Pedagogische hulp nodig om problemen de baas te worden cfk regionale nieuws JOL Verstappen met Honda pas écht titelkandidaat Goes kan weer omhoog kijken na 4-1 zege op OCJ Rosmalen SPORT10 Politici in Zeeland zien luchtkastelen Walcheren Derde plek in GP van Australië mooie start van het seizoen Trainers worstelen met kinderen die niet luisteren, een grote mond opzetten, buiten het team vallen of pesten én hun ouders die zich met het spel bemoeien. Kinderen vallen uit, omdat coaches niet goed weten hoe ze de problemen moeten ver helpen. Tegelijkertijd stoppen trai ners, omdat ze de problemen te groot vinden en het plezier verlie zen. Een groeiend aantal sportclubs zoekt zelf pedagogische hulp. Hoeveel verenigingen er precies hulp inroepen, is niet bekend, maar het gaat om vele tientallen, stelt pe dagoog Marcel van Herpen van Centrum Pedagogisch Contact. ,,Trainers zijn vaak goedwillende vrijwilligers die het leuk vinden om met jongeren te sporten. Die zijn er niet voor opgeleid met kinderen om te gaan die niet doen wat ze vra gen." Verenigingen laten hun trainers opvoedkundige cursussen doorlo pen en halen pedagogen naar de velden voor begeleiding tijdens het sporten. Grotere druk Ook gemeenten stellen sportpeda- gogen aan om clubs te helpen. Koe pel NOC*NSF heeft speciale trai ningen voor coaches om het sport- plezier op de velden te vergroten. Volgens pedagogen zijn de proble men het gevolg van een maatschap pelijke tendens die bijvoorbeeld le raren al langer ervaren. Kinderen staan onder grotere druk om te presteren en ouders zitten er bo venop. Tegelijkertijd heeft een trai ner minder aanzien gekregen. De coaches leren ontdekken waar 'lastig gedrag' vandaan komt. Kin deren nemen bijvoorbeeld de pro blemen die al op school spelen mee het veld op. Of ze hebben een kort Ze zijn er niet voor opgeleid om te gaan met kinderen die niet doen wat ze vragen lontje door problemen thuis. ,,Het is niet makkelijk om met lastig ge drag van kinderen om te gaan en dat in een groep te begeleiden. Bij een doorsnee vrijwillige coach gaat pedagogisch gezien veel mis tijdens een training; van het taalgebruik tot aan de gevarieerdheid van de les", constateert Nicolette Schipper van Veldhoven, lector Sportpedagogiek aan Hogeschool Windesheim. Als trainers niet begrijpen waar het gedrag van kinderen vandaan komt, doen ze vooral aan symp toombestrijding. ,,Het is heel be langrijk om goed met kinderen in contact te komen, ze echt te zien. Als ze lekker in hun vel zitten, pres teren ze automatisch ook beter", al dus Cyriel Gielen, docent van Fon- tys Hogeschool Pedagogiek en op richter van de minor Pedagoog in sport. P7 16 Ze roepen over zaken die niet kloppen i of waar ze niet over gaan P16 maandag 18 maart 2019 8°C Nieuwsmedia Een bloedende man op een brancard, gewonden op veld bedden, verplegers en artsen. De kerk in Ritthem was zater dag het decor van de film Soldaat zonder wapen. Daarin wil de Zeeuwse Documentaire Stichting waargebeurde verha len vertellen over militaire artsen en hulpverleners tijdens de Slag om de Schelde, 75 jaar geleden. Voor even is de Ritthemse kerk het veldhospitaal in Arnemuiden waar een gewond meisje (gespeeld door de 12-jarige Fleur Volleman) wordt binnengebracht. Een Duitse soldaat drinkt zich moed in en besluit haar naar het ziekenhuis in Middelburg te brengen. De documentaire laat zien hoe hulpverleners in oorlogstijd vaak geen onder scheid maken tussen vriend en vijand. De film gaat in sep tember in première, mogelijk tijdens Film by the Sea. SPORT6 Trainers worstelen met brutale pupillen Trainers bij sportclubs hebben moeite om kinderen met pro blematisch gedrag in toom te houden. Ze schakelen vaker op- voedhulp in om beter met agressieve of brutale pupillen én hun ouders te leren omgaan. Ellen van Gaalen Loosbroek —Pedagoog Marcel van Herpen Nog een pzc.nl enkele bui Ook voor het laatste Jaargang 261 De PZC is onderdeel van: Prijs €2,60 Geen krant ontvangen? Bel 088-0561510 7 11688 5 5 5 530"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 1