t 24 MEDIA CULTUUI ANGELA KIJKT TV Met de wetenschapsspelshow Timeline slaat cabaretier Eric van Sauers een nieuwe weg in: die van televisiemaker én presentator. „Presenteren, dat doe ik dan zelf wel even, dacht ik. Nou dat heb ik geweten.'' Van mij mogen talkshows iedereen uitnodi gen. Hoe feller het debat, hoe leuker ik het als kijker vind. Tegengestelde meningen, scherpe formuleringen, I love it. Mits het een beetje fatsoenlijk blijft. Daarom trek ik sinds dinsdag bij één gast de lijn: Prem Radhakishun. Hoe hij tekeer ging bij De Wereld Draait Door over Baudet en Wilders en daarbij ook hun kiezers, ging werkelijk alle perken te buiten. Met zijn kwa lificaties als 'idioten' en 'Rattenvanger van Hame- len' en wat hij allemaal nog meer uitkraamde. De fulminaties van Wilders tijdens het Vragenuurtje en het slotdebat verbleekten er bijna bij en dat wil wat zeggen. Het neigde zelfs naar demoniseren. Dat klinkt heftig, dat weet ik, maar iets anders kan ik er niet van maken. Onbegrijpelijk dat hij dit podium kreeg bij De Wereld Draait Door, al was presentator Matthijs van Nieuwkerk er ook zichtbaar verlegen mee. Maar nodig hem dan gewoon niet uit. Ze weten toch hoe hij is. Zeker bij DWDD. Hij heeft voormalig Volks krant-recensent Jean-Pierre Geelen al eens in een live-uitzending voor pedofiel uitgemaakt. Dat le verde hem een tijdelijk studioverbod op. Maar in middels wordt hij toch weer te pas en te onpas op het schild gehesen. En waarom? Alleen omdat het zo lekker veel reacties oplevert op Twitter? Want ik kan me niet voorstellen dat er ook maar één Ne derlander, met of zonder kleur, zich vertegen woordigd voelde door hem gisteren op tv, laat staan aangesproken. Kelder Klöpping i.1. Sylvie Meis vangt bot Y~ eitjes, lijstjes, verha len, Eric van Sauers (54) smult er al jaren van. Neem de astro nauten Neil Arm strong en Buzz Al- drin, die als eersten voet op de maan zetten. ,,Als voorbe reiding oefenden zij de maanlanding in een woestijn ergens in Arizona'', weet Van Sauers. ,,Kwamen ze daar een oude indi aan tegen die zich afvroeg waar ze mee bezig waren. 'We gaan naar de maan', zeiden ze. Nou, dat kwam goed uit, zei de indiaan. Daar woonde namelijk een heilige voor de indianen. Of de astronauten een boodschap konden doorgeven. De astronauten leerden de woorden van de indiaan uit hun hoofd, maar bij de Nasa wilden ze natuurlijk weten wat die boodschap was. Toen een andere indiaan vertaalde, was het: 'Ver trouw deze mannen niet, ze komen jullie land inpikken'. Een schitterend verhaal toch?'' Van Sauers lacht hardop. De cabare tier, stand-upcomedian, acteur en eindredacteur van Dit was het nieuws, is een nieuw pad ingeslagen: hij is de bedenker, maker én presentator van het televisieprogramma Timeline dat vanavond voor het eerst te zien is. De indianenanekdote is één van de vele verhalen waarop hij stuitte in de aanloop. „Eigenlijk dacht ik dat dit programma allang bedacht was, maar tot mijn verbazing was dat niet zo'', stelt Van Sauers. ,,Ik ben al jaren bezig met lijstjes, weetjes, feitjes. Uit de wetenschap, de geschiedenis. Hoeveel zwaargewicht kampioenen boksen ken ik eigenlijk? Dat soort dingen. Timeline is een simpel spelle tje: gewoon de dingen in de juiste chronologische volgorde zetten, maar het gaat ook om de verhalen erom heen. Wat gebeurt er op het moment dat de zon verdwijnt? Wie waren de premiers van Nederland vanaf 1940? Hun grootste daden? Als jij een glas cola drinkt, wat gebeurt er dan in jouw lichaam? Hoe zit het met obesitas en de bemoeienissen van de overheid?'' Sterker nog, ik denk dat zijn woorden juist een averechts effect hadden. Nu stem ik niet op Baudet of Wilders, maar ik kreeg er bijna zin in door Prem. En al helemaal toen de andere tafelgasten als eco noom Barbara Baarsma en NRC-columnist Tom Jan Meeus over feiten, fatsoen en nationaal belang begonnen, doof en blind dat die door de FvD- en PVV-aanhang heel anders worden ingevuld en uit gelegd. Toen was de kloof tussen grachtengordel, elite of hoe we die ook noemen en de rest van de samenleving weer compleet. Collega Eus, ook te gast, kreeg die ondanks zijn nuchtere tegengeluid niet dicht. Ik kan me eigenlijk niet voorstellen dat Prem donderdag weer bij DWDD aanschuift, zoals werd aangekondigd. Zoveel gezond verstand zullen ze daar toch wel hebben? Zoals ik me ook afvraag wat Powned nu gaat doen. Als die omroep enige rug gengraat heeft jassen ze hem er na dit optreden per direct uit. Het is toch totaal ongeloofwaardig om hem namens een rechtse omroep op de radio te la ten roeptoeteren, ook al is het ergens in de daluren van de nacht. Zoals het er nu uitziet ga ik bejaard mijn bruidsjurk in Quote van de dag Prem donderdag 21 maart 2019 TELEVISIE Jort Kelder en Alexander Klöp ping (foto) komen met een programma over de rol van tech nologie in ons bestaan. De afle veringen van de show Kelder Klöpping worden binnenkort op genomen en zijn vanaf 10 april te zien bij AvroTros. MODE Sylvie Meis heeft een pro cedure tegen het Chinese kle dingmerk Susy- Mei verloren. Ze vindt die naam te veel op de hare lijken, maar merkenbureau EUIPO is het daar niet mee eens. SusyMei gaat de Euro pese markt op. GO Telei aewikkec oo Dennis Jansen Lieven Scheire, Eric van Sauers en Raoul Heertje zijn de vaste gezichten in het pro gramma Timeline. foto wim kluvers —Elke keer als Leonie ter Braak in interviews zegt te willen trouwen, zegt vriend Floris het aanzoek met een jaar uit te stellen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 24