beschouwing Partij nieuwkomer in Staten, maar besturen lijkt niet aan de orde Slag om de Schelde wordt een grootse oorlogsfilm I donderdag 21 maart 2019 Opnamen in Zeeland met bekende cast in film van 14 miljoen zeeland 4 Drukte bij het stembureau Acaciahof in Middelburg. foto lex de meester De exitpolls van Zuid-Holland en Brabant lieten gisteravond zien dat zich in Nederland een politieke aardverschuiving heeft voorgedaan. Bij het ter perse gaan van deze edi tie was de omvang daarvan in Zee land nog niet duidelijk. Zeeland verschilt in ten minste één opzicht sterk van Zuid-Holland en Brabant. De SGP hoort hier tot de grootste partijen. Forum snoept bij veel partijen zetels weg, maar niet bij de SGP. Het is de enige partij die de toch al trouwe aanhang jaar in jaar uit ziet groeien, gewoon door natuurlijke aanwas. Lijsttrekker Harry van der Maas heeft aangegeven dat hij hoopt dat voor het eerst meer dan 20.000 stemmen worden binnen gehaald. Vier jaar geleden haalde de SGP haar zesde zetel binnen door een lijstverbinding met de Chris tenUnie. Nu zijn er geen lijstver- bindingen meer, dus moet blijken of een recordaantal stemmen ge noeg is om op eigen kracht die zesde zetel binnen te halen. Met een hogere opkomst dan vier jaar geleden is dat nog maar de vraag. En van wie snoept Forum in Zee land stemmen af? Van de PVV waarschijnlijk en ook van de VVD en het CDA. Hoeveel is niet duide lijk, want die twee laatste partijen beschikken in Zeeland over een be hoorlijk trouwe aanhang. Ze kun nen bovendien bogen op een suc cesvolle bestuursperiode. Zelfs de oppositie heeft dat erkend. Hun ze telverlies (beide partijen hebben er nu in Zeeland zes) zou beperkt kunnen blijven. Blijft de vraag of Forum hier de grote drie voorbij is gegaan. De partij van Thierry Baudet kan zich daar wel tussen nestelen. Daar mee is het nog niet waarschijnlijk dat Forum ook in het Zeeuwse pro vinciebestuur terechtkomt. De par tij heeft zich vrijwel de hele verkie zingscampagne afzijdig gehouden. Ook gisteravond was de Zeeuwse lijsttrekker Fred Walravens niet in de abdij om de verkiezingsuitsla- gen te volgen - zoals de meeste an dere lijsttrekkers - maar op de lan delijke bijeenkomst van Forum in Zeist. Daarmee leek hij nog eens te »Als SGP of CDA het voortouw krijgen bij een formatie, zullen ze de huidige coalitie waarschijnlijk willen voortzetten onderstrepen dat Forum de Eerste Kamer veel belangrijker vindt dan de provincies. Daar komt bij dat alle kandidaten op de Zeeuwse lijst van Forum po litiek volstrekt onervaren zijn. Dat maakt het voor andere partij en risi- covol om met hen in zee te gaan. Bovendien is de club van Baudet omstreden. Dat is door de opstel ling van de partijleider na de aan slag in Utrecht bepaald niet minder geworden. De kans is groot dat Fo rum voor Democratie buitenspel blijft staan, net als de PVV acht jaar geleden, toen die met vijf zetels de Statenzaal binnenkwam. Met hulp van de ChristenUnie (min of stabiel gebleven) of GroenLinks (ook een winnaar) kunnen CDA, VVD, SGP en PvdA in het zadel blijven. Het zal Forum misschien niet eens slecht uitkomen. Zonder poli tieke verantwoordelijkheid maken ze minder snel uitglijers, terwijl ze kunnen volhouden dat het partij kartel gewoon door bestuurt, on danks de politieke aardverschui ving. It I pzc.nl e-mail: walcheren@pzc.nl Blijft Forum aan de zijlijn staan? De intocht van Forum voor De mocratie in de Zeeuwse Staten overtreft mogelijk die van de PVV acht jaar geleden. Het ligt voor de hand dat de winst net als toen niet leidt tot deelname aan het provinciebestuur. Ernst Jan Rozendaal Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 29