'Uitleg geven aan inwoners effectief in gemeente Veere' City Trail Vlissingen weer door stadhuis PvdA: Groeiende wachtlijsten zijn doodzonde 6 Meer mensen die geen gewone baan aankunnen, zoeken een werkplek met begeleiding. Dit werk is schaars. De PvdA trekt aan de de bel. donderdag 21 maart 2019 De kansen op een beschutte werk plek op Walcheren, voor mensen die geen gewone baan aankunnen, nemen af. Bij Orionis Walcheren staan al mensen op een wachtlijst. De groep mensen die beschut werk zoekt, wordt groter. Volgens Orionis Walcheren, dat verantwoordelijk is voor de sociale dienst en arbeidsparticipatie, staan nu negen mensen op de wachtlijst voor beschut werk. Dat zijn zeven mensen uit Middelburg en twee uit Veere. Er wordt gewerkt aan de plaatsing van twee Vlissingers. ,,Daar komt bij dat de doelgroep die een beroep doet op beschut werk, toeneemt", bevestigt woord voerster Marcia Wielemaker van Orionis Walcheren. ,,De toegang tot de sociale werkvoorziening is door de Participatiewet gestopt. Bo vendien is het voor jonge gehandi capten lastiger geworden een Wa- jong-uitkering te krijgen. De rege lingen zijn er dus niet meer, maar de doelgroep is er nog wel." Deze mensen hebben een grotere afstand tot de arbeidsmarkt en heb ben meer begeleiding nodig in hun werk. ,,Zij komen dus automatisch richting beschut werk. Binnen Orionis hebben wij nog wel diverse werksoorten waarin we mensen kunnen plaatsen, maar zeker bij be drijven is dat moeilijk." Het is niet eenvoudig de werke- Zij zagen namelijk dat vorig jaar in veertien gevallen partijen hun be zwaarschriften tegen een beslissing van de gemeente introkken of dat de zaak onderling werd opgelost. Dat gebeurde nadat zij uitleg kre gen over het waarom van een be sluit. Volgens de commissie moet daarmee vooral worden doorge gaan. Ze meldt in het jaarverslag ook dat er vaker een beroep op hen wordt gedaan. In 2018 dienden mensen of organisaties 76 maal een bezwaarschrift in, omdat ze het niet eens waren met een besluit van de gemeente. Het jaar daarvoor ging het om 63 bezwaarschriften en in 2016 in totaal om 66. De stijging komt volgens de commissie omdat Veere nu vol inzet op handhaven. lijke omvang van de doelgroep op Walcheren in beeld te krijgen, zegt Wielemaker. De enige zekerheid die Orionis Walcheren heeft, is het aantal mensen in beschut werk dat bij de organisatie zelf aan de slag is. Dat zijn er veertien uit Middelburg, dertien uit Vlissingen (en binnen kort dus vijftien omdat er twee nu in een plaatsingsproces zitten) en drie uit Veere. De wachtlijsten zijn relatief groot: voor Middelburg gaat het om zeven wachtenden op veer tien plaatsen en voor Veere om twee wachten op drie geplaatsten. Vragen De raadsfractie van de PvdA heeft hierover al vragen gesteld aan het college van B en W. Het aantal plaatsingen wordt ook beperkt door het beschikbare geld dat er vanuit Rijk en gemeente voor is. De PvdA wil van het college weten of daar iets aan te doen is. 'De PvdA ontvangt signalen van inwoners die dolgraag zouden wil len werken om daardoor zelfstan dig te kunnen worden', schrijft fractievoorzitter Jeroen Louws in zijn schriftelijke vragen aan B en W. 'Door de wachtlijsten lijkt daar voorlopig geen mogelijkheid in Middelburg toe te ontstaan. Wat vindt het college van die situatie? Is het niet doodzonde dat mensen die aan het werk zouden willen hier door nog jaren in een uitkering blij ven zitten?' Mensen die illegaal woningen verhuren of op een andere manier zich niet aan de regels houden, krij gen te maken met dwangsommen. In voorgaande jaren gebeurde dat minder. De gemeente heeft extra mensen aangenomen, zodat er meer werk gemaakt wordt van het opsporen en vervolgen van moge lijke illegale activiteiten. Porthos De leden van de commissie zien ook dat de Veerse ambtenaren beter werk afleveren. Daardoor daalt het aantal bezwaren dat gegrond wordt verklaard. Het valt de commissie ook op dat tegen beslissingen van het zorgloket Porthos nauwelijks bezwaar wordt gemaakt. In 2018 slecht één maal. Dat komt, aldus het jaarverslag, omdat er intensief wordt gepraat met mensen die het in eerste instantie niet eens zijn met een beslissing van het zorglo- ket. 'Deze werkwijze creëert begrip en zorgt ervoor dat weinig cliënten een bezwaarschrift indienen.' IN DE REGIO Concerten Het Zeeuws Orkest Voorjaarsfeest in schuur Digicafé in het Polderhuis MIJN DORP, MIJN STAD Minder kansen op beschut werk Maurits Sep Middelburg Marcia Wielemaker: ,,De regelingen zijn er dus niet meer, maar de doelgroep is er nog wel." Uitleggen werkt. Die conclusie trekken de leden van de Veerse Commissie Bezwaarschriften. Emile Calon Domburg BIGGEKERKE 't Klokuus, Kerk plein, 09.30-12.00 uur: Inloop ochtend met koffie of thee en mogelijkheid boeken te lenen GRIJPSKERKE Dorpshuis, 09.30-11.30 uur: Handwerk- club; Poppendamseweg 3a, 10.00-17.00 uur: Voorjaarsfeest bij Brocante- schuur Goedt MELISKERKE Dorpshuis 'Ons huis', 09.30-11.30 uur: Koersbal MIDDELBURG Marktplein, 09.00-16.30 uur: Weekmarkt; 't Zwin 1, 10.00-12.30 uur: Gratis inloopspreekuur Budgetcoach Zeeland; Kruitmolen, 14.00 16.00 uur: Bowlen voor senio ren 50+; Cinema Middelburg, 15.30 uur: Vertoning 'At Eteri- nity's Gate'; Zeeuwse Concertzaal, Ver- werijstraat 14, 19.30 uur: Happy Bach Dag; Schouwburg 20.00 uur: The Simon Garfunkel Story; De Spot, 20.30 uur: Songs from the Heart met als thema afgunst en geloof OOSTKAPELLE Kantine Voet balvereniging, Magnolialaan 33, 13.30 uur: A.V.O. Sportdorp wandeltocht over afstanden van 5 tot 10 kilometer OOST-SOUBURG Kroonjuweel 7, 09.00-10.00 uur: Peutergym VEERE Kerkstraat 6, 10.00 12.00 uur: Wekelijks evene ment 'Koffie Korenmaat', om buurtbewoners bij elkaar te brengen VLISSINGEN Mercuriusweg 19, 10.00-12.00 uur: Spreekuur Sociale cliëntenraad; Wijkcen trum De Burgerij, 11.00-12.00 uur: Sport- en spelactiviteit voor 50+; Gymzaal De Hout- tuijn, Slangenburg 1, 16.00 uur: Kleutergym; De Herberg, avond, workshop Koken naar Joods gebruik; CCXL Theater, Spuikomweg 1, 20.15 uur: Op treden Arjen Lubach WESTKAPELLE Polderhuis, 13.30-15.00 uur: Digicafé; 'Bij de Koster' aan de Markt, 19.30 uur: Activiteit 'Zing maar mee'. VLISSINGEN Deelnemers aan de City Trail Vlissingen lopen zondag 31 maart door het stadhuis van Vlis- singen. De organi satie kreeg toestem ming van burgemees ter en wethouders tijdens het evenement via de voor hal door de publiekshal te lopen. Het college werkt graag mee ook van deze editie van de City Trail 'een groot succes te maken'. Het verzoek aan de colle geleden om deel te nemen aan de loop- of wandel tocht wordt gehonoreerd door de wethouders Rens Reijnierse (Sport) en Els Verhage (Welzijn en Volks gezondheid). WA MIDDELBURG Het Zeeuws Orkest geeft de komende dagen op diverse locaties het traditio nele voorjaarscon- cert.Regelmatig komt Het Zeeuws Orkest met een ge durfde programme ring, maar nu is ge kozen voor het zo geheten ijzeren re pertoire, Mozart en Brahms. Het eerste concert is vanavond in het Scheldethea- ter in Terneuzen. Vrijdag vindt het concert plaats in De Mythe in Goes en zaterdag wordt opgetreden in De Zeeuwse Concert zaal in Middelburg. Alle drie de concer ten beginnen om 20.00 uur. Kaarten zijn te bestellen via zeeuwsorkest.nl. GRIJPSKERKE Brocanteschuur GOEDt geeft van daag, vrijdag en za terdag een voor jaarsfeest in de schuur aan de Pop- pendamseweg 3a in Grijpskerke. De schuur is inge richt met verschil- lende sfeerkamers. Van 10.00 tot 17.00 uur is iedereen wel kom een kijkje te komen nemen. Voor koffie wordt gezorgd. WESTKAPELLE Het Polderhuis in Westkapelle houdt vandaag tussen 13.30 en 15.00 uur weer een digicafé. Iedereen met vra gen over een tablet, laptop of smart- phone is welkom. Ook de ontwikkelin gen van apps wor den besproken. En tree is gratis. DRINKWATER VLISSINGEN Hoe het is om kilometers te lopen met klot sende liters water, weten de leerlingen van groepen 5, 6, 7 en 8 van de Vlissingse basisschool Het Vlot nu. Ze wandel den gisterochtend met onderwijzer Danny Kodde van school naar Michiel de Ruyters standbeeld met zes liter water in hun rugzak, van het Pablo Picassoplein over alle drie de bou levards en weer terug. De kinderen zochten sponsors voor hun tocht. Van het geld legt de stichting ZOA, noodhulp- en wederopbouworganisatie in crisisgebieden, waterputten aan in Nigeria. Ook elders in Zeeland sjouwden schoolklassen gisteren met water voor het goede doel. foto lex de meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 34