Daar zit een poliep! Besturen willen met oud-leerkrachten personeelstekort te lijf gaan 115 mensen staan op de lijst voor zowel Provinciale Staten als het waterschap »P20 Het Transfercentrum Onderwijs Zeeland (TCOZ), waarin bijna alle Zeeuwse basisschoolbesturen ver enigd zijn, biedt geïnteresseerden een stage aan op een basisschool. ,,Zo kunnen mensen ondervinden of het iets voor ze is, en wat moge lijkheden en belemmeringen zijn", zegt directeur Eric Reekers van TCOZ. Met het initiatiefwillen de basis schoolbesturen het lerarentekort te lijf gaan. ,,We zetten ook in op mensen die zich willen laten om scholen, maar dat traject is kost baar, en het duurt twee jaar. Daarom willen we ons nu richten op mensen die al bevoegd zijn om les te geven." Hoe groot de doelgroep is, weet Reekers niet precies. ,,Maar de ar beidsmarkt is in vier jaar tijd com pleet veranderd. In 2015 konden af gestudeerden door de leerlingda ling in het basisonderwijs niet aan een baan komen. We onderzoeken hoe we die mensen kunnen berei ken." Hart en ziel De eerste ervaringen zijn hoopvol. ,,Dit schooljaar hebben zich al een tiental mensen aangemeld", zegt Reekers. ,,Het zijn mensen die met hart en ziel voor het onderwijs ge kozen hebben, maar die destijds de mogelijkheid niet hadden om aan de slag te gaan. Ze konden bijvoor beeld maar een halve baan krijgen, terwijl ze een gezin moesten on derhouden. Daarom kozen ze toch voor een ander vak." Instroomtoets Het TCOZ wil bijscholingstrajec ten opzetten om de herintreders zo snel mogelijk klaar te stomen voor het onderwijs. ,,Mensen die twee jaar geleden zijn afgestudeerd, kun nen uiteraard sneller aan de slag, dan leraren die dertig jaar geleden hun diploma haalden." Het cen trum ontwerpt ook een instroom toets, die vast moet stellen op welke vlakken de leraren nog bijgespij kerd moeten worden. Reekers: ,,Ik verwacht dat ze begeleiding nodig hebben met digiborden of met Van de acute aanvragen kunnen we op dit moment zo'n 75 procent invullen. In de andere gevallen moeten we directeuren teleurstellen klassenmanagement. Leerkrach ten hebben tegenwoordig inten sief contact met ouders. Daarin is veel veranderd." Het lerarentekort in het Zeeuwse basisonderwijs wordt steeds nijpender, merkt Reekers. TCOZ heeft een invalpoule voor basisscholen, maar het kan lang niet altijd aan de vraag voldoen. ,,Van de acute aanvragen kunnen we op dit moment zo'n 75 procent invullen. In de andere gevallen moeten we directeuren teleurstel len." De helft van de Zeeuwse basis scholen was vrijdag dicht vanwege een landelijke onderwijsstaking. Het lerarentekort is voor veel leer krachten een belangrijke reden om het werk neer te leggen. It I maandag 18 maart 2019 pzc.nl e-mail: walcheren@pzc.nl TERNEUZEN/GOES Daar zit een poliep. En iets verderop een maagzweer. ZorgSaam- verpleegkundigen Lenneke Meulmeester (links) en Sarieke de Kramer-Dekker (tweede van links) laten zien hoe een endo- scopie in zijn werk gaat, tijdens de open dag in het ziekenhuis in Terneuzen. Dat doen ze niet bij een onfortuinlijke patiënt die een endoscoop door zijn mond naar binnen krijgt. Ze demonstreren hun werk met een realistisch nagemaakte slokdarm, maag en het begin van een dunne darm. Het is zaterdag één van de vele activiteiten tijdens de drukbezochte open dag. Ook het Adrz in Goes houdt deze dag open huis. Ruim 1250 bezoekers komen er op af. Vooral de demonstraties van de Intensive Care en Spoedeisende Hulp worden goed bezocht. Verder laten veel bezoekers een gewrichtsecho maken van hun hand of pols en gaan kinderen naar het ziekenhuis voor het poppenspreekuur en om geschminkt te worden. Tijdens deze open dag is er ook een kleine banenmarkt waarbij Scalda en de HZ University of Applied Sciences staan om informatie te geven over werken en leren in het ziekenhuis. FOTO PETER NICOLAI Onderwijs zoekt herintreders Zeeuwse basisscholen proberen gediplomeerde leerkrachten die een ander vak gekozen hebben, opnieuw warm te maken voor het onderwijs. Cornelleke Blok Middelburg - Eric Reekers, directeur TCOZ

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 15