Testament kan veel familieleed voorkomen én geld besparen 10 ZEELAND Nieuwsgierige Kapelse metaalhandelaar: 'Dit was een nachtmerrie' 'Verrast en geschokt' donderdag 21 maart 2019 ,,Die stomme nieuwsgierigheid ook van me", zegt Piet Huiskes in de keuken van zijn bedrijf. Huiskes heeft een metaalhandel op De Smokkelhoek. Honderd meter ver der deed de politie maandagmor gen een inval. Met slippende ban den reden diverse gecamoufleerde politie-auto's het terrein op bij een verderop gelegen loods. ,,Het stond er opeens vol met auto's.'' ,,Ik wist eigenlijk niet eens dat daar een bedrijf zat", aldus Huiskes. ,,Maar op een gegeven moment was het er iets rustiger geworden en toen ben ik er eens langs gereden. Ik heb even naar binnen gekeken en heb toen weer gas gegeven. Met die pick-up van mij is dat nogal een ge luid en daardoor zullen ze me toen waarschijnlijk opgemerkt hebben. En achteraf snap ik dat ze me op dat moment ook verdacht hebben ge vonden. Maar ik was gewoon nieuwsgierig." Even later staat Huiskes met een medewerker bij een zaak aan de an dere kant van de Smokkelhoek. ,,We hadden nieuwe werkschoe nen nodig. Komt opeens de politie boven en vraagt: 'van wie is die pick-up?' Die man stond naast me en het kwartje viel nog niet bij mij. Dus ik zeg dat die van mij was. Voor ik het wist lag ik op de grond met die mannen bovenop me." Huiskes wordt even later afge voerd en zijn familie krijgt een te lefoontje. ,,Wij dachten dat hem wat was overkomen, dat ie naar het ziekenhuis was afgevoerd", vertelt Huiskes' zoon Piet jr. ,,Dus wij er naartoe en daar worden we gelijk uit de auto getrokken en tegen de grond gegooid. Toen zaten we opeens ergens middenin waar we helemaal niet in wilden zitten." De vijf mannen van de 'groep Huiskes' worden vastgezet als ver dachten, en bijna twee dagen later pas weer vrijgelaten. Huiskes: ,,Het heeft een flinke impact op ons alle maal gehad. Een chauffeur en mijn vrouw zijn er echt flink rottig van. En moet je mij zien: ik zit hier weer te roken. Dat had ik al veertien jaar niet meer gedaan." jjll Huiskes maakt zichzelf steeds verwijten. ,,Het is een stomme sa menloop van omstandigheden. Maar het was wel een nachtmerrie voor me. Ik heb 35 jaar mijn ziel en zaligheid gestopt in mijn bedrijf en dat zou op deze manier zomaar in één keer kapot kunnen zijn. Alleen maar door mijn nieuwsgierigheid." Inmiddels is Huiskes, net als de andere vier gearresteerden van zijn bedrijf, verdachte-af. Maar hij is wel bang dat zijn naam een deuk heeft opgelopen. ,,Dat wij geen verdachte meer zijn is ons mondeling meege- deeld. Maar iedereen heeft ons wel gearresteerd zien worden." De metaalhandelaar mist nog wel steeds enkele zaken die in beslag zijn genomen. ,,Twee auto's, tele foons voor alle zakelijke contacten en nog wat persoonlijke spullen. Ze zeggen wel eens: bij een ongeluk moet je niet gaan kijken. Nou, ik denk dat ik de volgende keer ook niet meer kijk.'' De politie Zeeland-West-Bra bant zei gisteravond nog niet te kunnen reageren op het verhaal van Huiskes. ADVERTENTIE Estate planner Alex van IJsseldijk geeft 1 april een heldere lezing in Bibliotheek Terneuzen ERFRECHTPLAN. www.erfrechtplan.nl 085 - 8000 100 VL Cel in voor kijken bij drugsinval Piet Huiskes kan zich wel voor zijn kop slaan. De Kapelse me taalhandelaar raakte maandag morgen per ongeluk verzeild in een politieactie tegen drugs. Dat kostte hem, zijn zoon en nog drie medewerkers twee dagen in de cel. Een nacht na zijn vrijla ting doet hij zijn verhaal. Willem Adriaansens Kapelle Metaalhandelaar Piet Huiskes. foto marcelle davidse KAPELLE Rinus van 't West einde is 'verrast en geschokt'. De bestuurder van de Neder landse Fruittelers Organisatie (NFO) en landbouworganisa tie ZLTO staat 'er van te kij ken'. Hij onderstreept dat de louche fruitbedrijven die nu worden onderzocht niet voortkomen uit de Zeeuwse fruitteeltsector. ,,Het gaat om handelaren in buitenlands fruit die BV'tjes opzetten om drugs door te voeren.'' Bij Zoomweg Zeeland Cold- store (ZZC), het bedrijf dat onder meer bananen en ana nas uit Zuid-Amerika afhan delt, kijkt niemand ervan op. Henk Jansen: ,,Er gebeurt hier wat elders ook gebeurt. Het zijn mensen die zwichten voor geld en dan gaan ze..." Jansen heeft eerder te maken gehad met drugsvondsten in fruitladingen die bij zijn bedrijf aan wal werden gezet. Daar valt weinig tegen te beginnen, zegt hij. TERNEUZEN - Er bestaan veel misverstanden over de verdeling van een nalatenschap wanneer één van de twee partners overlijdt. Het merendeel van de vijftigplussers denkt dat de afwikkeling van een erfenis in Nederland prima bij wet geregeld is. Maar niets is minderwaar, stelt estate planner Alex van IJsseldijk van Erfrechtplan. Volgens hem kan het opstellen van een testament mensen veel familieleed én geld besparen. 'Wie dan leeft, wie dan zorgt', wordt weieens gezegd. Toch kan het leven van een achterblijvende partner na een overlijden, los van alle verdriet en rouw, door het ontbreken van een testament op een regelrecht drama uitlopen. Door diverse wetswijzigingen in de afgelopen decennia, is het vaak onduidelijk hoe het erfrecht nu eigenlijk wettelijk is geregeld. "Met het opstellen van een testament, weten mensen vooraf al precies waar ze aan toe zijn wanneer een dierbare wegvalt" zegt Alex van IJsseldijk. "Bij verhalen over testamenten, erfenissen en nalatenschappen wordt onterecht vaak gedacht dat het iets is voor vermogende mensen", gaat Alex van IJsseldijk verder. "Binnen de huidige generatie vijftigplussers heeft dan misschien niet iedereen een kapitaal in geld op de bank opgebouwd, een groot deel heeft wel een eigen huis dat (bijna) hypotheekvrij is. Ook dat is vermogen waarover (eventueel) erfbelasting verschuldigd is." In de wet is inmiddels geregeld dat bij het overlijden van één van de ouders, de overblijvende ouder en de kinderen samen erven. De langstlevende is eigenaar van alle eigendommen en de kinderen zijn weliswaar erfgenaam maar krijgen nog niets in handen. Ze krijgen een soort tegoedbon op de overblijvende ouder. Aan de hand van een simpel rekensommetje legt Alex van IJsseldijk uit dat bij het ontbreken van een testament, het overlij den van een partner tot een financieel drama voor de achterblij vers kan leiden. "De nog levende partner heeft weliswaar een grote vrijstelling van erfbelasting, maar deze ouder moet de erfbelasting over de erfdelen van de kinderen al wel direct afreke nen. Zo'n acht maanden na het overlijden van een partner ligt de blauwe envelop op de deurmat. Als de erfenis voor het merendeel bestaat uit het huis, hoe ga je dan die erfbelasting betalen?" Alex van IJsseldijk kent meerdere voorbeelden van mensen die hierdoor in financiële problemen zijn gekomen. "Onnodig familie leed, dergelijke schrijnende situaties zijn te voorkomen door het opstellen van een testament. Maar je moet het wel even doen." Vreemd genoeg is het maken van een afspraak bij een notaris voor veel mensen nog een erg grote stap. Dat ziet Alex van IJsseldijk ook. "Mensen vrezen vaak dat het ze handenvol geld gaat kosten of dat de materie erg ingewikkeld is. En nadenken of praten over een testament is ook niet de leukste bezigheid die je kunt beden ken, dus schuiven ze het opstellen van een testament voor zich uit. Soms té ver." Erfrechtplan heeft daarom in samenwerking met een groot aantal gerenommeerde notariskantoren een laagdrempelige service ontwikkeld, waarbij op heel persoonlijke wijze een testament kan worden opgesteld. Bovendien blijven de totale kosten inzichtelijk en relatief laag. "Onze specialist komt bij de mensen thuis om de wensen en verzoeken op te tekenen en vertaalt dit naar een concept-testament in begrijpelijke taal. Na eventuele aanpassingen gaat de specialist samen met de klant naar de notaris om het definitieve testament te laten bezegelen. We verlagen niet alleen de drempel naar de notaris, we ontzorgen ook. Naast een gewoon testament, dat pas na een overlijden in werking treedt, kan ook een levenstestament familiedrama's voorkomen, legt Alex van IJsseldijk uit." "Stel, één van de twee partners wordt wilsonbekwaam, dan is het niet vanzelfsprekend dat de ander zonder meer kan beschikken en beslissen over de (gezamenlijke) eigendommen. Het is daarom verstandig om bij leven samen een volmacht vast te laten leggen in een levenstestament. Is dat niet het geval, dan zal het er in de praktijk op uitdraaien dat de partner van iemand die bijvoorbeeld door ziekte wilsonbekwaam is geworden ineens voor alledaagse zaken bij de rechter om toestemming moet vragen." De kosten voor het opstellen van een testament wegen niet op tegen de lasten die mogelijk anders voor rekening van nabestaan den en partners komen" zegt Alex van IJsseldijk tot slot. "Laat staan het onvoorziene leed dat er mee gemoeid kan zijn. Dat wens je niemand toe." Maandag 1 april om 13:30 uur geeft Alex van IJsseldijk een lezing over de noodzaak van een actueel testament en levenstestament. U kunt deze lezing kosteloos bijwonen door u in te schrijven op www.erfrechtplan.nl ofte bellen met 085 - 8000100. Locatie: Datum: Aanvang: BibliotheekTerneuzen Oostkant 1 4531 HA Terneuzen maandag 1 april 2019 13:30 uur Inschrijven kan via: www.erfrechtplan.nl 085-8000100

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 63