Baudet komt als komeet de senaat in 4 Analyse donderdag 21 maart 2019 De nederlaag was ingecalculeerd. Premier Mark Rutte deed er gis teravond laconiek over: ,,Dat wordt veel koffie drinken en heel veel bellen.'' Maar nu 'zijn coalitie van VVD, CDA, D66 en Christen Unie haar meerderheid in de se naat verliest, wordt het echt niet zo makkelijk. Ook al valt het ver lies nog mee vergeleken met de peilingen. Wie dacht dat de Statenverkie zing gisteren een kans was het kabinet weg te stemmen, zal nog even geduld moeten hebben. Niet alleen omdat de nieuw gekozen Statenleden pas in mei de leden van de Eerste Kamer kiezen en de coalitie tot die tijd nog gewoon een meerderheid heeft, ook om dat Rutte wel wat gewend is. In zijn jaren als premier heeft hij het een groot deel zonder meerder heid in de senaat moeten doen. Na de Statenverkiezingen van 2011 kwam Ruttes gedoogcoalitie van VVD, CDA en PVV één zetel tekort voor een meerderheid. En Ruttes tweede kabinet van VVD en PvdA had geen enkele keer een meerderheid. Na de Statenverkie zingen van 2015 hielden de twee toenmalige regeringspartijen zelfs maar 21 senaatszetels over, nog minder dan de coalitie er straks overhoudt. Elke keer wist Rutte wisselende meerderheden te smeden voor zijn plannen. Iedereen die hem weleens bellend door de Haagse wandelgangen heeft zien lopen, hoorde hem dingen zeggen als: 'Je bent een kanjer' of 'Ik hou van je'. Rutte als compromispremier, die in een volstrekt versplinterd poli tiek landschap partijen aan zich wist te binden met extra geld voor onderwijs, het openhouden van een kazerne in Assen of het niet aanpakken van ambtenaren die homo's weigeren te huwen. Steunpilaar Rutte denkt dat kunstje te herha len. Bellen. Dan weer neemt GroenLinkser Jesse Klaver mis schien op. Rutte en Klaver heb ben vorige maand al een keer ge luncht. Ook PvdA-leider Lode- wijk Asscher belt hij graag. Niet voor niets riep Rutte hem de avond voor de verkiezingen nog op de verschillen te overbruggen. Het lijkt er op papier op dat hij kan kiezen uit verschillende par tijen voor steun. Toch zit Rutte niet in een luxe ,,Wij staan bovenaan! Wij staan bovenaan!'', echoot het door het Figi Hotel in Zeist, waar de aan hang van Forum de verplette rende overwinning in Zuid-Hol land heeft ontvangen. Daarna vol gen triomfen in Noord-Brabant waar het de tweede partij wordt. In Gelderland nummer drie. In de zaal klinkt even hard ge juich bij het verlies van het 'partij kartel', de traditionele partijen. ,,Nu de rest van Nederland nog'', jubelt een FvD'er in de zaal. ,,Dit is het bewijs dat Nederland iets an ders wil. Geen raar klimaatbeleid, slimmer immigratiebeleid en op komen voor ondernemers. Fan tastisch begin van de avond dit!'' Het lijkt de oogst van een effec tieve campagne, die Baudet om boog tot een referendum over de coalitiepartijen. Hij plaatste zich buiten de orde door te stellen dat 'een stem op de VVD een stem op GroenLinks is'. En Baudet vestigde de aandacht op zich door zich te manifesteren als 'klimaatontkenner'. Alle kli maatdoelen van Parijs en de maat regelen zijn 'klimaatgekte'. Die zouden '1000 miljard euro kosten' en de opwarming slechts '0,00007 graden' schelen. De boodschap echode door de hele campagne. Al stond er een leger van weten schappers tegenover, plus de re kenmeesters van CPB en PBL, die Baudets beweringen ronduit als onjuist bestempelden. Toch dreven volgens I&O Re search PVV-kiezers richting de partij, net als 50Plus-stemmers en in mindere mate ook CDA'ers, VVD'ers en SP'ers. De controver ses weerhielden hen er niet van naar Forum over te stappen. Ook de neteligheden van de afgelopen dagen niet. Baudet en secondant Hiddema haalden zich de woede van andere partijen op de hals na de aanslag in Utrecht. Terwijl de anderen hun campagne staakten, zette Forum een partijbijeen komst door. Daar koppelde Baudet 'het beleid van open grenzen' van de afgelopen kabinetten direct aan de aanslag. Durf ,,Kotsmisselijk'', werd Rob Jetten (D66) ervan. „Smerige politiek'', vond Jesse Klaver (GroenLinks). Tijdens het slotdebat herhaalde Baudet zijn woorden. Voor de ach terban van Baudet, bleek uit reac ties, klonk het als muziek in de oren. A la Pim Fortuyn zagen zij juist een politicus 'die de vinger op de zere plek durft te leggen'. ,,Hoe moeilijk dat ook is'', aldus Baudet. Punt één op de agenda is 'het van tafel krijgen' van de Kli- maatwet, die de Tweede Kamer al heeft aangenomen. Anders dan de PVV zal Forum samenwerken door 'punten te pakken waar het kan'. FLEVOLAND Het kabinet verliest zijn meer derheid in de Eerste Kamer. Rutte heeft vaker met dat bijltje gehakt. Het wordt wel een heel stuk lastiger dan voorheen. Hans van Soest Den Haag De hoge peilingen bleken geen luchtkastelen: Forum voor De mocratie bestormt de Provin ciale Staten en - wat de partij nog meer bejubelt - de Eerste Kamer. Tobias den Hartog Zeist De FvD-aanhang juicht bij de eerste exitpolls. foto anp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 4