Rijkdom Bezos valt best mee Forse boetes voor illegale verhuur Alfa Romeo roept auto's terug Twee uur van je tijd gaat op aan Netflix Kweekvlees Of kweekvlees populair wordt, hangt volgens Seidell sterk af van de prijs. Kweek vlees komt uit een laboratorium zonder dat er een dier voor hoeft te sterven. De technologie om dierlijke cellen te kweken is er al, maar het is nog onzeker wanneer het eerste betaalbare kweekvlees in de supermarkt ligt. ,,Wij verwachten onze eerste producten in 2021 in de markt te zetten en over drie tot vier jaar biedt een aantal betere restau rants het aan'', zegt Sarah Lucas van Mosa Meat, een Nederlands bedrijf dat een van de voorlopers is op het gebied van kweekvlees. Dat het nog even duurt, heeft verschillende oorzaken. Voordat kweekvlees op de markt komt, is goedkeu ring nodig van de Europese voedselau- toriteit Efsa, een proce dure die zo'n ander half tot twee jaar in beslag neemt. Boven dien staat de techniek nog in de kin derschoenen en is het handjevol kweek- vleesbedrijven nog niet klaar om op grote schaal goedkoop kweekvlees aan te bieden. Lucas: ,,We schatten dat een kweekvleeshamburger nu zo'n 9 euro zou kosten als we hem indu strieel produceren. Dat moet op den duur naar 1 euro gaan, gelijk aan de prijs van een gewone ham burger.'' Insecten Insecten worden vaak in één adem met kweekvlees genoemd als eten van de toekomst. In Azië, Zuid-Amerika en Mexico eten ze van oudsher insec ten. Zoals chapuli- nes, een soort sprinkhaan. Maar in het Westen wilden mensen tot een jaar of zes geleden abso luut niet aan de insecten. ,,Ik merk dat dat idee verandert. Men sen zijn nieuwsgieri ger'', zegt Evelien Donkers van New Generation Nutri tion, een bedrijf dat producten op insec tenbasis ontwikkelt en insectenkwekers opleidt. Het kweken van insecten is duurza mer dan vleespro ductie omdat ze veel minder voer nodig hebben dan koeien of varkens. Zo vergt een kilo eetbare kre- kels 2 kilo voer en een koe maar liefst 25 kilo. Volgens Don kers zijn ze boven dien gezond omdat er veel onverzadigde vetten in zitten. ,,In- secten zijn een mooi alternatief voor vlees of vis, om te begin nen voor een dag in de week.'' Dat is nog wel toekomstmuziek. Nederland telt zo'n dertig insectenkwe kers, lang niet ge noeg om de hele Nederlandse bevol king van een weke lijkse maaltijd met insecten te voorzien. Overigens mogen volgens Europese regels lang niet alle insecten worden ge geten. In Nederland mogen alleen buffa- lowormen, meel- wormen, krekels en sprinkhanen als voedsel wor den ge kweekt. - RECEPT 100 gram taugé zout Minder suiker, vet en zout het belangrijk dat we min der suiker, zout en vet eten. Volgens het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM) consu meerde een volwassen Nederlander in 2018 gemiddeld 8,7 gram zout en 114 gram suiker per dag, ruim boven de aanbevelin gen. Volgens het Voedings centrum zouden we maxi maal 6 gram zout en 50 (vrouwen) tot 60 gram (mannen) suiker per dag tot ons moeten nemen. De helft van de 20-plus- sers in Nederland lijdt aan overgewicht. Het aantal ernstig zwaarlijvigen is gestegen tot boven de 100.000. Volgens Seidell komt dat omdat we voort durend in de verleiding ko men om verkeerde dingen te eten. ,,Als je een dagje met je kinderen op stap bent, krijg je overal friet, hamburgers en snoep aangebo den. Ik denk dat we daar in de toekomst negatief op terug kijken. Net als we het nu raar vinden dat in de jaren 70 sigaretten op tafel ston den, terwijl kinderen er omheen speelden.'' Seidell denkt en hoopt dat er gezondere alternatie ven komen voor tussen- doortjes als roze koeken, frikandelbroodjes en kaascroissants. ,,Ik ver wacht veel van de techno logische vernieuwing op het gebied van gemakke lijke snacks. Nu heb je mueslirepen, maar die bevatten veel suiker, zijn vaak droog en bevatten minder energie dan bij voorbeeld een Snickers. Wanneer er meer ge zond, en tegelijkertijd energierijk, gemakseten komt, heb ben veel mensen daar profijt van." Leuk om te weten R-Qi 17—7 1*4s&-~k valt in moderne valuta. Nummer 2: Keizer Augus tus. Het achterneefje van Julius Caesar regeerde ruim 40 jaar over een groot deel van Europa en Noord-Afrika. Vermogen: 4000 miljard euro. Handig om te weten via Airbnb, aan banden te leggen. Ook gaan de maximale boetes die zij kunnen uitdelen bij fraude fors omhoog. Dat staat in een wetsvoorstel van mi nister Ollongren van Bin nenlandse Zaken. Wie de boel belazert, bijvoorbeeld door een sociale huurwoning via Airbnb te verhuren, riskeert straks een veel hogere boete. Ollongren wil het maximumbedrag verhogen naar 83.000 euro, nu is dat nog ruim 20.000 euro. Noodzakelijk om te weten Alfa Romeo roept wereld wijd 60.000 exemplaren van de Giulia en Stelvio terug wegens problemen met de cruisecontrol. De auto's zijn geproduceerd tussen december 2016 en mei 2018. Het is nog niet bekend om hoeveel auto's het gaat in Nederland. Vorig jaar werden hier 507 Wil je niet weten GO ZATERDAG 16 MAART 2019 1 Recept van de toekomst: Roer bakgerecht met meelwormen (4 personen) Ingrediënten: scheutje zonne bloemolie 200 gram meelwormen 200 gram peultjes 1 fijngesneden paksoi knoflook rode ui fijngesneden rode peper oestersaus koriander rijst of mihoen Instructies Verhit de olie en fruit een fijnge snipperd uitje en pepertje aan. Bak daarna de meel- wormen goed bruin. Voeg op hoog vuur de peultjes, taugé en gesneden paksoi toe. Breng op smaak met een beetje oestersaus en zout. Bestrooi het gerecht met fijn gehakte kori ander en serveer het met rijst of mihoen. Voor onze gezondheid is Zakenblad Forbes riep Jeff Bezos riep deze maand opnieuw uit tot rijkste persoon ter wereld. Hoewel het vermogen (131 miljard dollar) van de topman van Amazon oneindig lijkt, valt dat in het niets bij de grootverdieners in de ge schiedenis. De rijkste man die ooit leefde, Mansa Musa, bezat zo veel geld dat het onmo gelijk is zijn vermogen te berekenen, aldus de BBC. Deze Malinese heerser leefde van 1280 tot 1337 en was zo rijk dat het niet uit te drukken .aSfiEfs-Vc x Gemeenten krijgen meer mogelijkheden om de toeristische verhuur van woningen, bijvoorbeeld Giulia's en 245 Stelvio's geregistreerd. Uit interne tests zou zijn gebleken dat de cruisecontrol soms niet snel genoeg uitschakelt wanneer het rempedaal wordt inge trapt. Dat kan volgens de fabri kant onder bepaalde om standigheden leiden tot gevaarlijke situaties. Cindy Holland, hoofd 'original content' bij Netflix, heeft informatie vrijgegeven over de streamingdienst. Ze vertelde onder meer dat de gemiddelde Netflix- abonnee twee uur per dag kijkt en dat die dat vooral via een televisie- toestel doet. Netflix is doorgaans erg summier met informatie over het bedrijf, maar tijdens een interview in Jeruzalem lichtte Holland toch een tipje van de sluier op.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 75