Beweaina Provincie is meeste geld kwijt aan wegen en openbaar vervoer Politie rolt drugslab op Marinebouw is boos over missen order mijnenjagers 2 MARLEEN BLOMMAERT STEMWIJZER maandag 18 maart 2019 Column Iisschien zijn onbestendige dagen wel de mooiste. Da gen waarop je niet weet of de zon zal schijnen of dat onweer op de loer ligt. Meestal is het dan al lebei waar. Onvoorspelbaarheid en beweging is wat ons weer hope loos en schitterend tegelijkertijd maakt. Beweging is het kenmerk hier. Een loodgrijze lucht, terwijl achter je de zon fel door de wolken breekt en woest dansende figuren op de akkers tevoorschijn tovert. De witte berken worden zilveren wachters in een oud verstild land schap. Het torentje van het boe renerf verderop vormt een baken in een woeste woei. Een eind ver derop trekken regengordijnen voorbij. Ze kruisen de bomenrijen op de voorgrond en maken inte ressante geometrische figuren. Den Haag zijn, vlak naast het Cen traal Station. Vertrouwd en ver vreemd tegelijk. Ik werkte ooit op deze plek en woonde ook geruime tijd in de Hofstad. Het aantal ste nen rond het station is sindsdien vertienvoudigd vermoed ik. Na drie afslagen bevindt de enige hemel die zichtbaar is zich loodrecht bo ven je. Toegegeven, de woontorens en regeringsgebouwen vormen ook spannende lijnen. Maar ergens be neemt het me ook de adem, al dat steen en het gebrek aan zicht. die langzaam mijn DNA heeft ver anderd? Een aanpassing, die maakt dat ik steeds meer bladgroen om me heen nodig heb en lange zicht lijnen wil? Tussen al het steen is het moeilijk verbinding te maken. Uit eindelijk is er niets belangrijker dan dat. Het gebrek aan verbinding vult de voorpagina's van iedere krant. Zoals ook op dramatische manier weer afgelopen week. Verbinding is het enige dat overblijft als je alles afpelt. Verbinding met de aarde, met de omgeving, met je naaste, met de ander. Dus als u moet of wilt kiezen, zou ik zeggen kies voor verbinding en probeer af en toe de ruimte op te zoeken waarin het ge heel te overzien is en het waterschap deze week en niet over Den Haag voor alle duide lijkheid. Tussen al het steen is het moeilijk verbinding te maken DE STELLING Vandaag: Ik ga zeker stemmen Toos Henk Eens Oneens Paul Kusters EN WAT ts MIJN UITSLA® 1 WACHT FF» IK &EN NO® BEZ1®. Kleine brand in Zeeuwse Bibliotheek Medailles tijdens Skills Heroes TERNEUZEN Man opgepakt voor mishandeling Dat blijkt uit onderzoek van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Dat heeft de inkomsten en uitgaven van alle provincies op een rijtje gezet. Zeeland heeft de een-na- kleinste begroting. Dit jaar wordt 207,4 miljoen euro uitgegeven, ter wijl er 206,3 miljoen binnenkomt. Er wordt dus 1,1 miljoen euro bijgepast uit de reserve. Bij alle andere provincies is het verschil tussen de uitgaven en de in komsten veel groter, omdat ze meer kunnen bijpassen uit hun reserves. Zeeland is de armste provincie, meldde de NOS vrijdag. Het heeft een reserve van 14 miljoen euro. Daarna komt Friesland met een spaarpot van 125 miljoen euro. Gel derland en Noord-Brabant beschik ken zelfs over miljarden. Niet de rijkste provincies geven niet het meeste uit per inwoner, maar de dunst bevolkte. Na Gronin gen, Friesland en Drenthe geeft Zee land per jaar het meeste uit per in woner: 541 euro. Per Zeeuw komt er 539 euro binnen. Uit het Provincie fonds, het geld dat Den Haag ver deelt over de provincies, krijgt Zee land 305 euro per inwoner. Alleen Groningen krijgt meer: 362 euro. Zeeland is de armste provincie. Het heeft een reserve van 14 miljoen euro In alle provincies is regionale be reikbaarheid de grootste uitgaven post. Zeeland steekt daar per inwo ner dit jaar ruim 169 euro in. Ruim 100 euro per inwoner gaat naar het platteland en natuur, 58 euro naar de regionale economie, 30 euro naar milieu, energie en klimaat, 49 naar cultuur en monumenten, 31 naar ruimtelijke ontwikkeling (waaron der waterbeheer), 17 naar de kwali teit van het openbaar bestuur en 83 naar overig. In een vrijstaande loods aan de Dijckmeesterweg in Philippine is zaterdagmiddag een drugslab in aanbouw aangetroffen. De politie vond er een grote hoeveelheid che micaliën, waarvan bekend is dat deze gebruikt worden voor het ma ken van synthetische drugs. Een 58-jarige man uit Arnhem is aange houden. De politie kwam in actie na een recente tip: er zouden mogelijk synthetische drugs in de loods lig gen. Vervolgens werd in de loods en de nabijgelegen woning een onder zoek ingesteld. Volgens de politie was het zo klaar als een klontje dat iemand in het achterste gedeelte van de loods een drugslab wilde installeren. Deze is inmiddels ontmanteld. De Arnhemmer is voor verhoor meegenomen naar een politiecel lencomplex, waar hij nog vast zit. Verband De politie sloot niet uit dat er meer aanhoudingen zullen plaatsvinden. Het afgelopen jaar is namelijk op verschillende plaatsen in Zeeuws- Vlaanderen chemisch afval ge dumpt, waarvan aangenomen wordt dat ze van illegale drugslabo ratoria afkomstig zijn. Of er een verband is tussen eerdere vondsten en het lab in Philippine wordt nog onderzocht. Met de order van 2 miljard euro aan het Franse bedrijf Naval Group laat het kabinet de Nederlandse scheepsbouw 'ernstig in de kou staan'. Dat vindt Netherlands Mari time Technology (NMT), het plat form van scheepsbouwers waarvan ook Amels en Damen lid zijn. Directeur Hein van Ameijden van Damen Schelde Naval Shipbuilding reageerde vrijdag kort op het nieuws dat Nederland en België twaalf mij- nenjagers in Frankrijk laten bou wen. Hij was teleurgesteld, maar hij wilde het besluit dit weekend be studeren en later met een uitgebrei dere reactie komen. NMT-voorzitter Bas Ort komt daar nu al mee. Volgens hem gaat het kabinet in tegen de eigen Defen sie Industrie Strategie. Daarin is af gesproken dat het Nederlandse ma rinebouwcluster zo belangrijk is, dat het moet worden ingeschakeld in vervangingsprogramma's. Dat ge beurt nu dus niet. ,,Het besluit reikt verder dan de nieuwbouw van de schepen, het heeft ook tot gevolg dat de Nederlandse bedrijven een mini male rol krijgen in de instandhou ding gedurende de gehele levens duur van de vloot mijnenbestrij- dingsvaartuigen", aldus Ort. ,,Het verzwakt bovendien de samenwer king in de gouden driehoek tussen bedrijfsleven, overheid en de ken nisinstellingen." Ik mocht deze week nog even in Of is het een bacterie in de aarde, Oh en het gaat over de provincie Reageer op pzc.nl Weekend: Dorpsraden zijn harder nodig dan ooit 551 reacties MIDDELBURG De brandweer is gisteren rond 22.30 uur uitgerukt voor een brandmelding in de Zeeuwse Bibliotheek in Middelburg. Het ging om een kleine brand haard in het overdekte parkeergedeelte onder de bibliotheek. De Veilig heidsregio Zeeland bena drukte dat er geen brand in de bibliotheek zelf was. De brandweer haalde een deel van het plafond van het parkeergedeelte onder de bibliotheek weg om zeker te zijn dat alles geblust was. In het sou terrain van de bibliotheek was hele lichte rook zichtbaar geweest. MIDDELBURG Jo-anne de Munck en Nathalie Bouwman heb ben de medailleoogst van Scalda tijdens Skills He roes niet kunnen uitbrei den. Ze eindigende niet op het podium bij de na tionale kampioenschap pen hotelreceptionist en doktersassistent die tot en met zaterdag in Mid delburg werden gehou den. De beste doktersassis tent werd Ashley van den Berg (foto) van het Hori zon College in Alkmaar. Beste hotelreceptionist werd Nohèlis van der Wiel van het ROC van Amsterdam. Ze kregen hun medailles uit handen van burgemeester Harald Bergmann. Een 19-jarige jongen uit Terneuzen is in de nacht van zaterdag op zondag aangehouden, omdat hij een 38-jarige man uit Kloosterzande zou heb ben mishandeld. Het slachtoffer liep rond 02.00 uur over de He rengracht waar hij twee tegemoetkomende mannen groette en voorbij liep. Daarna werd hij van achteren vastgepakt, geslagen en geschopt. De belagers renden vervolgens weg, maar het slachtoffer ging achter hen aan en belde ondertussen de politie. Een van hen kon worden aangehouden. De provincie geeft per jaar ruim 169 euro per inwoner uit aan be reikbaarheid en openbaar ver voer. Ruim 100 euro gaat naar vitaal platteland en natuur. Ernst Jan Rozendaal Vlissingen Marijn Thijs Philippine Ernst Jan Rozendaal Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 2