sollicitatieblunders 'Ik wil het zonder hulp van het UWV doen' 19 Hoeveel verdien je? Verdient Anne genoeg? donderdag 21 maart 2019 naar het sollicitatiegesprek. Ik vroeg me af waarom ze mee waren. Zeker toen ze ook bij het gesprek wilden zitten. Wat bleek: ze maakten er een dagje uit van. Grappig genoeg hebben we hem nog bemiddeld ook. Toen we met hem spraken, bleek het een geschikte kandidaat.'' 'Hij liet zijn vrouw beslissen' Niemeijer: ,,Er kwam een man op gesprek die op een vacature voor een internationale salesfunctie had gereageerd met een Engelstalige brief. Tijdens het gesprek bleek dat hij helemaal geen Engels sprak en ook niet Engelstalig kon schrijven. Zijn vrouw had de brief geschreven, omdat ze vond dat hij maar eens moest solliciteren. Hij heeft de volgende ronde niet gehaald. Zijn grootste fout was dat hij zelf niet nadacht, maar zijn vrouw liet denken.'' 'Hij wilde op tijd zijn en zwom naar de overkant' ,,Een jongen had een sollicitatie gesprek, maar miste de pont. Hij 'Hij trok al zijn kleren uit, deed ze in een plastic tas en is naar de overkant gezwommen' wilde zó graag op tijd zijn. Toen heeft hij al zijn kleren uitgetrokken, in een plastic tas gedaan en is naar de overkant gezwommen. De werkgever vroeg nog wel waarom hij zo rook. Hij kreeg de baan trouwens wél, omdat zijn werkgever vond dat zijn actie liet zien dat hij beschikte over een goede mentaliteit. Het was gewoon hier in de IJssel. Dat is best gevaarlijk, ik doe het hem niet na.'' 'De website werkte volgens de ICT'er niet mee' Tessa de Jong, zelfstandig interim- recruitmentspecialist: ,,Ik had net een vacature online geplaatst waar veel reacties op kwamen. Dat had ik helemaal niet verwacht, want ICT is vaak lastig. Ik werd gebeld door een enthousiaste jongen. Hij vond het zo'n leuke vacature en het was precies wat hij zocht. Het solliciteren lukte alleen niet, omdat de website volgens hem niet meewerkte. Ik zat achter mijn laptop en besloot om even met hem mee te kijken. De website voor mijn neus functio neerde prima. Ik vroeg hem daarom of hij al geprobeerd had de website via een andere webbrowser te openen. Dat kan nog weleens helpen, weet ik uit ervaring. Na wat geklik aan de andere kant van de lijn hoorde ik hem enthousiast 'ja' zeggen. Het werkte. Dat had hij als ICT-specialist natuurlijk wel moeten weten. De sollicitant heeft de voorselectie niet overleefd.'' 'We gingen dood van de stank' Papilaja: ,,We hadden eens een kandidaat op gesprek die geen afzuiginstallatie thuis had. Ik vroeg nog aan hem: heb je vanmorgen boven een pan met olie gehangen? Ja, dat heb ik echt gezegd. We gingen dood van de stank. Hij had daarna nog een sollicitatiegesprek bij een internationale klant van ons. Ze zeiden tegen mij: we hebben meteen na zijn komst het raam moeten openzetten. Het was een aardige jongen, maar ook iemand die het helaas niet redt.'' ,,Bruto verdien ik 1130,87 euro en netto is het 1006,42 euro." Blij mee? ,,Ja. Het is mijn eerste baan en ik verdien nu al evenveel als ik met een Wajong-uitkering gehad zou hebben. Ik heb recht op die uitkering, omdat ik verschillende arbeidsbeperkingen heb. Onder andere autisme en ADHD, maar geef me een stel oorkappen en ik functioneer gewoon. Ik wil graag werken en het zonder hulp van het UWV proberen. Wanneer je een uitkering aanvraagt, moet je elk dingetje over je beperking vertellen. Dat voelt als een inbreuk op mijn privacy. Ik wil daarom zo zelfstandig mogelijk zijn. Ik kan maar drie dagen in de week werken, de andere dagen heb ik nodig om te rusten." ,,Voor veldwerk krijgen we een dagvergoeding van 6 euro, dat komt bovenop je loon. Het idee is dat je daar koffie en thee voor kunt kopen en dat je het besteedt aan werkkleding." ,,Nee, niet voor deze baan. Ik was al blij dat ik direct na mijn studie een contract kreeg aangeboden. Het is best moeilijk om werk te vinden in de archeologie." ,,Als puber heb ik heel lang dezelfde bijbaan gehad bij archeologisch themapark Archeon. Ze wilden me steeds terug, dus toen heb ik - met de aanmoediging van m'n moeder - aan de directeur gevraagd of ik een salarisschaal omhoog kon. En hij zei: oké, doen we. Het scheelde een paar dubbeltjes per uur, maar toch.'' ,,Nee. Ik ben niet van plan om zelf leiding gevende te worden. Dan zit ik met de stress van al die andere mensen." Curnculu GO Hein Papilaja, recruiter van Flex- Match Recruiting Professionals: -HEIN PAPILAJA Vandaag: Anne (27), vondstverwerker bij een archeologische opgra ving. Sinds vijf maanden werkt ze 24 uur per week. Dit is haar eerste baan na afronding van de hbo-studie archeologie. Wat verdien je? Wat zijn je secundaire arbeidsvoorwaarden? Heb je ooit met succes over je salaris onderhandeld? Wel ooit geprobeerd? Wil je weten wat je baas verdient? BABETTE RIJKHOFF Opleidingsniveauhbo Brancheonderwijs en wetenschap Werkervaring: één jaar Volgens het Salariskompas is het gemiddelde salaris voor Anne's functie 2169 euro bruto, op basis van een werkweek van 40 uur. Omgerekend naar 24 uur is dit 1301 euro. Dat is meer dan dat ze nu krijgt. ,,Archeologie is een sector die niet in het Salariskompas staat. Ik wist dat ik niet rijk ging worden van dit beroep, maar wel gelukkig." Hoe zit het met jouw salaris? intermediair.nl/salariskompas Meedoen met deze rubriek? Stuur een mailtje! werk@persgroep.nl @RLOppenheimer

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 19