£3 e? Nederland is de weg kwijt Willem Murre heeft eindelijk zijn rijbewijs Fietsband IJZEL 2 Commissaris van de Koning Han Polman en dijkgraaf Toine Poppelaars van Waterschap Scheldestromen trokken op de verkiezingsdag langs stembureaus in alle Zeeuwse gemeenten. Ze peilden de opkomst en spraken met kiezers. PROVINCIALE VERKIEZINGEN 2019 II 'Sk J donderdag 21 maart 2019 Commentaar De politieke aardverschuiving ten gunste van Forum voor Democratie van Thierry Baudet zet Nederland aan het denken. Waarom stemmen mensen op deze man? Het is te simpel de winst van Baudet volledig toe te schrijven aan de handige manier waarop hij een loopje neemt met de werkelijk heid. Ja, hij vertelt wat mensen graag willen horen. Hij bevestigt hun angsten over immigratie, over de klimaatkosten en over Europa. Kennelijk vinden veel kiezers dat goed. Maar dit is niet het hele verhaal. Veel andere politici zijn ook niet te beroerd om Nederland een rad voor ogen te draaien. Denk aan de divi dendbelasting. En hoe betrouwbaar is een coalitie die een week voor de verkiezingen een klimaatdraai maakt? Dan is het kiezers niet kwalijk te nemen dat ze de weg kwijtraken. Deze verkiezingsuitslag zal de onvrede in de samenleving verder vergroten. Want Forum voor Democratie kan niet leve ren. Als de overheid niets doet aan het klimaat, zal de rechter maatregelen afdwingen. Zoals in het Urgenda-arrest. Als Ne derland aan een Nexit begint, wordt het hier net zo ellendig als in Groot-Brittannië. Al sluiten we de grenzen, de vluchtelingen komen toch. Ook in Zeeland is de kans heel groot dat de mensen die op FvD hebben gestemd worden teleurgesteld. Want er zit waar schijnlijk niet meer in dan een rol aan de zijlijn. De stembus was deze keer voor een flinke groep kiezers een uitlaatklep voor angst en ongenoegen. Daar schiet Nederland niets mee op. Deze verkiezing zal de onvrede in de samenleving vergroten, want Baudet kan niet leveren Willem Murre is een van de vele ouderen die hun rijbewijs hebben zien verlopen door de administra tieve puinhoop bij het CBR. De herkeuringen en bijbehorende af wikkeling voor verlenging, die ie dere nog autorijdende 75-plusser moet ondergaan, slokten zoveel tijd op dat de roze pasjes ongeldig wer den. Murres pasje verliep op 17 fe bruari. Sindsdien belde hij zich suf, schreef hij diverse aangetekende ALMANAK Die Zeeuws-Vlaamse alleen staande moeder heeft een dochter van vijftien die op haar beurt een fiets heeft. Dan weet je het wel, als ouder. Om de ha verklap een lekke band en nooit kaboutertjes in de buurt om 'm te fiksen. Wie draait er voor op? Moeders had er ge- brieven en verstuurde hij talloze e mails. Kamerlid Of het komt doordat hij vorige week VVD-Kamerlid Remco Dijk stra een mailtje stuurde, durft Murre niet met zekerheid te zeg gen. Maar hij vermoedt het wel. ,,Ik zat naar het Tweede Kamerdebat over de problemen bij het CBR te kijken en zag dat Dijkstra zich er goed in had verdiept. Ik heb hem gemaild en kreeg al snel antwoord met de vraag om het dossiernum mer naar hem op te sturen." De dag erna hing het CBR al aan de lijn. ,,De arts maakte verontschul digingen en beloofde direct het dossier te gaan bekijken. Weer een dag later belde het CBR met de me dedeling dat ik op het gemeente huis van Vlissingen mijn rijbewijs kon ophalen." noeg van en riep ferm naar bo ven: ,,We gaan je fietsband plakken!" Dochterlief nam het voor kennisgeving aan. ,,Oh. Okee." Moeder weer: ,,Kom, we gaan beginnen!" Zegt haar dochter verbaasd: ,,Maar ik kan dat toch niet?" ,,Nee. Daaróm juist, slimmerd!'' Opkomst lijkt hoger uit te vallen Schrik om de winst van FvD De schrik in de Middel burgse Abdij was gister avond bij het ter perse gaan van de krant groot. Forum voor Democratie lijkt zijn intocht te maken in Provinciale Staten. Gerwi Temmink (Groen Links): „Forum voor De mocratie wordt heel groot. Ik verwacht overi gens niet dat ze zo hoog scoren als in onze buur provincies''' Peter van Dijk (PVV) sprak van een aardverschuiving. Jan Henk Verburg (Christen Unie): ,,De opmars van FvD is zorgelijk, met name voor het klimaatbe leid." LEWEDORP Onduidelijkheid rond gewonde man Voor al uw inlijstwerk Vlak nadat de lessen op basisschool Acaciahof in Middelburg zijn be gonnen, ontstaat een korte rij in het stemlokaal. ,,Het is veel drukker dan bij andere verkiezingen", zegt Jack Nijsen, medewerker van het stembureau. ,,Moeders en vaders gaan stemmen als ze hun kinderen naar school brengen of weer opha len. Maar het komt ook doordat een stembureau hier in de buurt is op geheven." En wat opvalt: de stapel stembiljet ten voor de waterschapsverkiezin gen is op het Middelburgse stem bureau flink hoger dan die van de Provinciale Statenverkiezingen. Dat komt door de bewoners van het na bijgelegen studentenhuis aan het Bagijnhof, waar studenten van University College Roosevelt wo nen. ,,De buitenlandse UCR-stu- denten mogen alleen voor de wa terschapsverkiezingen stemmen", legt Nijsen uit. ,,Ze maken goed ge bruik van hun stemrecht. Ze vin den het heel leuk dat ze in Neder land hun stem mogen uitbrengen." Iris Vergeer (18), studente van Uni versity College Roosevelt in Mid delburg, gaat snel even naar de stembus voor het sporten. Ze is heel blij dat ze 'eindelijk' naar de stem bus mag. Ze heeft GroenLinks ge stemd. ,,Ik vind milieu heel belang rijk, dat is de voornaamste reden." De provincie kan volgens Iris ook iets voor jongeren betekenen. ,,Openbaar vervoer is voor ons het belangrijkste thema. GroenLinks is, voor zover ik weet, voor meer trei nen en snelle randstadverbindin gen." Polman hoopt dat veel mensen, en vooral jongeren, het voorbeeld van Iris volgen. Met de tour langs stem bureaus, samen met dijkgraaf Toine Poppelaars van Waterschap Schel- destromen, wil hij Zeeuwen oproe pen om gebruik te maken van hun stemrecht. ,,Het is voor iedereen Biezelingsestraat 102A - Kapelle 0113-342383 www.lijstenmakerijgijzel.nl We staan op f winst, we hopen op drie belangrijk om te stemmen, maar vooral voor de jongeren die voor het eerst mogen stemmen. Het is geble ken dat als je voor de eerste keer ge bruik maakt van je stemrecht, dat je dat ook de rest van je leven doet." Poppelaars neemt het stokje over van Polman, die 's ochtends stem bureaus in onder meer Oostburg en Hulst heeft bezocht. Terwijl de commissaris voor een overleg heen en weer rijdt naar Den Haag, peilt de dijkgraaf de stemming in de raadszaal aan de Stenevate in Hein- kenszand. ,,We gaan gestaag naar de 43 procent", zegt Conny Miermans, die de stembiljetten uitdeelt. Bijna 25 procent van de stemgerechtigden heeft tot dan toe gestemd. Het aan tal stemmen voor de waterschaps- UCR-studenten maken goed gebruik van hun stemrecht. Ze vinden het leuk om in Nederland hun stem uit te brengen verkiezingen is bijna gelijk aan dat van de provinciale verkiezingen. ,,We hopen dat we op de vijftig pro cent uitkomen voor de water schapsverkiezingen", zegt Poppe- laars hoopvol. ,,Als je niet stemt moet je niet kla gen", vindt een inwoonster van Heinkenszand, die anoniem wil blijven. Ze heeft gestemd op Forum voor Democratie. ,,Het is een sig naal naar de landelijke partijen. FvD geeft tegengas. De provinciale politiek zegt me niet zo veel." De Partij voor Zeeland kreeg haar stem bij de waterschapsverkiezingen. ,,Ik heb de kieswijzer gevolgd, want ik heb er eigenlijk geen idee van." Hij heeft er lang op moeten wachten, maar eindelijk heeft Willem Murre (79) dan toch zijn rijbewijs. „Mijnheer, weet u wat ik na het ophalen als eerste heb gedaan? Ik heb een rondje over de boulevard gereden." Uiter aard met een vette glimlach Jeffrey Kutterink Vlissingen Tip? redactie@pzc.nl MIDDELBURG De opkomst voor de Pro vinciale Statenverkiezin gen lijkt flink hoger dan vier jaar geleden. Toen ging 52,2 procent van de stemgerechtigden naar de stebus. Commissaris van de Koning Han Pol man - hij bezocht een fiks aantal stembureaus ge durende de dag - consta teerde kort na sluiting van de stembussen al een hogere opkomst. Vlissingen noteerde een opkomstpercentage van 50,53 procent (2015: 43,09 procent) en in Goes ging 57,94 procent naar de stembus. Dat was vier jaar geleden 52,48 procent. MIDDELBURG Een 22-jarige Duitser is in de nacht van dinsdag op woensdag rond 01.00 uur gewond aan getroffen in de Sloe- straat in Lewedorp. Zijn skatebord werd kilome ters verderop gevonden. Wat hem is overkomen, is vooralsnog onduide lijk. Een voorbijganger waarschuwde de politie dat de gewonde man op het wegdek naast het trottoir lag. Hij is, moge lijk vanwege zijn ver wondingen, nog steeds niet goed aanspreek baar. De man is naar het ziekenhuis gebracht. DE SPECIALIST IN LIJSTEN Toine en Cornelleke Blok 8.30 uur: 1 -Gerwi Temmink, GroenLinks 13.00 uur -Jack Nijsen, stembureau Ik ben hoopvol dat we één zetel halen -§erif Uysal Denk

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 30