II Verkeerde biljetten op Zeeuwse stembureaus 3 VERKIEZINGEN 2019 PROVINCIALE SINT KRUIS OP HET GEMAKJE Sint Kruis kwam dit jaar wat langzamer op gang dan anders, zegt voorzitter Rik Henry van het stembureau. „Andere jaren begon het om 07.30 al binnen te druppelen." Veel meer dan druppelen wordt het niet in het grensplaatsje. Vier jaar geleden werden op dit stembureau 138 geldige stemmen uitgebracht: het minst van heel Zeeland. Enigszins plechtig, zich bewust van de verant woordelijke taak die op hen rust, zitten ze op een rij. Allemaal heb ben ze ter voorbereiding een 'stembureau-training' moeten volgen, want het protocol is streng. Veronique van Rie, Rik Henry en Marie-Louise de Smet bemannen al sinds 07.00 uur het stembureau van Sint Kruis. Geheel volgens voorschriften verraadt niets hun eigen politieke kleur. Geen SP-rood, SGP-oranje, VVD- blauw of CDA-groen accentje te bekennen in hun kleding. Vero- nique van Rie, die voor de derde keer meedoet, blijft vandaag tot het bittere eind ('Tot we klaar zijn met tellen'). Marie-Louise en Rik laten zich om 14.00 uur aflossen. Sint Kruis (gemeente Sluis) telt ruim driehonderd inwoners, naar de vorm van de kerktoren 'Peper- busse' genoemd. Het dorpje ligt in het westelijk deel van Zeeuws- Vlaanderen en is grofweg twee straten groot. Het kloppend hart is de Molenstraat, waar zich café Greetje en het Dorpshuis bevin den. Het Dorpshuis is er een vol gens het boekje: zaaltje met po dium en roodfluwelen gordijn, aan de muur een banier van muziek gezelschap Elk Naar Zijne Krach ten en een prijzenkast. Voor het barretje rood-zwarte skai bar krukken, erachter doet een Tech- nivorm Excellent 10 koffieapparaat van Douwe Egberts trouwe dienst. Alles met duidelijke jaren 70-sig- natuur, dus weer hip. ,,Voor 18.000 punten kreeg je er een", zegt Vero nique van Rie. ,,Weet je wel hoe veel pakken koffie dat is?" Er is net verse gezet. ,,Kopje koffie?" Het is 11.00 uur als Irene Pari- daen-Van den Kerchove komt bin nenstappen. De naam verraadt een Zeeuwse/Vlaamse afkomst, en in derdaad: de vader van de 78-jarige was een Belg. Hier aan de grens zijn veel Nederlands-Belgische stellen. Dat is ook te zien aan de uitnodigingen die verstuurd zijn: 234 om hier te komen stemmen voor de provincie, 269 voor het waterschap. ,,Belgische inwoners kunnen alleen stemmen voor het waterschap", legt de voorzitter uit. Irene Paridaen heeft zich goed in gelezen, haar keuze bepaald en voor de zekerheid in haar hand ge schreven wat het geworden is. Ze balt haar hand om het spiekbriefje. CDA, misschien? Vorig jaar werd die partij het meest aangekruist. Nee, we mogen het niet weten, maar het is géén CDA, zegt ze be slist. Henny van Hevele-Staelens (72) en haar man Adelin (82) kiezen juist wel CDA. ,,Hoeven we nooit over na te denken. Dat is traditie." Daar komt Menno Catseman aan gerend. De 36-jarige vader van twee heeft haast. Thuis staat zijn vrouw op het punt van bevallen en de spanning is van zijn gezicht te lezen. Recentelijk heeft het ver grijzende Sint Kruis er wat jonge gezinnen bij gekregen. Misschien een reden om extra te kijken naar onderwijs en vervoer? Catseman: ,,Ik heb gisteravond het slotdebat gekeken en stem gewoon op ie mand die ik sympathiek en be trouwbaar vond overkomen. Wie Ik stem op iemand die ik sympathiek en betrouwbaar vond overkomen zeg ik niet. En nu ga ik snel naar huis." 11.45 uur. Aantal geldige stem men: 49 van het waterschap, 43 van de provincie. Nog even en dan arriveert de lunch: broodjes kaas en krentenbollen. Stefan Musters (47) en zijn vrouw Tessa (40) behoren met hun kinderen van 12 en 14 tot de jonge aanwas van Sint Kruis. Tessa: ,,Ik kom van Bergen op Zoom, dus we maken vaak gebruik van de tunnel. Tunnel tolvrij, dat is voor ons een van de belangrijkste punten." Paniek in een van de stemhok jes: mevrouw is haar leesbril ver geten maar geen nood, een fors formaat loep - van gemeentewege verstrekt voor de controle van identiteitsbewijzen - brengt uit komst. Sint Kruis is een thuiswedstrijd. Marie-Louise de Smet, tegen een stel dat aan de tafel staat: ,,Ha! Jul lie moet ik de groeten doen van jouw neef. Van Corrie en Kees!" Waarop - niet voor het eerst - een geanimeerd gesprekje volgt. Stem men in Sint Kruis, dat is even bij kletsen en je burgerplicht doen. Op het gemakje, Ze keken gisterochtend even heel vreemd op in stembureau Wijk centrum de Zwaan aan de Vlis- singsestraat/Kromwegesingel in Oost-Souburg. Want daar bleek een stapel stembiljetten uit Zuid Holland te zijn afgeleverd. Er wer den tien verkeerde stembiljetten gevonden. Vervolgens werden in het stem bureau in de Protestantse Kerk in Ritthem de stapels met stembil jetten gecontroleerd en werden ook daar 49 biljetten uit Zuid- Holland gevonden. Ook bij het stembureau Bioscoop Cinecity zijn 21 verkeerde stembiljetten aangetroffen. ,,Nadat de verkeerde biljetten in Oost-Souburg waren ontdekt, kregen de voorzitters van alle stembureaus in de gemeente Vlis- singen op het hart gedrukt dat ze expliciet alle stembiljetten moes ten controleren, om er zeker van te zijn dat deze voor hun stemdis- trict waren bestemd", zegt burge- meester Bas van den Tillaar. De gemeente Vlissingen heeft overlegd met de Kiesraad wat er moet gebeuren met eventuele stemmen die op een biljet van Zuid-Holland zijn uitgebracht. ,,Deze stemmen zijn helaas ongel dig, heeft de Kiesraad ons meege deeld", zegt Van den Tillaar. ,,Zij moeten apart worden gehouden. We hopen natuurlijk dat dit tot een minimum beperkt zal blij ven." ,,Om 11.00 uur vertelde een me vrouw ons dat de kandidaat op wie ze wilde stemmen niet op de lijst staat", vertelt voorzitter Victor Vermue van het stembureau in Oost-Souburg. ,,Toen bleek dat er verkeerde biljetten zijn bezorgd. Het gaat om biljetten uit Zuid Holland. We hebben er uiteinde lijk tien gevonden." Hoe de fout is gemaakt, wordt uitgezocht. ,,We vermoeden dat de fout bij de drukker is gemaakt", zegt Vermue. donderdag 21 maart 2019 Bijkletsen onder het stemmen Ondine van der Vleuten Sint Kruis AHenny van Hevele-Stae- lens en Adelin van Hevele komen hun stem uitbren gen. Rechts Veronique van Rie, Rik Henry en Marie- Louise de Smet. FOTO BOAZ TIMMERMANS -Menno Catseman In stembureaus in Oost-Sou burg, Ritthem en Vlissingen zijn gisteren stembiljetten uit Zuid Holland aangetroffen. Of er, voordat dit werd ontdekt, stemmen via een verkeerd bil jet zijn uitgebracht, was gister avond nog niet bekend. Jeffrey Kutterink Oost-Souburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 3