Dood Diya (8) komt hard aan in de buurt NIEUWS 3 Voortvluchtige crimineel verstopt zich online niet Met een filmpje tergt de voortvluchtige Nederlandse crimineel Shahin Gheiybe de politie. Wat zeggen zijn posts op sociale media over zijn verblijfplaats? Deze krant en onderzoeks- platform Bellingcat zochten het uit. 'Hallo, ik ben Shahin Gheiybe. Degene die al jaren door de politie wordt gezocht.' Met die woorden begint de Iraans-Nederlandse cri mineel deze maand een filmpje dat justitie tot het uiterste tergt. De crimineel die slechts een fractie van zijn 13-jarige celstraf uitzat, zegt binnenkort zijn verhaal te willen vertellen. Maar eerst geniet hij nog even van zijn vrijheid, meldt hij fijntjes. Hoe dat eruitziet blijkt uit vele filmpjes en foto's die hij op sociale media plaatst. Shahin die poseert op een tank, bij een standbeeld, in de tuin van een luxe villa. In november 2018 stapt hij in een rode sportauto stappen. Hij trapt het gaspedaal in en scheurt ervan door. Alweer verdwijnt zijn ge stalte in de verte, ongrijpbaar, net zoals in 2011, toen de Iraniër uit Rosmalen uit de koepelgevangenis in Breda verdween. Hijveinsde pijnklachten, die in het ziekenhuis waar hij naartoe werd gebracht als sneeuw voor de zon verdwenen. Gheiybe zette het op een rennen. Henk van Ess, een van de onder zoekers van Bellingcat, gespeciali seerd in het online achterhalen van locaties, bekijkt samen met deze krant de beelden. Wat valt er te ontdekken over zijn leven sinds hij zijn straf ontliep voor poging tot moord op twee mannen en het stelen van hun geld? Ten eerste: dat leven ziet er goed uit. Ook in het filmpje dat in no vember 2018 wordt opgenomen. Bellingcat traceert de locatie. Gheiybe is op het eiland Kish. 'Het Dubai van Iran', aldus een reisjour nalist op internet. Overal luxe, overal kitsch. 'Alleen jammer van dat alcohol- en bikiniverbod.' De opnames die Gheiybe plaatst zijn gemaakt bij het Eram Hotel, blijkt uit een vergelijking met andere beelden op internet. Hier is ook de knalrode Chevrolet Camaro uit 2012 of ouder te huur, waarin Gheiybe wegscheurt. Hij huurde de auto waarschijnlijk op dezelfde plek waar hij het hotel boekte. De voortvluchtige crimineel houdt zich ook bezig met minder on schuldige zaken. Uit zijn posts blijkt dat hij bij een Iraanse mes- senhandel een wapen wil kopen. Hij zegt: 'Hi, I want this knife. Can you send me?' ('Ik wil dit mes, kun je het opsturen?') Het mes kost zo'n 15 dollar. Op 22 oktober vorig jaar houdt hij een ander mes voor de lens van zijn camera, een 'fighting knife'. Villa Ook het verblijf van Gheiybe in Teheran blijkt goed traceerbaar, dankzij de iPhone die hij gebruikt. Dat geldt minder voor de villa die hij in aanbouw lijkt te hebben. Maar foto's duiden erop dat hij er gens in Iran zijn intrek neemt. Geen wonder dat de gemiddelde politieman zijn 'tanden in het bureau zet', wanneer hij wordt ge confronteerd met de gangen van Gheiybe, zegt een woordvoerder van de Landelijke Eenheid. De cri mineel is zo dichtbij, maar tegelij kertijd zo ver weg. De politie sluit niet uit dat de man nog steeds Nederland bezoekt, omdat hier familie woont waarmee hij een sterke band heeft. Dat die familie zegt niet te weten waar Gheiybe verblijft, vindt de politie ongeloofwaardig. Die ver moedt dat Gheiybe bij zijn ont snapping hulp kreeg van zijn familie. Het is waarschijnlijk dat ze hem nog altijd helpen. Deze maand werden nog invallen gedaan in huizen in Almere en Eemnes. Maar Gheiybe was er niet. ,,We hopen dat hij mede door die invallen gaat bewegen'', zegt een woordvoerder van de politie. ,,Dat hij een fout maakt waardoor In Iran kun je simpel uit beeld blijven, de bureaucratie is nog niet zo ver als hier we hem kunnen pakken.'' Tege lijkertijd benadrukt hij dat het moeilijk zaken doen is met een land zoals Iran, waarmee geen uitwisselingsverdrag is. Geen vrijplaats Toch zegt historicus en Iran- deskundige Peyman Jafari dat Iran zeker geen vrijplaats voor crimi nelen is. ,,Voor zover ik weet probeert Iran wel aan internatio nale verplichtingen te voldoen. Maar het is een groot land met 20 miljoen mensen. Een inwoner kan daar simpel uit beeld blijven, de bureaucratie is nog niet zo ver- gevorderd als hier.'' Extra probleem voor de politie is dat de politieke betrekkingen tussen Iran en Nederland inmid dels tot het nulpunt zijn gedaald. Minister van Buitenlandse Zaken Stef Blok zei begin dit jaar openlijk dat er sterke aanwijzingen zijn dat Iran achter twee liquidaties in Nederland zit, op vijanden van het regime. Het afgelopen weekend was de Iraanse ambassade niet be reikbaar voor commentaar. Ondertussen leeft Gheiybe zijn goede leven. De afgelopen tijd gaf hij zelfs interviews aan Neder landse media, waarin hij onder meer vertelt dat de rechter die hem veroordeelde het allemaal verkeerd heeft begrepen en dat zijn straf veel te zwaar uitviel. Er zijn nota bene moordenaars die minder krijgen dan hij. Ook benadrukt Gheiybe hoe slim hij is. Maar hij speelt met vuur. Met één verkeerde klik op zijn telefoon kan hij iets essentieels verraden waardoor de politie hem toch nog te pakken krijgt. Maar voor nu neemt hij afscheid. Aan het einde van zijn provocerende filmpje maakt hij een kusgebaar. Juist in een ziekenhuis liep het af gelopen vrijdagavond op gruwe lijke wijze uit de hand. Medewer kers probeerden het meisje nog te redden, maar het was te laat. ,,Rust zacht lieverd'', plaatste een hulp verlener na afloop op de sociale me dia. ,,We hebben er alles aan gedaan je op tijd te vinden en dat is helaas niet gelukt.'' Het ziekenhuis spreekt aangesla gen en vol afschuw over de gebeur tenis. De Raad van Bestuur laat we ten dat voor zover bekend geen pa tiënten of bezoekers zijn gecon fronteerd met wat er is gebeurd op de afdeling radiologie, waar Diya op aanwijzing van vader Nirmalkoe- mar B. werd aangetroffen. huis om te vertellen waar zijn dochter lag. Hij was dezelfde dag al met Diya in het ziekenhuis ge weest, maar vertrok toen weer. De Jeugdbescherming Rotterdam Rijnmond alarmeerde de politie rond 8 uur vrijdagavond. Volgens een ouder van een klas genootje mocht Diya afgelopen week al niet naar huis om veilig heidsredenen. De vader wordt om schreven als een keurige man, het gezin was eerder niet in beeld bij jeugdzorg. Terwijl een klasgenootje er nog geen besef van heeft, weet een an der buurtgenootje al dat Diya iets vreselijks is overkomen. Haar vader: ,,We hebben eerlijk gezegd wat er is gebeurd. We zijn een knuffeltje en een roos gaan leggen.'' Een andere buur vraagt zich af of ze niet had moeten ingrijpen. Ze hoorde gegil en gehuil vanuit een woning achter die van haar. ,,Nu valt het kwartje. Er moet zich in die woning iets vreselijks hebben afge speeld.'' EXECUTIEVERKOOP maandag 18 maart 2019 GO Ontsnapte Gheiybe dichtbij, maar zo ver weg Cyril Rosman Carla van der Wal Rotterdam -Peyman Jafari, Irandeskundige Kijk op de site bij /video Shahin Gheiybe blijft slim uit handen van de politie Een vader wordt ervan verdacht zijn dochtertje van 8 jaar oud af gelopen weekeinde te hebben omgebracht in het Maasstad ziekenhuis in Rotterdam. De 40- jarige man uit Hoogvliet wordt nog verhoord. Sandra Don Carla van der Wal Rotterdam Het is onduidelijk hoe hij tot zijn daad kwam. B. meldde zich vrijdag avond rond half tien in het zieken Voor zover bekend kregen mensen in het ziekenhuis niets mee van het drama veil i ngdeurwaa rder. n Voor alle executieverkopen van de Belastingdienst: kijk op www.veilingdeurwaarder.nl Belastingdienst verblijfplaatsen Teheran M Er is veel af te leiden over zijn verblijf plaats uit de beelden die Shahin Gheiybe online zet. fotos INSTAGRAM

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 3