Backstop is gruwel voor eurosceptici 9 Camera's aan de grens, dat wordt niks. De Noord-Ieren schieten die meteen kapot maandag 18 maart 2019 .NOG 11 DAGEN -Hans Maessen als het Verenigd Koninkrijk (VK) de EU zou verlaten. 'Het doel is om geen douane-infra structuur op de grens te hebben', zei ik. Maar dat kwartje viel niet. May blijft maar vasthouden aan een douane-unie als enige oplossing voor de grens.'' ,,Nee. Daar zit het probleem. En dat geldt niet alleen voor May. Steve Barkley, de brexitminister, begrijpt er ook weinig van. Niemand heeft verstand van douanezaken. Ik zeg altijd: customs are not sexy. Als je er niet mee te maken hebt, wil je er ook niets van weten. En dat breekt nu heel erg op. Sinds de grenzen in de EU opengingen, is douanekennis gecentraliseerd in Brussel. Engeland heeft een heel zwakke douanesec tor, er is een enorm gebrek aan kennis. May heeft geen kennis, haar ministers niet en haar adviseurs niet. Het is heel ernstig.'' ,,Dat vind ik vervelend om te zeggen. Maar het is toch te gek voor woorden dat ik als Roermondse jongen daar in Londen zit om het uit te leggen? Dat slaat toch helemaal nergens op?'' ,,Maar die technische oplossingen zijn er dus wél, en het tón gewoon volgens de hui dige wetgeving. Dat probeer ik ze steeds uit te leggen. Je moet alleen de regels kennen en er van beide kanten werk van willen maken.'' „Camera's aan de grens, dat wordt niks. De Noord-Ieren schieten die meteen kapot. Wat je moet doen, is de controles verplaat- sen van de buitengrenzen naar het binnen land, naar de bedrijven zelf. Die mogelijk heid kent de Europese wetgeving. Bedrijven die producten exporteren moeten een dou aneaangifte hebben om btw terug te krij gen, dus ze hebben er belang bij om die pa pieren in te vullen. Er zijn digitale systemen beschikbaar om goederen die de grens pas seren te volgen. En om het aantal admini stratieve handelingen te beperken, zou je kleine, niet btw-plichtige bedrijfjes kunnen vrijstellen. Tenslotte zul je producteisen op elkaar moeten afstemmen, hygiëne-eisen voor planten en dieren bijvoorbeeld. Het is een kwestie van willen.'' ,,Smokkel zal er altijd zijn, bijvoorbeeld met producten waar hoge invoerrechten op zit ten. Zoals elektrische fietsen uit China. Die worden door de EU geweerd, omdat de Chi nezen ze tegen dumpprijzen produceren. Stel je voor: een bedrijf uit Engeland moet die fietsen straks via de haven van Felix- stowe invoeren. Dat zie je als douane. Ver volgens moeten ze naar Noord-Ierland, daarvandaan illegaal de grens naar Ierland over, en dan moet je ze ook nog eens op het Europese vasteland zien te krijgen. Dat is nauwelijks te realiseren. En dat zijn dan de dingen waar we een brexit-deal op stuk la ten lopen?'' ,,Goed? We hebben heel slecht onderhan deld. Het is een blamage! In de Europese Raad waren de regeringsleiders er in een kwartier over uit. Dat geeft aan dat de over eenkomst niet in balans was. Een deal is een compromis, dat moet aan beide kanten pijn doen, daar moet je over steggelen. In de per soon van May zat er een zwakke onderhan delingspartner aan de andere kant van de GRENSPROBLEEM tafel, dat heeft zeker niet meegeholpen. Maar Barnier (de EU-onderhandelaar, red.) heeft een overeenkomst gesloten die in het VK niet door het parlement komt. En niemand die dat hier ter discussie stelt. Dat is toch gek? Brussel wil de Britten een lesje leren, ze laten voelen dat een uittreding pijn doet. Barnier oppert bijvoorbeeld dat er dan maar een harde grens moet komen tussen Noord- Ierland en de rest van het VK. Dat is een af front! Alsof je voorstelt om Limburg maar bij Duitsland te voegen. Het heeft wel wat weg van het Verdrag van Versailles na de Eerste Wereldoorlog, waarbij de Duitsers verne derd werden. We zouden toch geleerd moe ten hebben dat je dat niet kunt flikken? Maar het is wel de houding van de EU. Je zou ruimhartig moeten zijn. Je moet straks toch weer samen verder, zaken doen?'' ,,Dat is niet terecht. Het zijn fatsoenlijke mensen. Ze zijn ontstaan na 1992, toen de EU met het Verdrag van Maastricht ook een in terne markt kreeg en de lidstaten een deel van hun soevereiniteit opgaven. Toen zei een groep Conservatieven tegen elkaar: 'Hé, dat wilden we toch eigenlijk niet?' en toen is de ERG, de European Research Group opge richt. Ze zijn voor een zelfstandig VK dat vrij kan handelen met de hele wereld. Dat is toch niet verboden?'' ,,A better deal. De uittredingsovereenkomst moet van tafel en de definitieve brexitdatum moet worden uitgesteld van eind 2020 naar eind 2021, zodat de EU en het VK kunnen onderhandelen over een goed vrijhandelsak koord plus een technische oplossing aan de Noord-Ierse grens.'' Er is nog niemand geweest die me heeft gezegd dat het niet werkt. Dus werkt het.'' Douane-expert Hans Maessen: ,,Je moet straks toch weer samen verder, zaken doen.'' FOTO ANNEMIEK MOMMERS Heeft May kaas gegeten van douane zaken? Heeft u meer kennis in huis dan de hele regering-May? In de brexit-deal staat dat het VK in de douane-unie blijft, zolang er geen tech nische oplossing is voor het inrichten van een harde grens met Ierland zonder fysieke maatregelen. Leg dat eens uit. Critici zullen stellen dat je zonder fysieke grenspost smokkel in de hand werkt. May krijgt de brexit-deal niet door het Lagerhuis, maar in de rest van de EU lijkt iedereen tevreden. Heeft de EU goed onderhandeld? De backstop is een verzekerings polis om de grens tussen Ierland en Noord-Ierland na de brexit onder alle omstandigheden open te hou den. Nu gelden binnen de EU nog overal dezelfde regels: goederen kunnen zonder grenschecks of tarieven de hele unie door. Na de brexit doet het VK daar niet meer aan mee: de nieuwe buitengrens van de EU komt tussen Ierland en Noord-Ierland. Maar dat is in strijd met het Goede Vrijdagakkoord, dat werd gesloten na decennia bloedige strijd tussen pro testanten en katholieken in Noord- Ierland. Daarin staat: er komt nooit meer een harde, fysieke grens op het Ierse eiland. Na de brexit is er twee jaar de tijd om een handelsakkoord te sluiten mét een oplossing voor het open houden van de grens. Als dat niet lukt, treedt de backstop in werking. De Britten blijven dan in het geza menlijk handelsgebied van de EU, zodat goederen vrij de grens over kunnen: een open grens dus. Dat betekent dat de Britten zich aan allerlei Europese regels moeten blij ven houden. Onacceptabel voor veel Britse eurosceptici: zij vrezen dat het VK zo voor altijd vastgeketend blijft aan de EU. De ERG waar u voor werkt, wordt vaak af geschilderd als een groep radicalen. Wat stelt u voor? En die technische oplossing van u, die werkt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 9