't Schaep met de 5 Pooten NIEUWS 17 Uitstel is optie, maar voor hoelang? MOLA MOLA Ze komen één voor één aan, zoals gewoonlijk, in hun zwarte auto's, bij de ingang van de Europese Raad. En ze hebben allemaal de zelfde boodschap, ook zoals ge woonlijk in dit dossier. Het is heel duidelijk: er ligt een brief van May, waarin ze vraagt om een kort uit stel van de brexit, uiterlijk tot 30 juni; en als het Britse parlement komende dinsdag 'ja' zegt tegen de deal die er al ligt, nou, dan komen we er wel uit met dat uitstel. Dat is ook wat premier Mark Rutte zegt tegen de verzamelde journalisten, maar die willen ei genlijk iets anders horen. Want wat nu als het Lagerhuis 'nee' zegt? Die kans is toch heel erg aanwezig? Dan zijn er nog maar een paar da gen tot 29 maart 23.00 uur Britse tijd. Is er dan nog wel tijd genoeg om die gevreesde no deal-brexit te vermijden? Maar nee, zegt Rutte, ,,dat is een wat-als-vraag en die ga ik niet beantwoorden. Ik ga niet speculeren en preluderen. Dat moeten we absoluut niet doen.'' Ketel Want als we dat wel doen, is de impliciete boodschap, dan halen we de druk van de ketel. En dat willen we niet. Daarom ook wordt er een zekere onverzettelijkheid uitgestraald, door Angela Merkel, door Emmanuel Macron (die zelfs iets strenger was dan de anderen), door iedereen: dit is het wat ons betreft, nu zijn jullie aan zet. May is ook in Brussel, en krijgt precies 1 uur en 45 minuten om haar brief toe te lichten. Er zijn nog behoorlijk wat vragen. Hoe gaat u uw parlement over de streep trek ken, bijvoorbeeld. En inderdaad: wat doet u als er weer een 'nee' komt. De antwoorden waren niet altijd 'helder', zo klinkt het diplo matiek uit kringen rond de ge sprekken. Sinds de brief van May woens dagmiddag in Brussel werd be zorgd, was er koortsachtig overleg tussen de Europese regeringslei ders. Iedereen sprak met iedereen om te zorgen dat er een gezamen lijk standpunt werd gevonden. Dat had toch nog wat voeten in de aarde. Met name de deadline voor het uitstel zorgde gisteravond voor de nodige discussie. Moet het 22 mei worden (de dag voor de Europese verkiezingen)? Het zou onzin zijn als de Britten meedoen als ze er toch uitgaan. Of misschien twee weken eerder, vlak voor een top in Roemenië waar over de toekomst van de EU wordt gepraat? In Groot-Brittannië loopt de druk enorm op. De belangrijkste Britse vakbond en werkgeversvereniging kwamen met een gezamenlijke oproep om te waarschuwen voor een 'nationale noodtoestand' als er eind volgende week een no deal- brexit uit de bus rolt. Ze roepen premier May op haar strategie ('deze deal of geen deal') te wijzi gen en een plan B te bedenken: ,,Het gaat om de banen, de rechten en de levens van de gewone arbei ders.'' t Britse vakbonden worden zenuwachtig en pleiten voor een overeenkomst Dan was ook de Britse oppositie leider Jeremy Corbyn in Brussel. Hij was op zoek naar een 'con structief alternatief', omdat hij koste wat kost een brexit zonder deal wil voorkomen. En in Londen stak parlementsvoorzitter John Bercow het Lagerhuis een hart on der de riem. May had de parle mentsleden beschuldigd van 'po litieke spelletjes', omdat ze voort durend haar plan afschieten: ,,De mensen hebben er genoeg van." Maar Bercow was heel gedeci deerd: ,,Jullie zijn geen verraders. Jullie doen allemaal je best." VANAF 17,60* PER TICKET Naar de oorspronkelijke televisieserie van Eli Asser en Harry Bannink Bestel nu tickets op pzc.nl/schaep vrijdag 22 maart 2019 W"*- Wandelaars op het strand bij Coorong aan de zuidkust van Australië vergapen zich aan een aangespoelde dode Mola Mola. Deze bijzondere vis doet denken aan een prehistorische haai zonder staart, maar is totaal ongevaarlijk voor mensen. De sunfish (bij ons maanvis) zoals het beest ook wel wordt ge noemd, kan 800 meter diep in de oceaan duiken. Om weer op temperatuur te komen, kan hij vervolgens uren in de zon aan de oppervlakte dobberen. De joekel weegt bijna net zo veel als een kleine auto: ruim 1000 kilo. Voor de lokale visboer is het gevaarte geen optie: een Mola Mola is niet lekker. foto afp Brussel houdt de druk op de ketel Premier Mark Rutte begroet Theresa May. foto reuters De EU zou bereid zijn de brexit tot 22 mei uit te stellen, dat is de dag vóór de Europese ver kiezingen. Ook andere data worden nog besproken. Enige voorwaarde: het Britse parle ment moet akkoord gaan met de deal die al op tafel ligt. The resa May heeft nog precies één week om het thuisfront zo ver te krijgen. Mark van Assen Brussel Wat is er Nederlandser dan 't Schaep met de 5 Pooten? Mede dankzij de onvervalste Amsterdamse gein en de onvergetelijke, geniaLe melodieën van Harry Bannink en ELi Asser, blijft het nieuwe generaties boeien en fascineren. In deze gloednieuwe en frisse bewerking van RaouL Heertje gaan we opnieuw naar het café met zijn ontroerende, venijnige, hartveroverende en hilarische stamgasten. Kootje, Doortje, Lukas en de vaste klanten Lena, Arie, Riek en Opoe Withof komen op geheel originele wijze tot leven in deze grappige, herkenbare en ontroerende musical. Uiteraard wordt er weer teveel gedronken en geroddeld, maar nooit teveel gelachen. Oude vetes worden bijgelegd, nieuwe vetes zien het Licht. Toch kunnen ze nog steeds niet zonder elkaar. Want: We benne op de wereld om mekaar te helpen niewaar. "Prijzen zijn inclusief servicekosten en exclusief transactiekosten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 17