ZEELAND GEBOEKT - mm Een bruisende Boekenweek in Zeeland ZEELAND 21 Het thema van de Boekenweek is 'De Moeder de Vrouw', naar het bekende gedicht van Martinus Nijhoff. Andreas Oosthoek zet misverstanden recht. maandag 18 maart 2019 Het was een paar jaar geleden op kerstoch tend, een drukbe zochte dienst in een Parijse kerk. Vol over gave, zonder één blik op het papier te hoeven slaan, galmde ik de liede ren. Na afloop kwam de priester mijn vrouw en mij de hand schud den. Heel vriendelijk, maar met woorden die toch hard aankwa men. 'Jullie komen vast uit Neder land', stelde hij vast. Alsof ik zojuist niet in mijn beste Frans had mee gezongen. In het hospice waar mijn moeder de laatste maanden van haar leven doorbracht, verscheen op een ochtend de dominee. Mijn moeder wilde zingen, 'De Heer is mijn herder', en een veel lastiger geestelijk lied, 'Wilt heden nu tre den'. Weer deed ik uitbundig mee. Ik noem dit voor mezelf het Nij- hoff-effect. Niet geloven, maar toch, maar toch. Er zijn in de poëzie van Martinus Nijhoff (1894-1953) vele voorbeel den van, maar het beroemdste ge val is De Moeder de Vrouw. De dich ter gaat in dit gedicht uit 1934 naar Bommel om de destijds nieuwe brug te zien. Vanaf een schip hoort hij een vrouw zingen en hij hoopt: 'O, dacht ik, o, dat daar mijn moeder voer./ Prijs God, zong zij, Zijn hand zal u bewaren.' Het laatste is geen citaat, hooguit een vage echo van psalm 121, als om te benadrukken: ik kan niet geloven in mijn geloof. Toen bekend werd dat dit gedicht het middelpunt van de Boeken week van 2019 zou worden, ont stond de tegenwoordig onvermij delijke opschudding. Men be- speurde vrouwon vriendelijkheid, terwijl het tegendeel waar is. Over de vrouw op het schip lezen we in de oorspronkelijke versie zelfs: 'Zij was alleen aan dek, zij stond aan 't roef. De vrouw niet aan het aanrecht, maar aan het roer. Andreas Oosthoek (1942), vroe ger hoofdredacteur van de PZC en de laatste jaren bekend door zijn romans, wijdt een boek aan het ge dicht. Een onvervalst Oosthoek- boek, vanwege de ironische stijl en de eigenzinnige aanpak. Als altijd zwicht hij graag voor de verleiding van de zijweg, waardoor de noten soms minstens even interessant zijn als de hoofdtekst. Neem zo'n verrukkelijke noot over de fiets die de dichter van De Moeder de Vrouw te Middelburg aanschafte bij de Zuid-Ne derland- sche Rij- wielfabriek. Toen Oost hoek het huis inValkenisse betrok dat Nij- hoffhad laten bouwen, trof hij de 43-jarige fiets in ordente lijke staat aan. Ook allerlei do cumenten bleken nog aanwezig. Biografie Zo rees het idee om de biografie van Nijhoff te gaan schrijven, een idee dat hij inmid dels heeft opgegeven. Bart Slijper neemt de taak over, Oosthoek zelf begint een project Nijhoff, Wind en Storm. Daarvan is deze uitgave De Moeder de Vrouw. Mythe en misver stand rond het beroemde gedicht van Martinus Nijhoff de ouverture. Het mozaïek van details vormt een be tekenisvol geheel. De vele over spannen interpretaties worden weggeblazen en het gedicht gaat in alle peilloze eenvoud weer voor zichzelf spreken. Zo laat Oosthoek zien dat de dichter daadwerkelijk is afgereisd naar Bommel om thee te drinken en de brug te zien. Ge woon vanuit het raam van zijn oudste zuster die een huis in de buurt bezat: 'Hij kwam vaak aan- wapperen, uit Den Haag, uit Utrecht, op weg naar Zeeland'. De biografie komt er dus niet, maar hopelijk is Andreas Oosthoek nog lang niet uitgesproken over Nijhoff. De dichter die bij 'kerkge nootschap' ferm 'géén' invulde, maar intussen eindeloos over psal men mijmerde. Middelburg, boekhandel de Drvkkery, 15.30 uur: Reineke van Wouwe vertelt over haar boek De Melksalon, een Zeeuwse familiege schiedenis. Toegang gratis. Middelburg, boekhandel de Drvkkery, 15.30 uur: Dubbelpre- sentatie - Anna A. Ros over haar bundel Kort An met verhalen over moederschap, gender, leven en dood; Floortje Zwigtman over Het boek van het leven en tradities rond zwangerschap, bevalling en moe derschap. Toegang gratis. Vlissingen, boekhandel 't Spui, 16.00 uur: Jan van Mersbergen pre senteert zijn roman De onverwachte rijkdom van Altena. Toegang gratis. Kapelle, boekhandel Lectori, vanaf 14.00 uur: Digna Mielard uit Zon- nemaire vertelt over haar boek Avontuurlijk Cuba. Goes, boekhandel Het Paard van Troje, 14.00 tot 16.00 uur: Paul de Schipper signeert zijn boek Verslag gever van 't Nieuwe Zeeuwtje. Middelburg, boekhandel de Drvkkery, 14.00 uur: Kinderwork shop Ex Libris-stempel maken, met kunstcollectief VirusGrafiek. Deel name kost 10 euro per persoon. Kloetinge, Geerteskerk, 14.00 uur: Boekenweekfeest met Jan Siebelink (boekenweekgeschenk), Murat Isik (boekenweekessay), oud-burge meester René Verhulst van Goes en actrice/presentatrice Karin van As. Kaarten in de voorverkoop 10 euro, aan de zaal 12,50 euro. Middelburg, ZB Bibliotheek van Zeeland, 19.00 uur: Oud-Engeland correspondent Peter Brusse (NOS, Volkskrant) over de brexit en de band Nederland-Engeland naar aanleiding van zijn boek Dag, Enge land. Wij en onze overburen. Van Bo- nifatius tot Brexit. Herman Lelie- veldt van University College Roos evelt gaat met Brusse in gesprek. Toegang 2,50 euro. Middelburg, boekhandel de Drvkkery, 16.00 uur: PZC- Drvkkery-lezing - Peter Buwalda over zijn roman Otmars zonen. PZC-verslaggever Ernst Jan Rozen- daal gaat met hem in gesprek. Toe gang 7,50 euro (korting voor PZC- abonnees). Goes, boekhandel Het Paard van Troje, 13.45 tot 14.45 uur: Peter Bu walda signeert zijn nieuwe boek. Zierikzee, Bibliotheek Ooster- schelde, 19.30 uur: Moeder Mayke Smit en dochter Alice Altink pre senteren hun boek Van je moeder moet je het hebben, van je dochter kun je het krijgen; met groepsgesprek ken. Toegang 7,50 euro. Meliskerke, boekhandel De Boe kenmolen, 19.45 uur: Schrijfster Marianne Grandia vertelt over haar werk en leven en Lichtval, het vers van de pers verschenen actieboek. Het thema van deze novelle is de kwetsbaarheid van de liefde. Middelburg, boekhandel de Drvkkery, 16.00 uur: Rosemarijn Milo vertelt in gesprek met PZC- verslaggever Jan van Damme over haar boek Een vervlogen droom, met gefingeerde brieven van haar grootmoeder Guusje Maes uit Hoofdplaat. Toegang gratis. Terneuzen, cultuurcentrum Porgy en Bess, 20.30 uur: lezing Ilja Leo nard Pfeijffer over zijn roman Grand-Hotel Europa. Toegang 10 euro. Middelburg, boekhandel de Drvkkery, 19.00 uur: Avond van de Schelde-poëzie. Eenentwintig Zeeuwse dichters die deelnemen aan Vers op Zondag op het PZC- boekenblog Zeelandgeboekt lezen een Scheldegedicht. Toegang gratis. Goes, boekhandel De Koperen Tuin, 19.30 uur: lezing Eveline van de Putte over haar boek Nieuwe na men, levensverhalen van transgender ouderen. Toegang gratis. Vlissingen, boekhandel 't Spui, 14.00 tot 16.00 uur: de 'Loesje schrijfworkshop' in samenwerking met Loesje Zeeland: 'Waar word jij blij van in Vlissingen?' 'Wat houdt jou bezig als je in Vlissingen bent?' Middelburg, boekhandel de Drvkkery, 16.00 uur: Historica Els Kloek vertelt over haar boek 1001 vrouwen inde Nederlandse geschiede nis. Toegang gratis. Goes, boekhandel Het Paard van Troje, 14.00 tot 16.00 uur: meet and greet met Peter de Boevere, hij ver telt over zijn Zeeuwse thriller Schuld (uit de serie Zeeuws Bloed). Middelburg, boekhandel de Drvkkery, 12.30 uur: Lunchtafelge- sprek met Andreas Oosthoek over diens boek De Moeder de Vrouw (zie boven). Goes, boekhandel De Koperen Tuin, 13.30 - 15.00 uur: Grote rebelse Goese Voorleesmarathon. Op deze Vriendinnendag wordt er voorge lezen uit de boeken Bedtijdverhalen voor rebelse meisjes, waarin verha len van vrouwelijke rolmodellen centraal staan. GO Wekelijkse rubriek met boeken over Zeeland en boeken van Zeeuwse schrijvers De vrouw stond aan het roer Mario Molegraaf Andreas Oosthoek. archieffoto mechteld jansen Andreas Oosthoek: De Moeder de Vrouw. Mythe en misverstand rond het beroemde gedicht van Martinus Nijhoff - Uitgeverij Cossee, 96 pa gina's, 15,50 euro. Zaterdag 30 maart: lunchtafelge- sprek met Andreas Oosthoek en uitgever Eva Cossee over het boek, aanvang is 12.30 uur in boekhandel de Drvkkery in Middel burg. De 84ste Boekenweek wordt ge houden van zaterdag 23 tot en met zondag 31 maart. Het thema is 'De moeder de vrouw', geïnspi reerd op het gedicht van Marti nus Nijhoff. Geschenkschrijver Jan Siebelink en essayschrijver Murat Isik komen naar Kloetinge. Peter Buwalda meldt zich in Mid delburg en Ilja Leonard Pfeijffer geeft een lezing in Terneuzen. Met ook een bijeenkomst met 21 Zeeuwse dichters. En nog veel meer. In Middelburg begint het boekenfestijn al op 20 maart. Woensdag 20 maart Vrijdag 22 maart Zaterdag 23 maart Zondag 24 maart: Maandag 25 maart Dinsdag 26 maart Woensdag 27 maart Donderdag 28 maart Vrijdag 29 maart Zaterdag 30 maart Zondag 31 maart

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 21