EKELHOFF NIEUWS 15 AANSLAG NIEUW-ZEELAND De jonge Nieuw- Zeelandse premier Jacinda Ardern (37) wordt geprezen voor de manier waarop ze reageert op de extreemrechtse aanslag in Christchurch. www.ekelhoJf.de SieMatic nexti25 contur donderdag 21 maart 2019 ,,Ik kan je niet uitleggen hoe diep dit zit: een familie die hierheen kwam om veilig te zijn en die hier veilig had moeten zijn.'' Premier Jacinda Ardern was gisteren voor de tweede keer sinds de racistische aanslag van vrijdag in de moskee in Christ church. Daar hadden de eerste van vijftig begrafenissen plaats in het bij zijn van nabestaanden uit Pakistan, India, Turkije, Somalië, Turkije, Af ghanistan en Bangladesh. Het jongste slachtoffer was pas 3 jaar, een zoontje van Somalische vluchtelingen. In haar eerste interview sinds de terreuraanslag, met de BBC, liet ze nog eens duidelijk merken hoezeer ze zich verantwoordelijk voelt voor alle burgers. Geen leeg 'We bidden voor jullie', maar oprechte betrok kenheid in termen van 'Zij zijn wij', vastberaden om te verbinden. ,,Toon liefde en sympathie voor alle mos limgemeenschappen'', antwoordde ze bijna belerend op een tweet van medeleven van de Amerikaanse pre sident Donald Trump. Ze deelde diens mening niet dat er geen toe name is van extreemrechts terro risme. 'Hallo broeder' Ardern omhelsde zoals veel landge noten na de schok 'onze moslimge meenschap'. In haar indrukwek kende toespraak voor het Nieuw- Zeelandse parlement refereerde ze aan de oude man die nietsvermoe dend de deur van de moskee had ge opend voor de massamoordenaar - wiens naam de premier nooit meer wil uitspreken. ,,Hallo broeder, kom binnen'', zei de oude man. Volgens Ardern is het gebaar illustratief voor de openheid en zorgzaamheid van de moslimgemeenschap in Christ- church. De jonge premier maakte daarmee wereldwijd indruk. In de Arabische wereld werd haar omar ming (letterlijk en met hoofddoek op) van de slachtoffers gewaardeerd. Behalve van Islamitische Staat wer den weinig oproepen tot wraak ge hoord. Bernice King, de dochter van Toon liefde en sympathie voor alle moslims Martin Luther King, schreef op Twit ter: 'Ardern toont het leiderschap dat de wereld nodig heeft om uit de hui dige chaos te raken.' Ze heeft de Canadese premier Jus tin Trudeau - die na politiek gekon kel wat bewonderaars is kwijtgeraakt - onttroond als icoon van politieke frisheid, klinkt het in de media. Bij haar aantreden in 2017 werd Ardern ook begroet als een verademing in de nationale politiek. Ze was de jongste premier in 150 jaar. Commentatoren beschreven het enthousiasme onder jongeren als 'Jacindamania'. Dat ze ook nog eens zwanger was en de eer ste premier sinds tijden die tussen het besturen van het land door een kind baarde, maakte haar tot heldin van de werkende vrouwen. Ardern beviel in een openbaar ziekenhuis (niet in een privékliniek), ze nam als elke vrouw zes weken zwanger schapsverlof, nam haar de baby mee naar de Algemene Vergadering van de VN in New York. De dagelijkse zorg droeg ze over aan haar partner, Clarke Gayford, presentator van een programma over sportvissen op de Nieuw-Zeelandse buis. Ook typisch Ardern: alle cadeautjes die ze kreeg voor de baby werden teruggestuurd als ze van bedrijven kwamen. Een groep breiende landgenoten begon onder de hashtag KniforJacinda (Brei voor Jacinda) babykleertjes te maken voor baby's van armlastige gezinnen. Polderen Er werd even getwijfeld aan Arderns charisma. Ze zou niet meedogenloos genoeg omgaan met politieke tegen standers. Problemen zoals de wo ningnood, de financiering van de zorg en het compenseren van Maori's (de lang gediscrimineerde oorspron kelijke bewoners) bleken moeilijk te tackelen. Ardern gaat dat alles niet uit de weg maar probeert te polderen, liefst op zijn Nederlands met belan gengroepen. ,,Ze praat met degenen die direct de gevolgen van een veran dering in beleid zouden ondervin den. Het is lang geleden dat we zoiets hebben meegemaakt'', zei Jennifer Curtin, professor openbaar beleid aan de universiteit van Auckland te gen de Britse krant The Guardian. Politieke tegenstanders moesten wel wennen aan de nieuwe 'vriende lijke' vorm van leiderschap. Daarbij communiceert ze snel en duidelijk. Meteen deelde ze alle beschikbare informatie over de aanslag met haar landgenoten. Ook ontnam ze de ra cistische schutter op indrukwek kende wijze de aandacht voor zijn misdaad. ,,Ik zal zijn naam nooit uit spreken. Hij zocht roem, hij krijgt vergetelheid.'' Ze kondigde ook aan het wapenbezit aan te pakken. En dat de Nieuw-Zeelandse staat de begra fenissen betaalt. ©Valcucine SIEMENS ïMiele gaggenmj MI—IM poggerr pohir De warmste knuffel vol pijn Bob van Huët Rotterdam/Christchurch Troostend deelt premier Jacinda Ardern - met hoofd doek - het enorme verdriet van slachtof fers van de aanslag. FOTO GETTY/ HAGEN HOPKINS - Jacinda Ardern Kijk op de site bij /video Eerste uitvaarten onder strenge politiebewaking Küchenhaus Ekelhoff Hauptstrasse 14-16 48529 Nordhorn, D tel. +49 5921-80480 info@ekelhoff.de Küchenland Ekelhoff Bentheimer Strasse 259 48529 Nordhorn, D tel. +49 5921-80210 kuechenland@ekelhoff.de Bel of mail ons a.u.b. voor een afspraak, zodat we ruim de tijd voor u hebben. ma- vr: 9-18 uur, zaterdag: 9-17 uur Als BESTE beoordeeld! 200 complete showroomkeukens op 10.000 m2 70 eigen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 15