WERK Recruiters beschrijven bijzondere Je komt beter over dan je denkt Havenmeester in Andijk 18 Je brein op het werk VACATURE VAN DE WEEK Solliciteren kan een stressvolle gebeurtenis zijn. Recruiters vertellen hun meest opvallende ervaringen met sollicitanten. Maar, relativeert Floor Nobels, een fout hoeft niet het einde van het verhaal te betekenen. Neuropsycholoog Chantal van der Leest bekijkt onze gedragingen op de werkvloer: wie of wat bepaalt onze dagelijkse beslissingen? ie vindt dat de tijd zo snel gaat, zou eens moeten solliciteren. Dat wachten tussen het gesprek en het verlossende telefoontje, het is alsof je als kleuter weer naar een test beeld zit te kijken totdat de kinderprogramma's beginnen. Eindeloos. Dat is nog niet het ergste. Tijdens al dat duimen draaien heb je tijd om het ge sprek honderd keer in je hoofd af te spelen, inclusief de steken die je hebt laten vallen. vertelt de wetenschap ons. Blijkbaar hebben we nogal last van een illusie genaamd de 'liking gap' of de sympathie- kloof: we vrezen dat de ander ons niet leuk vindt, maar in gesprek met onbekenden komen we veel positiever over dan we denken. Iets wat ik had willen weten toen ik een aantal jaar geleden solliciteerde naar mijn droom baan. Ik werd uitgenodigd voor een gesprek, wat fantas tisch was, maar daarmee kwa men de zorgen. Al meteen bij binnenkomst zorgde ik voor verwarring met een stom grapje en ik was zo zenuwach- tig, dat ik meteen een voeten- bad koffie op mijn schoteltje knoeide. Wat het onderwerp van mijn laatste project bij mijn vorige werk eigenlijk was? Euhm, weet ik niet meer? Struikelend nam ik afscheid. Ik kon wel door de grond zakken, zoveel blunders. Onterecht, bleek later, ze nodigden me uit voor een tweede gesprek. Waarom doen we onszelf deze kopzor gen aan? Waarschijnlijk om te leren van onze fouten. Sociale contacten zijn belangrijk voor ons geluk en gesprekken zijn een mooi begin daarvan. Uit angst voor een negatieve eva luatie analyseren we een gesprek helemaal kapot. Hoe keek die ander? Was ik te negatief over mijn vorige werk? Hierdoor letten we gewoon niet goed op. We zijn zo bezig met onszelf, dat we alle signa len missen dat de ander ons wel mag. Die weet niks van al die eisen die jij jezelf stelt. Een sollicitatiegesprek hoeft niet vlekkeloos te verlopen. Sterker nog: mensen blijken allemaal nerveus voor gesprekken met onbekenden. Het kan alleen meevallen. - ''UUüsul/M MARIE-LOUISE HOOGENDOORN Floor Nobels, recruitment- specialist, lepelt haar grootste blunder zo op. Niet alleen sollicitanten gaan weleens de mist in, wil ze maar zeggen, dat gebeurt ook aan de andere kant van de tafel. ,,Ik had de perfecte marketingmanager gevonden voor mijn klant, een groot Nederlands merk. Het betrof een verantwoordelijke baan, een senior functie. Papieren, ervaring, alles klopte." Nobels kreeg een telefoontje van de klant, of ze de kandidaat in kwestie al gegoogeld had. Nee dus. ,,De eerste hits waren nieuws- en krantenkoppen over zijn vermissing. Hij was blijkbaar een tijdje spoorloos 'Als je door een enorme file te laat komt, zet de auto dan even stil en bel om dat te vertellen' geweest, niemand wist waar hij was. Raar verhaal. 'Deze is me te ingewik keld, Floor', zei de klant. Nee, hij is het inderdaad niet geworden." Sindsdien weet ze: hoe fantastisch iemand ook lijkt op zijn of haar online profiel, altijd even googelen. Nu wil Nobels niet betogen dat fouten maken een doel op zich is, maar terugkijken na een misstap kan wel nuttig zijn. Wat ook helpt als je je als sollicitant vergist, is om het te benoemen. ,,Sommige kandidaten zijn erg zenuwachtig en komen niet meer uit hun woorden of slaan dicht. Het helpt om even te zeggen dat je al tien jaar geen sollicitatiegesprek meer gehad hebt. Als je door enorme files te laat komt, zet de auto dan even stil en bel om dat te vertellen. Dat is beter dan anderen op je te laten wachten." Of een fout 'erg' is, hangt helemaal af van de functie waarop je sollici teert. ,,Wil je een baan als kassa medewerker, dan is een taalfout zoals in het onderstaande eerste voorbeeld niet zo'n probleem. Solliciteer je op een baan als contentmanager, dan hoor je wel te weten hoe je 'fulltime' schrijft." Maar, benadrukt Nobels, niets is onherstelbaar. ,,Ben je, zoals de jongen in voorbeeld nummer vier, in het water gesprongen, dan kun je altijd nog zeggen: 'Ik was zo zenuw achtig en ben in alle hectiek vergeten het meest voor de hand liggende te doen: gewoon even bellen." 'Ik wil graag voel tijm werken' Wim van den Nobelen, recruiter bij Strictly People: ,,Een kandidaat schreef in een sollicitatiebrief dat hij zes maanden buitenspel had gestaan vanwege de 'ziekte van vijver'. Een andere kandidaat schreef dat ze 'voel tijm' wilde werken. Omdat er meer van deze eigenaardigheden in de brief stonden, hebben we haar ook niet parttime ingezet." 'Ze maakten er een dagje uit van' 'Zijn vrouw had de brief geschreven, omdat ze vond dat hij moest solliciteren' donderdag 21 maart 2019 GO Nergens voor nodig, zo Functieomschrijving De jachthaven van Andijk (vijfhonderd ligplaatsen) zoekt een havenmeester. Wie wordt gezocht? Een gastvrij persoon met organiserend vermogen. Wat levert het op? Het salaris is zo'n 2200 euro bruto, conform de cao van branchevereniging Hiswa. Voor een uitgebreidere omschrijving: nationalevacaturebank.nl/carriere/ persgroep In samenwerking met Nationale Vacaturebank 'Ik wil graag voel tijm werken' -FLOOR NOBELS Olfertjan Niemeijer, directeur van Independent Recruiters: ,,Ik heb een keer iemand op bezoek gehad die zijn vrouw en kinderen meenam -OLFERTJAN NIEMEIJER

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 18