B 1 Vraag om nazorg groot: 'Veel mensen heftig aangedaan' AANSLAG IN UTRECHT Irenmk' 8 NIEUWS \'X 't donderdag 21 maart 2019 G j -iA,}nCj De schietpartij in de Utrechtse tram raakt opleidingsinstituut ROC Midden-Nederland hard. Drie oud-studenten zijn onder de gewonde en overleden slachtoffers. Ook de broer van de verdachte zat hier maandag in de schoolbanken toen Gökmen Tanis het vuur opende. Oud-klasgenoten en docenten van de overleden Roos Verschuur (19) uit Vianen verzamelden zich gis terochtend op het 24 Oktoberplein in Utrecht. De samenkomst was emotioneel, zegt een woordvoer der. De studievrienden van de doodgeschoten snackbarmede werkster legden bloemen niet ver van de plek waar Gökmen Tanis maandag het vuur opende. Daarbij overleden drie tramrei zigers, Roos was een van hen. De klap is enorm op de opleiding Ho reca en Toerisme in Nieuwegein (inzet): ,,Dit is heftig, zoiets heeft enorm veel impact, docenten huilden, stu denten ook", zegt de woordvoerder van het mbo-college met dertien locaties en 18.000 studenten in en rond Utrecht. Op de Horeca-opleiding was vanochtend een speciale herdenkingsbij eenkomst. ,,We doen echt veel aan nazorg.'' Diploma De Utrechtse mbo-instelling is op meerdere manieren geraakt door de schietpartij in de tram. Onder de drie zwaargewonde slachtoffers zijn nóg twee voormalige ROC'ers: een oud-studente van het Utrechtse Gezondheidszorg College ontving vorig jaar haar di ploma en ligt nu op de intensive care. Een andere voormalige stu dente - van het Creative College - ligt nog op de 'medium care', zo meldt het regionale opleidings centrum op zijn website. ,,We le ven intens mee met de familie en vrienden van de overledenen en de gewonde slachtoffers. Iedereen wensen we veel sterkte en kracht toe in deze verschrikkelijke peri ode.'' Toeval Volgens de woordvoerder gaat het om een wrang toeval dat de voor malige ROC-studenten alle drie slachtoffer geworden zijn van de schutter. ,,Voor zover we weten waren het geen vriendinnen. Ze volgden ook alle drie andere op leidingen op andere loca ties. Het lijkt een kwes tie van verkeerde tijd op de verkeerde plek." Als teken van rouw hangt op alle ROC-locaties de vlag halfstok, voor Roos is een condoleanceregister geopend. De getroffen fa milies krijgen steun aangeboden en studentbegeleiders schieten te hulp als het verdriet de leerlingen te veel wordt. Vrienden en vrien dinnen houden morgenavond een stille tocht. Docenten van de Horeca-locatie ogen deze middag verdrietig, bui ten bij de poort van de Horeca-op- leiding. Over de sfeer op school willen ze niks kwijt, vragen daar over blijven onbeantwoord, er wordt verwezen naar de woord voerder. ,,We vragen respect voor ,,De impact van het schietincident in Utrecht is in onze regio voel baar'', schrijft de GGD Utrecht in een brief aan Utrechtse artsen. In de brief worden huisartsen geïn- formeerd over hoe zij moeten handelen als zij 'te maken krijgen met patiënten die van het schiet incident geschrokken zijn'. Een huisarts in de wijk Kana leneiland beschrijft dat meerdere mensen zich met dergelijke klachten in zijn praktijk hebben gemeld. „Patiënten die in de tram zaten. Mensen die net een tram ervoor namen. Mensen die er dichtbij wonen. Ook mensen die onlangs in de tram zaten geeft het akelige associaties.'' Volgens de arts zijn 'veel men- sen heftig aangedaan'. ,,Het schietincident heeft op Kanalen eiland een enorme impact.'' Ook op kinderen maakt de schietpartij volgens de arts forse indruk. ,,Er zijn kinderen die erlangs moeten op weg naar school. Dat zijn ver velende dingen.'' De arts komt zelf ook bijna dagelijks langs de plek. ,,Je wordt dan wel even stil. Mensen die op zo'n manier het le ven hebben gelaten.'' Voor de ondersteuning van kin deren worden huisartsen in de brief doorverwezen naar de jeugdgezondheidszorg van de re gio Utrecht. Voor advies voor vol wassenen kunnen artsen terecht bijSlachtofferhulp Nederland. Daar hebben zich inmiddels vol gens een woordvoerder 'enkele tientallen mensen' gemeld. Huisartsen worden ervoor ge- W Huisartsen in regio Utrecht voorbereid op patiënten met stressreacties waarschuwd dat mensen zich ge voelsmatig kunnen afsluiten, maar dat als de eerste schok voor bij is, 'ongeloof, verbijstering, angst, boosheid of verdriet kan ontstaan'. Stressreacties kunnen per individu verschillen, maar te denken valt aan hoofd-, spier- of maagpijn, vermoeidheid of hart kloppingen. Belangrijk is volgens de GGD dat mensen 'het dage lijkse ritme weer oppakken'. ,,Dit geeft het gevoel dat u geleidelijk weer grip krijgt op uw leven en dat geeft zelfvertrouwen.'' GO Hele school Niels Klaassen Nieuwegein FOTO'S ANP, AFP, ROBIN UTRECHT Na het tramdrama hebben zich enkele tientallen mensen ge meld bij Slachtofferhulp. De GGD heeft Utrechtse artsen per brief geïnformeerd over de nazorg van de schietpartij. Marcia Nieuwenhuis Utrecht

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 8