Gratis rondvaart in Vlissingen /w-N Eis 28 jaar voor Evert de C. in zaak van kasteelmoord 9 AN DE TOEKOMST donderdag 21 maart 2019 samen met Gambiaanse deskun digen een plan voor duurzaam toerisme te ontwikkelen. Dan zie je binnen de groep al snel haan tjesgedrag ontstaan. Karakters die botsen. Na verloop van tijd leer je dat je beter een stapje terug kunt doen, dat je een ander ruimte en vertrouwen moet geven." Goossen kwam door het scho lingsprogramma tot het besef dat 'je je eigen rol ter discussie mag stellen'. ,,De Omgevingswet kun je ook van onderop vormgeven. Bepaal wat de opga ven zijn voor Zeeland en wie die het beste kan uitvoeren. Mis schien volgt daaruit dat de provin cie anders met wonen moet om gaan." De cursisten moesten deels hun eigen opdrachten bedenken. Dat leidde onder meer tot een gesprek met directeur Jurgen van Cutsem van Roompot Va kanties. Waarom zou de toe ristische sector niet een steentje kunnen bijdragen aan een probleem van de in dustrie: het nijpende gebrek aan woonruimte voor arbeidsmigran ten? Goossen: ,,Dat is het inspire rende van dit programma. Je leert over sectoren heen te denken. Je onderzoekt hoe ze el kaar van dienst kunnen zijn." Wat me vooral aanspreekt, is dat ik geleerd heb allerlei partijen te verbinden Netwerk Juist in dit soort crossover-oplos- singen is Zeeland nog niet zo be dreven. Elders doen ze dat beter, vindt scholingsmanager André de Korte. Maar met elke lichting die het Transitie Team Zeeland afle vert, groeit een sterk netwerk van betrokken leiders dat de Zeeuwse samenleving en economie met slimme en innovatieve op lossingen kan opstu wen. ,,Het zijn men sen die hart hebben voor Zeeland, ver der willen kijken dan hun bedrijf of organisatie en de provincie echt in beweging willen zetten. Niet alleen door te praten, maar vooral door te doen. Als dat netwerk uitdijt, wat ons betreft ook over de grens naar Vlaanderen en West-Brabant, ontstaat een enorme power. Temeer omdat deze mensen los zijn gekomen van tunnelvisies. Neem bijvoorbeeld de zelforganiserende teams in de zorg. Daar kan de industrie veel van leren. En omgekeerd kan een manager uit de industrie helpen processen in de zorg te verbete ren." Lef Uit het 'veilige midden' stappen, was voor Renate Jobse (48) een openbaring. ,,Ik heb meer lef ge kregen, durf veel meer risico te ne men. Wat me vooral aanspreekt, is dat ik heb geleerd allerlei partijen met elkaar te verbinden. Dat ver eist wel dat je uit je comfortzone komt", zegt de personeelsmanager van Rabobank in Zeeland en West-Brabant. Vanuit de bank kreeg Jobse een pittige opdracht mee: hoe kan de Rabobank wor den betrokken bij de overstap naar duurzame energie in Zeeland? ,,Zo kon ik een steentje bijdragen aan een energiescan om bedrijventer rein Slabbecoornpolder in Tholen duurzaam te maken. Bedrijfsleven, overheid en studenten van de HZ werken samen aan dit energieon derzoek." Op welke punten willen ze het verschil gaan maken? Als getalen teerd leider wil Goossen de wereld laten zien waarin Zeeland zich echt onderscheidt. ,,Dan praat ik over de foodindustrie, duurzame energie en onze toeristische sec tor." Jobse zet zich in om talent volle jongeren voor Zeeland te be houden en vertrokken jongeren terug te halen. Voorzitter Jim Goedhart van De Zeeuwse Con nectie knikt goedkeurend. ,,We moeten Zeeland beter verkopen. Als veel meer hoogopgeleiden zich hier vestigen, lost dat andere pro blemen zoals het gebrekkige openbaar vervoer vanzelf op." GENT Als het aan het Openbaar Ministerie in Vlaanderen ligt, gaat Evert de C. 28 jaar de cel in voor zijn aandeel in de Vlaamse Kasteelmoord. Het OM gelooft niets van de ontkenningen van de IJzendijkenaar bleek gisteren bij het Hof van Beroep in Gent. De C. wordt ervan verdacht de moordenaar te hebben geregeld die in januari 2012 kasteelheer Stijn Saelens van het leven be roofde bij zijn kasteeltje in Win- gene. De IJzendijkenaar kreeg van de rechtbank in Brugge eerder 27 jaar cel. Hij ging in beroep, en dat wordt nu behandeld. In tegen stelling tot de andere verdachten ontkent De C. alle betrokken heid. De eis is mede zo hoog om dat De C. - in de ogen van het OM - weigert mee te werken. Ook de andere drie verdachten stonden in hoger beroep terecht. Tegen hen werden straffen geëist van 20 tot 30 jaar cel. Dat was in alle gevallen enkele jaren meer dan wat de rechtbank hen eerder oplegde: die varieerden van 15 tot 27 jaar gevangenisstraf. De uitspraak wordt pas na de zomer verwacht. Het havenbedrijf bood al vanaf fe bruari gratis rondvaarten aan op het Kanaal Gent-Terneuzen, met Gent en Terneuzen als opstap plaatsen. North Sea Port wil echter alle drie havens aan het publiek la ten zien. Er waren al wel rondvaar ten met de Denick II in de haven in het Sloegebied, maar daar moesten passagiers voor betalen. Vanaf 6 april kunnen ze gratis aan boord van de Denick II stap- pen. Het passagiersschip van de ge lijknamige rederij vertrekt vlakbij het NS-station in Vlissingen. Wie wil meevaren, kan zich via de web site van North Sea Port inschrijven (www.northseaport.com/rond- vaarten). Particulieren kunnen tot maximaal tien personen inschrij ven. Vanaf elf personen kunnen passagiers zich als groep inschrij- Het schip is toegankelijk voor rolstoelen. Hulp- en geleidehonden worden toegelaten ven. In totaal vinden er 14 rond vaarten plaats met telkens tot maximaal 249 passagiers. De rond vaarten vinden op de eerste zater dagen van april, mei en juni plaats. In juli en augustus wordt er elke vrijdag gevaren. In september en oktober is dat opnieuw op de eerste zaterdag. Om 12.45 uur wordt er in gescheept. De afvaart is om 13 uur en de terugkomst tussen 15.30 en 16 uur. Het schip is toegankelijk voor rolstoelen. Hulp- en geleidehon den worden toegelaten. De rondvaarten tussen Gent en Terneuzen zijn volgeboekt. Tijdens de Gentse Feesten in juli zijn er ook gratis rondvaarten in het Gentse deel van North Sea Port. Inschrij ven daarvoor kan vanaf begin juni. GO ïeland het verschil maken!' -Renate Jobse Aanstormende Zeeuwse leiders: Renate Jobse (Rabobank)en Piet Goossen (rechts, provincie). In het midden scholingsmanager André de Korte. FOTO DIRK-JAN GJELTEMA Havenbedrijf North Sea Port biedt vanaf 6 april 2019 ook in de haven van Vlissingen gratis rondvaarten aan. Frank Balkenende Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 37