E-bike gaat als een speer ECONOMIE 17 Weer megaboete voor Google VS grootste handelspartner EU donderdag 21 maart 2019 nog maar net aan zijn opmars be gonnen.'' De jonge ondernemer zet de ver schuiving van online naar fysieke winkels door. IBG breidt het aantal winkels dit jaar uit van 42 naar 50 in de Benelux en Scandinavië. ,,Men- sen vinden het prettig hun fiets eerst in de winkel te proberen.'' Bij het bedrijf werken vijfhonderd mensen, om de ambities van extra service en winkels waar te maken, is meer personeel nodig. Er zijn meer dan tweehonderd vacatures. Bang dat deze niet worden opge vuld door krapte op de arbeids markt is de Amsterdammer niet. ,,We hebben best wat te bieden, sinds kort dus ook een interne monteursopleiding.'' De huisstijl van fietsenwinkel.nl wordt vanaf volgende week gewij zigd. De kleur oranje is uit het logo gehaald en de aanbiedingen vallen minder op. ,,De oude site leek sterk op een traditionele webwinkel, je voegt producten toe aan je mandje tot je klaar bent om af te rekenen. Gezien de toegenomen complexi teit van de producten, denk bij voorbeeld aan accu's en bedie ningsinstrumenten, doen we nu meer aan begeleiding en vragen we specifiek wat de klant zoekt.'' Google is opnieuw beboet voor machtsmisbruik. Dit keer moeten de Amerikanen bijna 1,5 miljard betalen aan de EU. Volgens EU-commis- saris Vestager van Mededin ging drukte het Amerikaanse bedrijf met zijn advertentie- dienst AdSense de concurren tie finaal weg. ,,Dit is illegaal onder de EU-mededingings- regels'', aldus Verstager. Ook consumenten zouden gedu peerd zijn. Via AdSense le verde Google advertenties voor blogs, kranten en reissi tes. In Europa had het bedrijf tussen 2006 en 2016 een marktaandeel van meer dan 70 procent. Microsoft en Ya hoo konden er vanwege ex- clusiviteitseisen met uitge vers niet tussenkomen omdat in honderden contracten was opgenomen dat alleen zoe- kadvertenties via AdSense waren toegestaan. Google kreeg vorig jaar ook al een megaboete van 4,3 mil jard euro omdat het zijn browser opdrong aan gebrui kers van Androidtelefoons. En in 2017 moest een boete van 2,4 miljard euro worden vol daan omdat ook hier concur renten waren benadeeld. Boodschappendienst Picnic snelste groeier Boodschappendienst Picnic is het snelst groeiende bedrijf van Nederland. Dat blijkt uit onderzoek van de Rotter damse Erasmus Universiteit. Picnic creëerde volgens de on derzoekers 1697 nieuwe ba nen (in fte) en groeide het snelst in de periode van eind 2015 tot en met eind 2018. Ge zamenlijk hebben de 250 be drijven uit de lijst in deze pe riode meer dan 40.000 banen gecreëerd. Nummer twee op de lijst is Takeaway.com. De Verenigde Staten blijven de grootste handelspartner van de Europese Unie. In to taal ging er vorig jaar voor 674 miljard euro aan goederen van de EU-landen naar de VS en omgekeerd. Dat was iets meer dan 17 procent van alle handel met landen buiten de EU, meldt het Europees statistiek bureau Eurostat. China is de tweede handels partner van de EU met een bedrag van 605 miljard euro. Het Aziatische land was in 2000 nog goed voor ruim 5 procent van de internationale handel, maar vorig jaar was dat al 15,4 procent. Zwitser land (265 miljard euro) en Rusland (254 miljard euro) zijn beide goed voor tussen de 6 en 7 procent van de handel met de EU. Turkije is met 153 miljard euro goed voor een kleine 4 pro cent, Japan vertegenwoordigt met 135 miljard euro 3,4 pro cent van de handel van de EU met landen buiten het han delsblok. Het aandeel van Ja pan is meer dan gehalveerd sinds het begin van deze eeuw. GO START ASPERGESEIZOEN De omzet steeg vorig jaar met 25 procent. Vorig jaar werden een miljoen nieuwe fietsen verkocht. De prijs voor een nieuwe fiets of e- bike was gemiddeld 1207 euro. De gunstige economie, warme zomer en toegenomen interesse in e-bikes hebben de de fietsbranche in 2018 geen windeieren gelegd. De omzet uit de verkoop van nieuwe fietsen steeg 25 procent ten opzichte van 2017 en be droeg voor het eerst meer dan 1 miljard euro. Voor het eerst in vier jaar zijn meer dan 1 miljoen fietsen verkocht, blijkt uit de cijfers van RAI Vereniging, BOVAG en onderzoeksbureau GfK. De branche zette een absoluut record bedrag van 1,22 miljard euro om, waar van 823 miljoen euro door de verkoop van elektrische fietsen. Zowel de omzet uit e-bikes als het aantal verkochte exemplaren steeg met zo'n 40 procent. Vier op de tien nieuwe tweewielers was afgelopen jaar elektrisch aangedreven. Door de populariteit van de e-bike steeg de gemiddelde aanschafprijs van een nieuwe fiets in 2018 naar 1207 euro, ruim 18 procent meer dan het jaar ervoor. In 2011 lag het gemiddelde aanschafbe- drag nog op 734 euro. Inmiddels is meer dan twee op de drie verkochte fietsen een elektrisch exemplaar. Davy Louwers, ceo van fietsenwinkel.nl, zet in op betere service. fotojean-pierre jans BRUSSEL lïril De omzet van pakketver voerder FedEx, moederbe drijf van TNT, steeg naar 17 miljard dollar, maar de winst daalde. ROTTERDAM Trots steken de eerste witte asperges boven de aarde uit. In sommige delen van Duitsland is het seizoen van het witte goud zo'n twee weken eerder begonnen dan normaal. Zoals hier in Weiterstadt in de deelstaat Hessen. foto arne dedert LUXEMBURG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 17