht: het onderzoek naar de moord op haar dochter wordt heropend. Wertelaers had zich erop ingesteld dat niet iedereen zijn bemoeienis in de zaak-Sally van Hecke in dank zou afnemen, maar een gesprek met een inspecteur van de politie overdon dert hem toch. Die vraagt hem of het klopt dat Wertelaers foto's van Pier- ret en de blauwe Cadillac heeft ge toond aan twee kroongetuigen. Als de journalist dat bevestigt, zegt hij: ,,U weet dat u daarmee het onder zoek verbrand heeft?" Wertelaers weet niet wat hij hoort. ,,Ze hebben toch bijna twintig jaar de tijd gehad om zelf die foto's te tonen?'' Dna-spoor De gemoederen lopen vaker hoog op. Ook over een cruciale doorbraak. Moeder Lydia verneemt dat een dna- onderzoek naar de laarzen van Sally een mengprofiel heeft opgeleverd dat waarschijnlijk van Pierret is. Als Wertelaers dit opwindende nieuws naar buiten brengt, ontkennen de onderzoekers stellig dat er sprake is van een match. Het Nederlands Forensisch Instituut doet momenteel een contra-expertise naar het dna- spoor. Is Claudy Pierret de man die Sally Van Hecke doodsloeg met een stuk wrakhout? Pierret zelf zegt niets met haar dood te maken te hebben. Sally's moeder hoopt dat het nieuwe onderzoek uitsluitsel geeft over de dader. In de reportagereeks Cold Case: Sally, die over de zoektocht is uitgezonden, zegt ze: ,,Je kunt het pas afsluiten als er een dader veroor deeld is.'' vrijdag 22 maart 2019 GO FOTO JOEL HOYLAERTS Claudy Pierret. foto vtm In het leven van Claudy Pierret liep het vaak slecht af met vrouwen. Twee bewezen en twee onbewezen zaken. 1976 Maddy Hollanders, het 13-jarige stiefzusje van Pierrets toenmalige partner, rijdt met hem mee naar de fietsenmaker. Pierret keert alleen terug. Zijn auto had onderweg pech, ver klaart hij. Maddy had hij alvast naar huis gestuurd. Het tienermeisje is nooit meer gevonden. De politie kon geen getuigen vinden van de veron derstelde autopech langs een drukke weg. Pierret werd niet veroordeeld. 1989 Pierret kreeg tienermeisje Sandra zo ver om mee te wer ken aan sm-foto's. Vooraf had hij het meisje een contract laten te kenen waarin ze instemde met martelingen; een contract in het Frans, een taal die ze niet sprak. Hij drogeerde, martelde, ver krachtte en dumpte het meisje. Ze deed aangifte, maar dankzij het contract kwam Pierret er in de rechtbank mee weg. 1995 Marie-José De Nocker, die zwaar verminkt dood werd teruggevonden onder een brug in het Vlaamse Vrasene, had op de fatale avond in een café ge dronken met vier mannen, onder wie Pierret, die pas in 2011 werd veroordeeld voor deze moord. In 2017 bekende hij haar te hebben meegenomen naar zijn stacara van in Koewacht, waar ze tijdens een sm-spel overleed. 1998 Yolanda Prinsen was een verslaafde postbediende uit Verrebroek, die soms voor geld tippelde in de Antwerpse Athe- neumbuurt. Ze verdween en haar lichaam werd pas maanden later in de Ardennen gevonden. Ze bleek gruwelijk toegetakeld. Haar voeten ontbraken. In de stacaravan van Pierret vond de politie een zogeheten snuff- movie waarin een vrouw op iden tieke wijze was mishandeld en ogenschijnlijk vermoord. Onder meer vanwege dat bewijs werd Pierret in 2011 veroordeeld. Bron: het boek Cold Case: Sally. Kurt Wertelaers. FOTO JOEL HOYLAERTS Koen Voskuil Rotterdam/Antwerpen M Sally Van Hecke werd in 1996 bruut doodgeslagen met een stuk wrakhout. FOTO JOEL HOYLAERTS/PHOTO- NEWS -Lydia De Decker, Sally's moeder Zit het Monster van Waasland achter de moord op Sally? Sally's moeder Lydia (67) met haar kleindochter Naomi (25), die 3 jaar oud was toen haar moeder werd vermoord.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 19